Baş Dönmesi (Vertigo)

vertigo4

Vertigo baş dönmesi demektir. Hafif dengesizlikten, yataktan kalkamayacak kadar değişik şiddette olabilir. Çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

1. Vestibüler nörinit
2. BPPV (İyi huylu pozisyona bağlı tekrarlayan baş dönmesi)
3. Menier hastalığı
4. Epilepsi (Sara hastalığı)
5. Santral sinir sistemi enfeksiyonları
6. Kafa travması
7. Orta kulak iltihabı (Otitis media)
8. Labirent iltihabı (Labirentit)
9. Migren
10. Psikojenik
11. Hipertansiyon
12. Düşük kan şekeri (Hipogilsemi )
13. İlaçlar( Aminoglikozidler, aspirin

Bunlardan en sık görülenler iki tanesi pozisyona bağlı baş dönmesi ve vestibüler nörinitdir

Pozisyonel vertigo: Tam ismi ‘benign pozisyonel paroksismal vertigo’dur. Başın belli pozisyonlarında ortaya çıkan baş dönmesiyle karakterizedir. Kafaya alınan darbeler, kulak enfeksiyonları ya da başın alışık olmadığı şekilde hareket ettirilmesi tetikleyici olabilir. Yarım daire kanallarını ilgilendiren, otolit denilen kristallerin hareketinin neden olduğu bir durumdur. Vertigo birkaç saniye ya da dakika sürebilir. Baş dönmesi özellikle yatakta dönerken olur. İşitme normal sınırlardadır. Tedavide hastaya bilgi verilmeli, birkaç hafta- ya da ay sürebileceği söylenmelidir. Baş egzersizleri yaptırılarak gerekirse ilaç tedavisi verilir.

Vestibüler nörinit: İç kulağın-denge sinirinin genellikle virüsler tarafından enfekte edilmesiyle ortaya çıkar. Ani başlayan baş dönmesi ve dengesizlik ile karakterizedir. Bunlara bulantı ve kusma da eşlik eder. En önemli özelliği beraberinde işitme kaybının olmamasıdır. Genellikle 1-2 hafta önce geçirilmiş bir üst solunum yolu enfeksiyonu mevcuttur. İlaç tedavisiyle birkaç hafta içinde yavaşça iyileşme görülür. İyileşmeyen nadir hastalarda cerrahi tedavi gerekebilir.

 

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.