Reflüye Bağlı Ses Teli İltihabı

Reflü nedir?

reflu-laranjiti

Mide yediğimiz besinlerin sindirilmesi amacı ile asit salgı yapmaktadır. Mideden salgılanan asit bazı durumlarda yemek borusuna oradan da boğaza kadar kaçak yapmaktadır. Bu salgının temas ettiği dokulara göre bir takım şikayetlere sebep olur.

Kimlerde reflüden şüphelenmek gerekir?

  • Mide karın bölgesinde yanma, kıyılma
  • Yukarı doğru acı su gelmesi
  • Boğazda yanma ara ara olan ses kısıklığı, inatçı öksürük
  • Boğazı devamlı temizleme isteği
  • Boğazda takılma hissi olan kişilerde reflüden şüphelenilmelidir.

Rejlü tedavi edilmez ise ne olur?

Reflü tedavi edilmediği takdirde midede ve boğazda yanma, ses kısıklığı şikayetlerine neden olarak yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur. Ayrıca yıkarı kaçan asidin yemek borusunu tahriş etmesine bağlı olarak hastalarda yemek borusu kanseri riskinde artma meydana gelir. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki mide asidi ve safra tuzlarının gırtlak bölgesine reflüsü gırtlak kanseri oluşumunu da arttırmaktadır.

Bu nedenler ile reflü hem yaşam kalitesini bozması hem de yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabileceği için tedavi edilmesi gereken olan bir hastalıktır.

Reflü tanısı nasıl konur?

Yukarıda bahsedilen şikayetleri olan kişilerin reflü açısından KBB muayenesine gelmesi gerekmektedir. Hastanın hikayesi ve KBB muayenesi ardından reflü tanısı büyük olasılık ile konmuş olur. Nadiren arada kalınmış durumlarda yemek borusunun içine yerleştirilen problar yardımı ile yemek borusun asit ölçümü yapılabilir.

Reflü tedavisi nasıl yapılır?

  • Genel önlemler yukarıda bahesilen risk faktörleri ortadan kaldırılarak yapılır. Sigaranın bırakılması, alkol kullanımının bırakılması, reflüyü artıran yiyeceklerden uzak durulması, kilo verilmesi, yemekten hemen sonra yatılmaması, sıkı giyeceklerin giyilmemesi, gece yatakta baş altın 2 yastık koyulması veya başın kaldırılarak yatılması gibi.

 

  • İlaç tedavisi mide asidini nötralize eden çiğneme tabletleri, H2 reseptör antagonisti denilen ilaçlar, mide iç yüzünde tabaka oluştururak mide ekşime ve yanmasını azaltan ilaçlar ve de en sık olarak kullanılan mideden asit salınımını engelleyen ilaçlar.

 

  • Cerrahi tedavi ilaç tedavisine cevap vermeyen, şikayetleri yoğun olan hastalara uygulanan bu cerrahi, mide ile yemek borusu arası daraltılarak yapılır.

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.