Orta Kulak İltihabı

orta-kulak-iltihabi

Orta kulak iltihapları tüm yaşlarda görülmesine rağmen okul öncesi çocuklarda daha sık görülür.

Orta kulak iltihabı (akut otit), dünyada çok sık görülen bazen şiddetli şikayetlere neden olan bir kulak hastalığıdır. Akut otitler tedavi edilmeyip kulak zarının delinmesiyle sonuçlanırsa, kronikleşebilir. En çok 2-3 yaş çocuklarda görülür ve 7 yaşından sonra daha seyrektir. Küçük çocukluk çağında kulak havalanmasını sağlayan burnun gerisi ve kulak arasında bulunan östaki tüpünün kısa ve geniş olması kulak iltihabı gelişmesinin önemli bir nedenidir. Yatarak biberonla beslenen çocuklarda orta kulağa yabancı materyal girmesi, reflü olması da bir nedendir.

Hasta şikayetleri:

Hastalar genellikle kulak ağrısı, ateş şikayetiyle doktora başvurur. Uğultu, tıkanıklık ve işitme azlığı olabilir. Çocuklarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük bazen de bulantı, karın ağrısı ve ishal görülür.

İlaç tedavisiyle büyük oranda iyileşme sağlanır ve kulak sorunsuz düzelir. Bazen tam düzelme birkaç haftayı bulabilir. Tedaviye rağmen kulak zarı delinirse, şikayetler hızlı bir şekilde geriler. Ancak bu sefer de delik kulak zarı deliğinin takibi ve tedavisi yapılmalıdır. Çocuklarda delik kulak zarı deliği kısa sürede kapanır. İyileşme süresince kulağa su kaçırmamaya ve gripal enfeksiyon geçirmemeye çalışılmalıdır.

Akut otit tedavisinde gerekli görülürse uygun antibiyotik tedavisi, burundan-ağızdan dekonjestan ilaçlar ve ağrı kesiciler verilebilir. Burun spreyleri-damlaları yaklaşık 5 gün kullanılır. Antibiyotikler ortalama 10 gün kullanılır ancak hastaya göre süre değişebilir. Bir komplikasyon gelişme ihtimaline karşılık hasta yakın takip edilmelidir. Yüz felci, kulak arkası-beyin apsesi ve menenjite kadar değişik komplikasyonlar görülebilir.

 

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.