Geniz Eti (Adenoid)

genizeti

Geniz eti nedir?

Geniz eti burunun arkasında yer alan herkeste var olan lenfoid bir dokudur. Tekrarlayan enfeksiyonlar, allerjik yapı ile ilişkili olarak büyüme gösterebilir veya kendiliğinden kaybolabilir. Ağız acık uyuma, horlama, beslenme güçlüğü, büyüme geriliği, sık üst solunum yolu enfeksiyonları gibi şikayetlerle geniz etinden şüphelenilir. Geniz eti enfeksiyonları sık orta kulak iltihaplanmalarına yol açar.

Geniz eti büyüklüğü çocuklarda yüz şeklinin değişmesine, kulakta sıvı toplanmasına, horlama ve apneye, ağız kokusuna yol açabilir. Çocuk yaşta geniz eti iltihapları sıklıkla sinüzitle karıştırılabilir. Bazen ikisi aynı anda bulunabilir.

Çocuk otururken dahi ağızdan nefes almak zorunda kalıyorsa, ya da kulaktaki sıvı ilaç tedavisine rağmen geçmiyorsa, geniz eti ameliyatı yapılır. Sıklıkla beraberinde kulaklara tüp takılır. Tanı aşamasında endoskopik burun muayenesi ile geniz eti görülebilir. Diğer yöntem yan kafa grafisi ile geniz bölgesinin kapalılığının gösterilmesidir.

Genel anestezi altında uygulanan cerrahi ile geniz eti alınır. Kanama kontrolü ve ameliyat sonrası bir takım beslenme önerileriyle yaklaşık 1 hafta içinde iyileşme tamamlanır.

Zamanında alınmaması durumunda kalıcı işitme azlığı, yüzde şekil bozuklukları, uyku bozuklukları gibi problemlere neden olabilir.

Geniz etinin bağışıklık sistemine fonksiyonel bir katkısı yoktur. Alınması vücutta bir eksikliğe neden olmaz.

 

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.