Ani İşitme Kaybı

ani-isitme-kaybi

Ani işitme kaybı birkaç saat veya gün içerisinde gelişen iç kulak kaynaklı acil bir durumdur.

Ani işitme kaybı birkaç saat veya gün içerisinde gelişen iç kulak kaynaklı işitme kaybıdır. İç kulağı ilgilendiren yapılar salyangoz, yarım daire kanalları ve işitme siniridir. Hafif olabileceği gibi tam sağırlık da görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. İşitme kaybı ne kadar ilieri ise geri dönüşü de o ölçüde zor olabilir.

Nedenleri:

Kesin nedeni tam bilinmemekle beraber virüsler(enfeksiyonlar), damarsal olaylar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve iç kulak zarının yırtılması olarak sıralanabilir. Kabakulak, kızamık gibi virüs enfeksiyonları iç kulağı tutarak ani işitme kaybı yapabilirler. İç kulaktaki sıvı basıncının artışı da zar yırtılmasına neden olarak sağırlık yapar. Sıvı basıncını artıran nedenler kafaya ya da kulağa alınan darbeler basınç değişiklikleri ve yüksek volümlü sese maruz kalmak olabilir.
Damarsal teoride iç kulağı besleyen damarların daralması ya da herhangi bir nedenle tıkanması önemli bir rol oynar. Hastalar bazen aniden bazen de birkaç saat ya da gün içerisinde işitme kaybının oluştuğunu fark ederler.

Tedavisi:

Vakit geçirmeden tüm işitme testleri yapılmalıdır. Ani işitme kaybında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, başarı şansı o oranda yükselir. İlaç tedavisinin yanında hiperbarik oksijen tedavisi faydalı olabilir. Bazı hastalarda erken dönemde cerrahi müdahale gerekebilir.

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.