Alerjik Nezle (Allerjik Rinit)

alerjikrinit3

Allerjik rinit nedir?

Genetik ve çevresel faktörler sonucunda gelişen Alerjik rinitte su gibi burun akıntıs, burun kaşıntısı, sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı, göz yaşarması, baş ağrısı, koku alma bozukluğu ile seyreden hastaların yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Hastanın ebeveynlerinden biri allerjikse % 25, her ikisi de allerjikse % 50 oranında alllerjik rinit görülebilmesi, bu hastalığın kalıtsal yönünü de ortaya koymaktadır.

Alerjik rinit mevsimsel veya yıl boyu olmak üzere 2 tipe ayrılır. Genellikle ağaç, çim ve çayır polenleri mevsimsel alerjik rinite neden olurken, ev tozu (akar), küf, mantar ve hayvan tüyü gibi allerjenler ise daha çok yıl boyu süren şikayetlere neden olmaktadırlar. Allerjenlerden ağaçlar genellikle ilkbahar aylarında, çimler yazın ve yabani ot ve çayır polenleri ise yaz sonunda polen üretmektedir.

Allerjik rinit tedavisi nasıl konur?

Öncelikle ayrıntılı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi gerekmektedir. Alerjik rinit tanısında en önemli aşama hastanın şikayetlerinin dinlenmesidir. Bunun ardından burun içinin endoskopik olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Ayrıntılı KBB muayenesi ardından yapılanallerii testleri, alerjik rinit tanısında önemli bir yer tutmaktadır.

Allerjik rinit neden meydana gelir?

Dış ortamda var olan allerjen maddelerin vücuda girmesi ile burunda ve gözlerde olması gereken reaksiyonun normalden daha fazla olması ile şikayetler ortaya çıkar.

Çiçek polenleri, çimler, hayvanlara ait yün, tüy gibi maddeler, sigara dumanı, kozmetik maddeler, kokular, küf mantarları, ev tozu akarları bilinen en ünlü allerjen maddelerdir.

Allerjen maddelerin yanı sıra hava kirliliği, sigara dumanı, sıcak ve soğuk havalar da allerjik yakınmaları artırabilir.

Allerjik rinit neden tedavi edilmelidir?

Allerjik riniti olan hastalar tadavi edilmedikleri takdirde, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü uyku bozuklukları, diş problemleri ve horlama gibi yaşam kalitesini bozan şikayetlere neden olmaktadır.

Bu şikayetler hastalarda işgücü kayıpları, konsantrasyon bozuklukları ve toplumda ekonomik kayıplara neden olduğundan dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir İyi tedavi edilmeyen hastalarda astıma kadar giden solunum yolu problemleri görülmektedir.

Ayrıca Allerjik rinit hastalarda, olmayanlara göre çok daha sık sinüzit atakları izlenmektedir.

Allerjik rinit tedavisi nasıl yapılır?

Allerjik rinit tedavisi dört ana basamaktan meydana gelmektedir.

1) Allerjen maddelerden uzak durulması

2) İlaç tedavisi

3) Aşı tedavisi

4) Cerrahi tedavi

Testler ile belirlenen alerjen maddelerin veya hastanın şikayetlerini arttırdığı bilinen maddelerin ortamdan uzaklaştırılması ile yapılabilir. Ev hayvanlarının evden uzaklaştırılması, organik ürünler içeren yastık, yorganların yerine inorganik örtülerin kullanılması allerjik reaksiyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Allerjik reaksiyonların azaltılması amacı ile antihistaminik haplar, burun içindeki allerjik reaksiyonların azaltılması amacı ile burun içine sıkılan kortizonlu spreyler kullanılabilir. İlaç tedavisinden fazya göremeyen, ilaç kullanmak isteyen ve allerji testlerinde tek bir maddeye karşı allerjisi tespit edilen hastalara aşı tedavisi uygulanabilir. Aşı tedavisinde allerjik olduğu saptanan madde hastalara deri içine artan dozlarda uygulanarak kişinin bu maddeye karşı duyarsızlaştırılması amaçlanır. Allerjik riniti olan ve KBB muayenesi sırasında burun orta hat kemik eğriliği, polip, burun içi etlerinde büyüme saptanan hastalara şikayetlerinin azaltılması amacı ile uygun cerrahi tedavi uygulanabilir.

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.