Ağız Kokusu

agiz-kokusu

Ağız Kokusu (Halitozis)

Ağız kokusunun (halitozis) nedenleri 3 ana başlıkta incelenebilir.

1) Ağız ile ilgili nedenler ;

Bunlar arasında ağız hijyeni bozukluğu ilk sırayı alır. Dişler ve dil üzerindeki mikroorganizmalar ile ağızdaki protein artıkları temizlenmezse kötü koku yaparlar. Diş plakları içinde yerleşmiş mikroplar genellikle havasız ortamda üreyebilen mikroplardır. Diş eti iltihapları, yemek artıkları, çok sigara içenlerde ve ağız temizliğine önem vermeyenlerde oluşan dil üzerindeki tabaka kötü kokunun kaynağı olabilirler. Ağız ve boğaz boşluğundaki diğer nedenler bademcik, geniz eti enfeksiyonlarıdır. Bademcik taşları da kötü kokuya neden olabilmektedir. Ağızdaki tükrük salgısının azalması da halitozisi arttıran bir neden olabilir.

2) Burun ve sinüs hastalıklarıyla ilgili nedenler;

Bu grupta en önde gelen neden sinüzitler ve burun iltihaplarıdır. Sinüzitler tedavi edilmediklerinde kronikleşirler ve genize doğru iltihabi kötü kokulu akıntının kaynağı olurlar.

3) Yemek borusu ve mide gibi gastrointestinal sistem hastalıkları;

Mide kaynaklı reflü (kaçak) hastalığı, bazı iltihabi mide hastalıkları, yemek borusunda oluşan cepler biriken yemek içeriği nedeniyle ve iltihap nedeniyle halitozise neden olabilir.

Tedavi Metodları

Tedaviye başlanmadan önce sebebinin anlaşılması gerekir. KBB uzmanı, diş hekimi ve gastroenteroloji bölümleri değerlendimelerini yapmalıdır. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları varsa tedavi edilmelidir. Ağız hijyenine önem verilmelidir. Dilin üst kısmı diş fırçasıyla nazik bir şekilde haftada birkaç gün fırçalanmalıdır. Reflü varsa ilaç ve davranış tedavileri gereklidir. Enfeksiyon varsa antibiyotikler, gargaralar kullanılmalıdır Bazı gargaralar da (klorheksidin glukonat, setilpiridinyum klorid, benzetonyum klorid, çinko iyonları içerenler gibi) etkili olabilir.

 

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.