TransPRK

   

Gözlükten ve kontakt lenslerden kurtulmak için uzun zamandır uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunulması” gerekir. Bu durum lazer operasyonunu tercih eden hastalarda tedirginliğe yol açabilmektedir. TransPRK (No Touch Laser) tekniği adı verilen lazer yöntemi bu tedirginliği önler. Bu yöntemle yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmaz. Hastanın, uzaktaki bir ışık kaynağına saniyeler içinde bakması tedavinin yapılması için yeterlidir.

TransPRK (No Touch Laser) yönteminin diğer lazer tedavi yöntemlerinden farkı nedir? Klasik tedavi yöntemleri olan LASIK ve intraLASIK (femto-saniye) tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilir ve sonra tedavi yapılır. PRK yönteminde ise gözün ön çeperi alkolle eritilerek kazınır ve sonra tedavi yapılır. No Touch Laser tedavisinde bunlar yapılmaz, tedavi tek adımda gerçekleşir. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli olur. Bu yöntem, LASIK ve femto-saniye (intraLASIK, i-LASIK) tedavilerinden sonra görülebilen ve ektazi adı verilen, ameliyata bağlı ilerleyici kornea incelmesi ve ameliyata bağlı yüksek astigmat gelişimi riskini sıfıra kadar indirir. Ayrıca, LASIK ve femto-saniye yöntemlerinde göze zorunlu olarak uygulanan vakum (emme) halkasının neden olabileceği retina yırtılması riskini tamamen ortadan kaldırır.

Bu yöntem hangi hastalara uygulanabilir? Göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir.  Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda No Touch Laser tedavisi sorunu çözebilecek tek yöntem olabilir.

Uygulama nasıl yapılıyor? Tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra 36 saat süreyle gözlerde batışma, kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar gelişir. Tedaviden sonraki 4. günde hasta bilgisayarda çalışma ve otomobil kullanma türü işleri yapmaya başlar.

Gece görüş problemlerinde nasıl bir uygulama yapılır? Halk arasında ‘kartal gözü’ olarak da bilinen wavefront uygulamasında, göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları ölçülür ve lazer tedavisi buna göre ayarlanır. Gözlük ya da lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar wavefront tekniğiyle düzeltildiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşmiş olur. Sonuçta, hastanın gece görüşü artar ve gece karşıdan gelen araba farlarının yarattığı kamaşma türü yakınmalar sona erer.

Neden No Touch Laser?

 • Tedavi göze cihaz teması olmadan gerçekleşir.
 • Tedavi saniyeler içinde tamamlanır.
 • Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz.
 • Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz.
 • Tedavi sırasında hiç ağrı duyulmaz.
 • İki göze aynı seansta tedavi yapılır.
 • Tedavi sonrası gözler kapatılmaz.
 • İnce kornealı hastalara uygulanabilir.
 • Ektazi riski sıfıra yakındır.
 • Retina yırtılması riski sıfırdır.
 • Zar kırışması, zar altında hücre birikmesi türünden sorunlar oluşmaz.
 • Miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir.
 • Tedavi sonrası gelişen göz kuruluğu şiddeti düşüktür ve geçicidir.
 • LASIK, femto-saniye türü tedavilerden sonra gözleri uzun süre darbelerden korumak gerekirken, No Touch Laser tedavisinden 3-4 gün sonra artık gözlerin bu tür bir korumaya ihtiyacı kalmaz.
 • Tedavi sonrası 7. günden itibaren denize ve havuza girilmesi mümkündür.

TransPRK (No Touch Laser) tedavisi ilk olarak Almanya’da kullanılmaya başlanmıştır ve şu anda Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde, Japonya, Rusya, Amerika ve çok sayıda başka ülkede resmi otoritelerce onaylanmış olarak uygulanmaktadır.

Ülkemizde de özel sektör hastanelerinin bir kısmında ve Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin bir bölümünde bu tedavi uygulanmaktadır.


No Touch Laser (TransPRK) yöntemiyle ilgili bilimsel literatür aşağıda sunulmuştur:

1. Advanced Surface Laser Ablation: A True No-Touch Technique, June 2011

M. Aslanides, MD, PHD, MBA, FRCOPHTH; S. Padroni, MD, MRCOPHTH, MSc. Cataract & Refractive Surgery Today Europe, Supplement, June 2011.

2. Single-Step Transepithelial PRK (Trans-PRK) vs Alcohol-Assisted PRK in Myopia and Compound Myopic Astigmatism Correction.

Kaluzny BJ, Cieslinska I, Mosquera SA, Verma S. Medicine, February 2016.

3. A pharmalogical modification of pain and epithelial healing in contemporary transepithelial all-surface laser ablation (ASLA)

Ioannis M Aslanides, Vasilis D Selimis, Nikolaos V Bessis, Panagiotis N Georgoudis. Clinical Ophthalmology, 2015

4. One-Step Transepithelial Photorefractive Keratectomy (Trans-PRK) With Mitomycin C as an Early Treatment for LASIK Flap Buttonhole Formation.

Abdulaal MR, Wehbe HA, Awwad ST. Journal of Refractive Surgery, January 2015.

5. Pain, wound healing and refractive comparison of mechanical and transepithelial debridement in photorefractive keratectomy (Trans-PRK) for myopia: Results of 1 year follow-up.

Celik U, Bozkurt E, Celik B, Demirok A, Yilmaz OF. Contact Lens Anterior Eye. July 28, 2014.

6. Introducing a new techinique for transepithelial surface ablation (TransPRK).

Sajjad Mughal, Arif Sokwala, Vaishali Patel and Amir Hamid describe the latest method, a new addition to the armoury for surface ablations. Optician, November 2014.

7. Comparison of Clinical Results between Transepithelial Photorefractive Keratectomy and Brush Photorefractive Keratectomy.

Hyunseung Kang, MD, Chul Myong Choe, MD, Tae Hoon Choi, MD, PhD, Se Kyung Kim, MD. ournal of Korean Ophthalmological Society, September 2014.

8. A Clinical and Confocal Microscopic Comparison of Transepithelial PRK (Trans-PRK) and LASEK for Myopia.

Safak Korkmaz,Kamil Bilgihan, Sabahattin Sul, Ahmet Hondur. Journal of Ophthalmology. July 2014.

9. Transepithelial photorefractive keratectomy (Trans-PRK) versus conventional alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK) for correction of mild and moderate myopia.

Waleed A. Ghobashy, Mohamed E. Shahin, Karem A. Kolkailah. Journal of Egyptian Ophthalmological Society, June 2014.

10. On-line pachymetry outcome of ablation in aberration free mode TransPRK.

Adib-Moghaddam S, Arba-Mosquera S, Salmanian B, Omidvari AH, Noorizadeh F. European Journal of Ophthalmology, June 2014.

11. Spectral OCT with speckle contrast reduction for evaluation of the healing process after PRK and transepithelial PRK (TransPRK).

Kaluzny B J, Szkulmowski M, Bokowska DM, Wojtkowski M, Gora M, Wojtkowski M. Biomedical Optical Express, April 2014.

12. Transepithelial Photorefractive Keratectomy (TransPRK) with Cross-linking for Keratoconus.

A. N. Mukherjee, V. Selimis and I. Aslanides. The Open Ophthalmology Journal, October 2013.

13. Theoretical analyses of the refractive implications of trans-epithelial PRK (TransPRK) ablations

Arba Mosquera S, Awwad ST, British Journal of Ophthalmology, July 2013.

14. Consecutive myopia correction with transepithelial (TransPRK) versus alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK) in contralateral eyes.

M. H. A. Luger, MD; T. Ewering, Dipl-Ing (FH); S.Arba-Mosquera, MSc, PhD. Journal of Cataract & Refractive Surgery, August 2012.

15. Transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) mode using SCHWIND ESIRIS excimer laser.

Dong-Mei Wang; Yi Du; Guang-Sheng Chen; Liu-Song Tang, and Jian-Feng He. International Journal of Ophthalmology, June 2012.

16. Comparison of single-step reverse transepithelial all-surface (TransPRK) laser ablation (ASLA) to alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK).

M. Aslanides, S. Padroni, S. Arba Mosquera, A. Ioannides, A. Mukherjee. Clinical Ophthalmology, June 2012.

17. Transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) : Clinical Results

Fadlallah A, Fahed D, Khalil K, Dunia I, Menassa J, El Rami H, Chlela E, Fahed S. Journal of Cataract & Refractive Surgery, October 2011.

18. Simultaneous aspheric wavefront-guided transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) and phototherapeutic keratectomy (PRK) to correct aberrations and refractive errors after corneal surgery

M. Camellin, MD; S. Arba Mosquera, MSc. Journal of Cataract & Refractive Surgery, July 2010.

19. Laser corneal refractive surgery in the twenty-first century: a review of the impact of refractive surgery on high-order aberrations (and vice versa).

S. Arba Mosquera, M. C. Arbelaez, D. de Ortueta. Journal of Modern Optics, July 2010.

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.