Excimer Laser, LASIK, TPRK

GÖZ LAZER TEDAVİLERİ HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ; Excimer Laser, LASIK, No Touch Laser (TPRK)

Lazer teknolojisinde No Touch Laser yöntemi ile göze dokunulmadan lazer yapılabildiğini biliyor muydunuz?

Lasik İçin Uygunmusunuz? Lasik olmaya karar verdikten sonra​ki ilk adım​,​ bu konuda deneyimli bir hekime başvurmaktır. Hekiminiz operasyon için uygun olup olmadığınızı anlayabilmek için sizi bir dizi testten geçirir. Bu testlerden birisi de, kornea tomografisidir. Kornea tomografisinde korneanızın yapısı ve şekli 3 boyutlu olarak gözlenir.​ Kornea ​yapınızın bu işlem için uygun olup olmadığı belirlenir. Baz​ı hastalara, topografi bulgularına bakılarak LASIK yerine No Touch Laser (TPRK) ismi verilen ve göze “temas edilmeden, dokunulmadan”​ uygulanan başka bir laser tedavi türü önerilebilir.

Göz kuruluğu, ​göz kapağı sorunları, çok ince kornea ​yapısı, kornea ​üzerinde eski nedbe dokusu varlığı gibi nedenlerle hasta bu tedavi türlerine uygun olmayabilir. Yine​, glokom, katarakt, retina​ sorunlarının varlığında, hekiminiz ameliyat için uygun olmadığınıza karar verebilir.

SIK SORULAN SORULAR

Lasik ya da No Touch Laser (TransPRK) için uygun olup olmadığımız nasıl anlaşılır? Operasyona uygunluğun araştırılması için bir dizi testten geçilmesi gerekir. Kornea şekli ve kornea kalınlığı ölçülür. Hastada mevcut başka bir göz hastalığı (göz tansiyonu, katarakt vb.) olup olmadığına bakılır.

Neden randevudan ve operasyondan önce kontak lenslerimi kullanamıyorum? Kontak lensler korneanın doğal yuvarlaklığını değiştirebilir. Bu değişim de yapılan ölçümleri etkileyerek yanlış sonuçlar elde edilmesine yol açabilir. Bu nedenle lenslerin randevuda, ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası kontrol randevusunda kullanılmaması gerekir.

Hem Lasik hem de No Touch Laser (TransPRK) için uygun bulundum. Hangisini seçmeliyim? 

Aşağıdaki durumlar mevcut ise No Touch Laser (TransPRK) tekniğinin seçilmesi daha uygun olacaktır:

1. Korneanıza kesi yapılmasını istemiyorsanız.

2. Kornea sinirlerinin kesilmesi sonucu oluşabilecek göz kuruluğuna maruz kalmak istemiyorsanız.

3. Yakın temas sporları yapıyorsanız.

4. Korneanızda en az düzeyde incelme olmasını arzu ediyorsanız

No Touch Laser (TransPRK) ameliyatı nasıl gerçekleştirilir? Narkoz verilir mi? Kesi yapılır mı? Ne kadar sürer? Operasyonda narkoz verilmez. Göz, damla ile uyuşturulur. Daha sonra gözünüz özel bir cihaz yardımıyla açık tutularak, karşınızdaki yanıp sönen yeşil ışığa bakmanız istenir. Geri kalan işi gözünüze hiçbir yabancı cisim müdahalesi olmadan lazer yapacaktır. İşlem en çok 55 saniye sürer. Gözden kesi ile zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz. Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz.

Ameliyat sırasında gözümü kıpırdatırsam ne olur? Lazer cihazı, son teknoloji ürünü aktif infra-red çok yönlü göz takip sistemi içerir. Bu sistem gözün en ufak hareketine bile duyarlıdır. Göz hareket ettiğinde lazerin de gözü takip ederek doğru noktayı etkilemesini sağlar.

Operasyonların herhangi bir riski var mıdır? Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonların da ​riskleri vardır. Ancak bu risk​ler​ çok düşük​ oranda gerçekleşir.

Operasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyiz? Ne kadar süre işten izin almalıyız? LASIK yapıldığında, ameliyat günü ve ertesi gün olmak üzere 2 gün izin almak yeterlidir. Dinlenmek ve olası bir ​infeksiyon riskine karşı verilen damlaları düzenli kullanmak çok önemlidir. Gözleri ovuşturmamak, ​kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir. İlk günler bulanık görüş oluş​sa da gün geçtikçe görüntünüz daha da netleşecektir. İlk haftalarda yeni görüşünüze alışırken konsantrasyon düşüklüğü ve çabuk yorulma hissedebilirsiniz.​ No Touch Laser (Trans-PRK) sonrasında ise hastanın 4 gün süreyle dinlenmesi gerekir. Bu uygulamada, görüş netliği LASIK’e göre daha yavaş gelişir.

Operasyondan ne kadar sonra araba kullanabiliriz? LASIK sonrasında hastanın ertesi günkü kontrol randevusuna kadar ​ve No Touch Laser (Trans-PRK) sonrasında ise 4 gün süreyle ​araba kullanmaması önerilir. Doktor durumunuzu kontrol ettikten sonra size gereken süreyi söyleyebilir. Genellikle hastanın görüşünden rahat olduğu, dışarıda parlak ışıkta rahatsız olmadığı, mesafe ve hızları tahlil edebildiği zaman araba kullanması önerilir.

Neden No Touch Laser?

 • Tedavi göze cihaz teması olmadan gerçekleşir.
 • Tedavi saniyeler içinde tamamlanır.
 • Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz.
 • Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz.
 • Tedavi sırasında hiç ağrı duyulmaz.
 • İki göze aynı seansta tedavi yapılır.
 • Tedavi sonrası gözler kapatılmaz.
 • İnce kornealı hastalara uygulanabilir.
 • Ektazi riski sıfıra yakındır.
 • Retina yırtılması riski sıfırdır.
 • Zar kırışması, zar altında hücre birikmesi türünden sorunlar oluşmaz.
 • Miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir.
 • Tedavi sonrası gelişen göz kuruluğu şiddeti düşüktür ve geçicidir.
 • LASIK, femto-saniye türü tedavilerden sonra gözleri uzun süre darbelerden korumak gerekirken, No Touch Laser tedavisinden 3-4 gün sonra artık gözlerin bu tür bir korumaya ihtiyacı kalmaz.
 • Tedavi sonrası 7. günden itibaren denize ve havuza girilmesi mümkündür.

HIZLI BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Her türlü sorunuz için aşağıdaki formu doldurun, sizi hemen arayalım.

ONLINE GÖZ SAĞLIĞI DANIŞMANLIĞI Bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım.