Sarı Nokta Tedavisi

Yüzyılımızda insan yaşamının süresi uzadı. Yaşın ilerlemesiyle gelişen hastalıklarda da haliyle bir artış yaşanıyor elbette. Bu hastalıklardan önemli ve sık görülen birisi de halk arasında sarı-nokta veya sarı-leke hastalığı adı verilen göz sorunu…

Bu hastalıkla ilgili ve güncel tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için VeniVidiGöz Grup Medikal Direktörü Op Dr Ertan Sunay ile sohbet ettik.

Sarı nokta hastalığı nedir ?

57 yaşından sonra görülen ve körlük riski oluşturan ciddi bir göz hastalığıdır. Tıbbi ismi, “maküla dejenerasyonu”. Günümüzde sık görülen ve yaşı ileri insanları gerçekten çok mutsuz eden bir sağlık sorunudur.

Hastalığın nedeni nedir ?

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor ama güneş ışınlarına uzun yıllar maruz kalındığında ve sigara içenlerde bu hastalığın daha sık görüldüğü biliniyor. Kadınlarda (özellikle açık renkli gözlerde) risk daha yüksek. Hipermetrop (yakın görme sorunu) kişilerde de bu hastalık daha sık görülüyor.

Hastalığın belirtileri neler ?

Az görmek, özellikle yakın görmenin bozulması, düz çizgileri çarpık ve bükülmüş olarak görmek. Bu hastalıkta kişi baktığı yerin merkezini siyah bir leke olarak görür ama merkezdeki siyah lekenin etrafını iyi görür.

Bu hastalığın farklı türleri var sanırım ?

Doğrudur. Hastalığın iki cinsi mevcut: Kuru tip ve Islak tip. Kuru tip daha yavaş ilerler, görmedeki azalma yavaş olur, hastada körlük gelişmesi de daha nadirdir. Islak tip hızlı ilerler, görme kaybı hızlıdır ve körlük riski maalesef çok yüksektir. Üstelik, kuru tip sarı leke hastalığının 5 sene içinde % 50 olasılıkla ıslak tipe dönmesi de söz konusudur.

Bu hastalık nasıl tedavi edilir ?

Kuru tip tedavisi daha çok özel vitamin destekleri ve yüksek dozda Omega-3 verilmesiyle yapılır ve tüm tedavi ağızdan alınan ilaçlarla sağlanır. Hastanın sigarayı derhal bırakması, özel filtreli gözlüklerle güneşten korunması da çok önemlidir.  Islak tip tedavisi ise daha çok göz içine anti-VEGF adı verilen ilaçların injekte edilmesiyle yapılır. Burada amaç hastalığın iyileştirilmesi değil, körlüğün engellenmesidir. Bu injeksiyonların çok sayıda tekrarı gerekebilir.

Bu hastalığın ilaç kullanımı dışında tedavisi de var mıdır ?

Her iki türdeki sarı leke hastalığında görmenin korunması ve eğer mümkünse artırılması için optik yöntemler de kullanılmakta. Bu yöntemler bugüne kadar sadece özel imal edilmiş ve LVA adını alan gözlük camları ve büyüteç sistemlerini içermekteydi. Günümüzde, sarı leke hastalarının ameliyat ile görür hale getirilmesi mümkün olabiliyor. Bu yöntemin adı, maküla lensi uygulaması. Çok umut verici bir yöntemdir.

Maküla lensi tedavisi nasıl yapılıyor ?

Maküla lensi ameliyatla göz içine takılıyor ve yaşam boyu orada kalıyor. Lensin sadece bir göze takılması yeterli oluyor. Yani, iki gözün de ameliyat edilmesi gerekmiyor. Yapılan ameliyat, katarakt ameliyatından farksız. Göz damlayla uyuşturularak yapılıyor, maküla lensi on dakika civarında süren kısa ve ağrısız bir işlemle göz içine takılıyor, ameliyatın ertesi günü göz açık bırakılarak işlevine başlıyor. Bu ameliyat ile hastanın özellikle yakını görmesi mümkün hale geliyor. Bu tedavi hem kuru tip ve hem de ıslak tip sarı leke hastalığında kullanılabiliyor. Maküla lensi uygulaması, tüm diğer tedavilerin denendiği ve görmenin artık çok azaldığı sarı nokta hastaları için güçlü bir çıkış noktası, yüz güldürücü bir çare olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir