Sarı Leke Hastalığı

Göz hekimliğinde sarı leke hastalığı tedavisinde uzun bir süredir bir duraksama yaşanmaktaydı. Yeni ilaç tedavilerinin uzun süredir geliştirilememiş olmasına karşın, heyecan verici yeni bir gelişme oldu.

AIDS hastalığı tedavisinde kullanılan, HIV virüsünün çoğalmasını engelleyerek ya da yok ederek hastalığın ilerlemesini engellemek amacıyla yıllardır kullanılan bir ilaç var: “Transkriptaz inhibitörü”. Bu ilacın, tesadüfen sarı leke hastalığının da tedavisinde işe yaradığı ortaya çıkarıldı. Bu ilaç, ilerlemiş sarı leke hastalığının tedavi edilmesinde işe yarayabildiği gibi, kuru tip denilen türdeki hastalığın ilerlemesini ve tehlikeli olan ıslak tipe dönmesini engellemekte de işe yaramakta.

Bilindiği gibi, sarı leke hastalığının iki tipi var. Birisi kuru tip, diğeri ise ıslak tip. Kuru tip, nispeten daha az tehlikeli olandır, görmeyi azaltsa bile körlüğe yol açmaz. Islak tip ise körlüğe kadar ilerleyebilir. HIV virüsüne karşı geliştirilmiş olan bu ilaç, her iki tipteki sarı leke hastalığının gerilemesinde etkili duruyor.

Burada otoriteleri şaşırtan şey, bu ilacın uzun yıllardır biliniyor olmasına rağmen sarı leke hastalığının tedavisinde ve ilerlemesinin engellenmesindeki etkisinin uzun yıllardır fark edilmemiş olması. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Ara raporlarda, iyi sonuç alınması ihtimalinin yüksek olduğu görülüyor. Sarı leke hastalığının bu yeni tedaviye iyi yanıt verdiği izleniyor.

Aynı zamanda, sarı leke hastalığı tedavisinde kullanılmak üzere yeni bir tür lazer tedavisi de geliştirilmeye çalışılıyor. Şu ana kadar kullanılan lazer tedavileri maalesef çok başarılı sonuçlar vermemekteydi. Şimdi, yeni bir lazer teknolojisi üzerinde çalışılıyor. Gelen ara raporlara göre bu yeni tür lazer tedavisi, tedavide işe yaramakta. Bu nedenle, bu konudaki yeni çalışmaları izlemeyi sürdürmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir