No Touch Lazer Uygulaması Nedir?

Doktorlarımızdan Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu No Touch Laser hakkında merak edilen soruları sizler içi yanıtladı:

Son dönemde sıklıkla  duyduğumuz No Touch Laser ne anlama geliyor?

Evet son zamanlarda  kişiler   bunu  araştırıyor ve soruyor  çünkü gözlerine bir şeyin dokunmasını istemiyorlar. No Touch  Laser işlemi de göze dokunmadan yapılan lazer anlamına gelmektedir.

Bu işlem göze dokunmadan nasıl yapılabiliyor?

Biz lazeri miyop, hipermetrop, astigmat ve hatta  yakın görme   bozukluğunu düzeltmek için kullanıyoruz. Bunu yaparken gözün kornea tabakasının kırıcılığını ve şeklini değiştirerek yapıyoruz.

Klasik lazer işlemi ön tabakayı mekanik olarak veya alkolle kaldırarak yapılmaktadır. Şimdi ise bu yeni tip lazerde ne mekanik ne alkol ne de kesi yapıyoruz. Hastanın uzaktaki bir ışık kaynağına bakması tedavinin yapılması için yeterli oluyor.

No Touch Laser tedavisi kimlere yapılır?

Rutin göz muayenesinde problemi olmayan 18 yaşından büyük numarası durmuş hastalara yapıyoruz. Lazer öncesi korneanın topografik analizi çok önemlidir.  Burada korneanın ön ve arka yüzü değerlendirerek lazer işlemine uygun olup olmadığına karar veriyoruz. Uygun olan hastalara tedavi yapılıyor. 

No Touch Laser’in avantajları nelerdir? 

bir defa  gözü kesmediğimiz için komplikasyon çok daha az  ve çok daha  güvenli. Korneanın kesilmesinden korkan hastalara rahatlıkla  bu yöntemi  uyguluyoruz Yaralanma riski yüksek işlerde çalışanlarda  ve sporcularda ideal bir yöntem. Göz kuruluğu diğer yöntemlere göre daha az bir de bu yöntemle daha  ince kornealara  bile lazer tedavisi yapabiliyoruz

 Tedavi kaç dakika sürüyor  ?

Dakika sürmüyor! İşlem aşağı yukarı  15 -20 saniye; hastanın kapaklarını açıp ışığa  sabit bakması yeterli.

İşlem sırasında gözümüzü oynatırsak bir problem yaşar mıyız?

Bundan korkmanıza  gerek yok yeni tip lazerler sizin gözünüzü izliyor ve göz hareketine göre kendisini ayarlıyor. Son olarak şunu söyleyeyim  gözüne dokunulmasından korkan, korneası ince  ve önce güvenlik  diyenler için No Touch Laser son derece ideal bir yöntem.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir