No Touch Laser Yöntemi

No Touch Laser yöntemi , gözlük ve lensleriniz olmadan daha konforlu bir hayat yaşamanız için en ideal ve güvenilir bir yöntemdir. No Touch Laser yöntemiyle ilgili merak edilenleri Veni Vidi Göz Hastanesi uzmanlarından ve aynı zamanda Büyük Kulüp üyelerimizden Op. Dr. Akın Akyurt’a sorduk.

No Touch laser gerçekten göze hiç dokunulmadan mı gerçekleşiyor ? Bu nasıl mümkün olabilir ki ?

Evet No Touch Laser gerçekten de göze  hiçbir kesici alet değdirilmeden, kornea kesisi yapılmadan, gözün üstüne herhangi bir alet oturtulmadan,korneaya yabancı bir madde yerleştirilmeden veya korneadan mekanik olarak bir doku çıkartılmadan gerçekleştiriliyor.

Bize operasyonun seyrini kısaca anlatır mısınız ?

Tabii ki. Hasta laser masasına yatıyor ve sadece yukarıda yanıp sönen yeşil bir ışığa bakıyor. Hastanın tüm yaptığı bu. Baktığı laser ışığı yaklaşık 30 saniye içinde gözde gerekli düzeltmeyi yapıyor. Bu esnada biz göze hiçbir kesici aletle dokunmuyor, kornea dokusu üzerinden zar (flep) kaldırmıyoruz. Korneaya alkol uygulayıp üzerini kazımıyoruz. Aynı işlem ikinci göze de uygulandıktan sonra hasta masadan kalkıyor. Tüm işlem bu kadar.

Peki bu No Touch tedavi yeni bir yöntem mi ? Etkisi kanıtlanmış mı ?

Görme kusurlarının laserle düzeltilmesinin geçmişi 30-35 yıl önceye dayanıyor. O zamanlar henüz sadece PRK isimli yöntem uygulanıyordu. Gözün üst tabakası (kornea epiteli) alkolle eritilerek bir bıçak yardımıyla kazınıyordu. No Touch Laser veya diğer ismiyle TransPrk bilinen en eski laser yöntemi olan PRK nın çok ileri bir versiyonudur. Alkolle gözü kazımak, kesici bir aletle göze dokunmak yoktur. Dolayısıyla aslında burada etkinliği kanıtlanmış en az 30 yıllık bir yöntemin çok ileri teknolojik bir varyasyonuyla karşı karşıyayız. 4 – 9 Eylül 2015 tarihlerinde Barselona’ da düzenlenen Avrupa Refraktif Cerrahi kongresine katıldım. Orada da kendisinden övgüyle bahsedilen bir yöntemdi No Touch Laser.

Diğer laser yöntemlerinden daha mı başarılı ?

Bu biraz da başarıdan ne anladığınıza bağlı. No Touch Laser’de gözün miyopik hipermetropik ve astigmatik görme kusurları tamamen düzeltiliyor ve araştırmalar göstermiş ki kazanılan bu kusursuz görme diğer tüm yöntemlere kıyasla uzun yıllar boyunca daha stabil ve bozulmadan kalabiliyor. Bu çok önemli bir artı. Kornea dokusunun kesilmiyor oluşu da yıllar sonra gelişebilecek ektazi denilen rahatsızlığı engellemesi açısından yine çok büyük bir artı. Kornea ister mekanik bıçakla kesilsin (Lasik ) veya laser ışığı ile kesilsin (femtosaniye lasik, i lasik) sonuçta kesiliyorsa ve flep denilen ince bir zar kaldırılıyorsa gözde potansiyel olarak yıllar sonra dahi gelişebilecek komplikasyonlar vardır. En önemlisi de ektazi riskidir. TransPrk No Touch laserde kornea kesilmediğinden bu risk yoktur. Uzun yıllar boyunca stabil kalan iyi  görme keskinliği ve ektazi riskinin olmayışı bile kendisini  diğer tüm yöntemlerden daha üst bir noktaya taşıyor.

No Touch laserin çok emniyetli bir lazer olduğunu anlıyoruz. Başka avantajları da var mı ?

Evet var. Örneğin göz kuruluğu yapmıyor. Göz kuruluğu korneanın kesildiği yöntemlerde oluşur. Aktif spor yapanlarda en ideal yöntemdir. Kişi ameliyatın 4. gününden itibaren isterse boks maçına bile çıkabilir. Yine 4. günden sonra havuz, deniz, duş, banyo her şey serbesttir. 1 ay dışarıda güneş gözlüğü önerilir. En büyük avantajı korneaya yabancı bir madde yerleştirilmemesi (Kamra) veya kornea içine girilerek mekanik olarak, bir pensetle herhangi bir doku çıkartılmamasıdır (Smile). No Touch Laser adından da anlaşıldığı üzere göze dokunulmaz,  kornea kesilmez, korneaya yabancı bir madde konulmaz veya pensetle çıkartılmaz. 

No Touch Laser hangi göz bozukluklarına uygulanabiliyor ?

Gözde ister miyopi olsun ister hipermetropi veya asigmat, tüm bu kusurları tek seansta düzeltebiliyoruz. Özellikle düzeltilmesi daha zor diye bilinen hipermetropi ve astigmatın bir arada bulunduğu en karmaşık göz bozukluklarında bile çok başarılı.

Tüm hastalarımızı laser öncesinde laser uygunluk testinden geçiriyoruz. No Touch laser yöntemi korneası ince olduğu için kesili yöntemlerle laser yapılamayan veya kornea yüzeyi düzensiz olduğu için laser tedavisi riskli görülen hastalar için de büyük avantajdır.

Ameliyat sonrası bekleme dönemi nasıl geçiyor ? Bu dönemde nelere dikkat edilmelidir ?

No Touch  Laser işleminin kendisi tamamen ağrısızdır. Sonraki birbuçuk gün gözlerde aşırı olmayan bir batma yanma hissedilir, sulanma olur. İlk 3 gün görme hafif bulanıktır, sonra hızla açılır.

Sık sorulan bazı sorular var, örneğin işe ne zaman başlayabilirim ?

No Touch Laser’den 2 gün sonra işe başlanabilir, çok hassas bünyelerde 3-4 gün ışık kamaşması olabilir. Ardından tüm gün bilgisayarda kalma dahil her türlü görsel aktivite gerçekleştirilebilir.

Araba kullanabilir miyim ?

İlk 2 gün sonrasında araç kullanılabilir. İlk hafta özellikle gece araba farları rahatsız edebilir. Ancak bu geçici bir durumdur.

Göz kuruluğu yaşar mıyım ?

Kesili lazer yöntemlerinden sonra aylarca göz kuruluğu yaşanabilirken temassız TransPrk yönteminde bu süre sadece birkaç haftadır ve tamamen geçicidir. Lazer sonrası verilen damlalar hastanın bu süreyi de konforlu geçirmesine yardımcı olur.

4 thoughts to “No Touch Laser Yöntemi”

  1. Veni vidi göz sizlere çok teşekkür ederim. Yakın zamanda no touch ameliyatı oldum bakırköy şubesinde ve çok memnun kaldım. Gösterilen ilgi, verilen önem gayet başarılı. Doktorumun ilgisi ve başarısından dolayı çok teşekkür ederim VENİ VİDİ GÖZ, Op.Dr.Mahmut HALİLOĞLU.

  2. Korneası 500mikronun altında ve göz numarası 5 miyop olan bir hasta için nou touch lazer güvenilir midir

    1. Merhaba Emine Hanım, doktorlarımız tarafından göz yapınızın detaylı olarak muayene edilmesi ve göz yapınıza uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gereklidir. Dilerseniz, 444 0 481 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir