No Touch Laser Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Dünya üzerinde ilk lazer uygulamaları 40 yıl önce yapılmaya başlandı. İlk lazer uygulamasından bu yana teknolojinin gelişmesiyle lazer uygulanabilen hastaların sayısı artmaktadır. Lazer uygulamalarına başlandığında sadece miyoplara lazer yapılabilirken teknolojinin gelişmesiyle bu yelpaze genişledi. Şimdiye kadar herhangi bir nedenle lazer ameliyatı olamamış hastalara No Touch Laser birçok yenilik sunmaktadır.  Gözüne temas edecek cihazdan tedirgin olduğu için göz lazer ameliyatı olamayan hastaları No Touch Laser yelpazesi içine almaktadır. Bununla birlikte daha önce katarakt tedavisi olan, kornea nakli geçiren, lazer tedavisi olup göz numarası geri gelen ya da daha önce göz doktorları tarafından korneanızın kalınlığı lazer tedavisi için uygun değil denilen hasta gurubu için de yeni yöntem No Touch Laser tedavisi tercih edilmektedir. No Touch Laser tedavisinde diğer yöntemlerde olduğu gibi korneayı kesmek, kaldırmak gerekmemektedir. İşlem sırasında hasta sadece karşısından gelen ışığa bakmaktadır.

No Touch Laser tedavisi herkese yapılabilir genellemesi yanlış olmaktadır. Tedavi öncesi göz doktorları tarafından yapılan testler sonucu göz yapınızın uygun olması durumunda uygulama yapılmaktadır. No Touch Laser tedavisi miyop, hipermetrop, astigmat, yüksek astigmat hastalara yapılmaktadır. Hastada 40 yaşından sonra yakın görme problemi başladıysa, bu problemin giderilmesi için de No Touch Laser yapılabilir.

Göz tansiyonuna bağlı gözde hasar riski olan hastalarda özellikle bu tedavi seçilmelidir. Çünkü No Touch Laser tedavisinde göze basınç uygulanmamaktadır. Retinasında yırtık olan, yırtık olma riski olan, damar tıkanıklığı olan hastalarda da No Touch Laser tedavisi seçilmektedir.

Tedavi her bir göz için göz numarasına göre yaklaşık 10 ile 30 saniye arasında değişmektedir.  Ortalama 15 saniye sürmektedir. Hasta tedaviden sonra gözleri açık şekilde evine gidebilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir