SARI NOKTA HASTALARINA UMUT IŞIĞI MACROVİSİON!

 

Macrovision tedavisi

Sarı nokta hastalığı günümüzde geri döndürülemez görme kaybına sebebiyet veren bir göz hastalığıdır.

Sarı nokta hastalığına 50’li yaşlardan sonra sık rastlanır. En yaygın sebeplerin başında sigara kullanımı, güneşe maruz kalma, yoğun stres ve sistemik hastalıklar gelmektedir.

Gözün sinir tabakasına zarar verdiği için kalıcı geriye dönüşü olmayan görme kaybına sebebiyet verebilir.

Sarı nokta hastaların yaşamını  nasıl etkiliyor?

 

Günlük kişisel bakımlarını yaparken destek almak zorunda kalabilir. Telefon kullanımında zorlanıldığı  gibi yemek yerken ayrıntıları göremeyebilir. Günlük yaşamı tek başına idame ettiremeyebilir. Genel olarak destek alarak yaşamına devam etmek durumunda kalabilir. Tüm bu sebepler hastanın yaşam kalitesinin düşmesine ve bazı hastalarda psikolojik sorunlara sebebiyet verebilir.

 

Tedavisi var mıdır?

 

Sarı nokta hastalığının tedavisinde  görmeyi koruma üzerine yöntemlerle hastaların günlük yaşantılarını kolaylaştırmak hedefleniyordu. Ancak ilaç vb. yöntemler hastaların görme seviyesini artırmadığı için etkili yöntemler değillerdi. Sarı nokta hastaları tedavi için birçok hastaneye, doktora başvuruyordu. Görme seviyesi çok düşük olan hastalar ömür boyu bu şekilde yaşamaya devam ediyorlardı. Yeni geliştirilen Macrovision tedavisi ile hastaların görme seviyelerini artırmak mümkün olabilir!

 

Macrovision tedavisi nedir?

 

Hastanın retinasına düşen görüntünün büyütülmesini ve hastanın gözünün teleskop görevi yapması sağlanıyor. Merkeze düşen görüntü büyüdüğü için  görme alanı çok az olan, eski yöntemlerle tedavi edilemeyen hastaların da  tedavisi mümkün hale gelebiliyor. Macrovision  tedavisi ile görme seviyesi % 1 veya daha altına düşen hastaların görme seviyeleri 10- 20 kat artırılabiliyor.

 

Nasıl Uygulanır?

 

Operasyon 10 dakika kadar süren damla anestezi ile yapılır. İşlem yapılırken hasta ağrı sızı hissetmez Aynı gün hasta taburcu olur.

 

 

Tavuk karası hastalığında Macrovision tedavisinin etkisi var mıdır?

 

Macrovision tedavisi sarı nokta hastalarına uygulanabildiği gibi tavuk karası hastalığının da tedavisinde de uygulanabilir.

Tavuk karası gece körlüğü olarak bilinen, hastaya bir borudan bakıyormuş hissi uyandıran, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Tavuk karası hastalığı tedavisi bulunamayan bir hastalık iken göz yapısı uygun bulunan hastalara bu tedavi uygulanabiliyor. Hastaların görme seviyeleri artırılabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir