Kornea Nakli Nedir?

Kornea nakli, hasarlı veya hastalıklı bir korneanın bağışlanan kornea dokusu ile değiştirildiği cerrahi bir prosedürdür. Halk arasında göz nakli ifadesi yanlış bir ifade olarak kornea nakli yerine kullanılmaktadır. Bugünkü tıbbın imkânlarında göz içinde nakli yapılan kornea tabakasıdır. Göz küresinin nakli söz konusu değildir.

Kornea nakillerinde kullanılan çoğu kornea, ölen donörlerden gelir. Karaciğer ve böbrekler gibi organ nakillerinde insanlar genellikle çok uzun bekleme süreleri ile karşılaşırlar. Fakat kornea nakline ihtiyaç duyan hastalarda genellikle çok uzun bekleme sürelerine ihtiyaç yoktur. Çünkü çoğu insan, belirli hastalıklar oluşmadıkça, kornealarının ölümlerinden sonra bağışlanmasını talep eder. Bu yüzden kornea nakil söz konusu olduğunda donör konusunda problem sıklığı daha azdır.

Kornealar, bazı sinir sistemi problemleri, çeşitli enfeksiyonlar ve daha önce olunmuş göz ameliyatlarından sonra kullanılmaz. Çeşitli göz sorunları olan donörlerden veya bilinmeyen bir nedenden ölen insanlardan kornea alınamamaktadır.

Hangi durumlarda kornea nakli gerekir?

  • Göz cerrahisi sonrasında korneanın şeffaf kalmasını sağlayan hücreler hasar gördüğünde ya da kornea bulanıklaşırsa,
  • Korneanın kubbe şekli bozulursa, örneğin keratokonus hastalığı gibi,
  • Genetik aktarım gösteren bazı kornea hastalıklarında,
  • Enfeksiyon dolayısıyla korneada yara dokusu ya da yeni damarlanma olursa (Örnek olarak Herpes, keratiti sonrası),
  • Çeşitli kazalardan dolayı kornea bulanıklaşırsa ya da bütünlüğünü ağır derecede kaybederse,
  • Naklinden sonra vücut dokuyu reddetme durumunda tekrar nakil işlemi gereksinimi ortaya çıkar.

 

Kornea nakli nasıl yapılıyor?

Kornea nakli ameliyatlarında hem alıcı hem de verici korneaları bu ameliyat için özel olarak tasarlanan cerrahi aletlerle gerçekleşir. Nakil ameliyatlarında kullanılan alet ve bıçaklar milimetrik kesiler yaparak operasyonun geçekleşmesini sağlamaktadır. Kornea nakli operasyonunu günümüzde lazer teknolojisi ile tamamen neştersiz olarak yapmak mümkündür. Femtosaniye lazerler sayesinde artık hem alıcı korneası hem de donör kornea birbirine daha uyumlu olabilecek şekilde daha ince kesiklerle hazırlanır.

Nakil sonrası net görme ne zaman gerçekleşir?

Bu işlem bir ameliyat mikroskobu yardımı ile sterilize koşulları tam olarak sağlanmış bir ortamda gerçekleşir. Kornea dokusu haricinde ameliyatta kullanılan ekipman ve teknoloji, yapılan nakil tekniğine göre farklılıklar olmaktadır. Tam kat kornea nakillerinde hasarlı veya bulanık kornea dokusu çıkartıldıktan sonra, verici kornea dokusu göze dikişlerle sabitlenmektedir. Bu dikişler yaraların iyileşmesine bağlı olarak ameliyattan 6 ay sonra tek tek doktorunuz tarafından alınma ihtimali vardır. Ameliyattan sonra eskisine göre çok daha iyi bir görüş elde ederiz. Ancak en iyi görüş 6 ay ile 1 yıl sonra gerçekleşmeye başlar. Astigmat yaratan dikişler alınır. Uygun gözlük veya kontakt lens verilmesi sonrasında daha iyi bir görüş elde ediliyor.

Dikişsiz kornea naklinde ise donör kornea dokusu manüel olarak, mikrokeratom adı verilen özel cihazlarla veya lazer yardımıyla hazırlanırken. Sonrasında alıcı, göz içi yüzeyine dikişsiz olarak yerleşir. Korneanın sabitlenmesinde göz içine enjekte edilen küçük bir hava baloncuğu yardım eder. Kornea naklinden sonra enfeksiyon ihtimalini ve doku reddi olasılığını önlemek için hastalar belli bir zaman göz damlası damlatır.

Ameliyat sonrası komplikasyonu ve kornea reddi riskiniz, nakil işleminde sonra uzun yıllar devam etme ihtimali vardır. Bu nedenle, yılda bir kez göz doktorunuzu görmeniz sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından önem teşkil eder. Kornea reddi genellikle ilaçlarla yönetilebilmektedir.

Diğer tedavilerimize göz atmak isterseniz tedaviler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir