Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?

Kontakt lens nasil takilir

Gözleriniz artık eskisi gibi görmemeye başladığı zaman ya da doğuştan bir görme bozukluğunuz varsa bir tedavi yöntemi olarak kontakt lens kullanabilirsiniz.

Bazı insanlar gözlük kullanmak istemezler bu yüzden lens tercih edebilirler. Lens kullanmaya başlayan bir kişinin genellikle ilk endişesi lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır olur. Bu yazıda bunlara değineceğiz.

Öncelikle yapmanız gereken şey göz doktoruna gitmek. Her ne olursa olsun ilk olarak göz doktorunuza gitmenizi öneriyoruz. Doktorunuz sizin gözünüze en uygun lensi seçmenize yardım edecektir. Böylelikle doktorunuzun verdiği reçete ile lensinizi satın alabilirsiniz. Kontakt lens kişiye özel olmalı ve bir başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Ondan sonra yapmanız gereken şey temizlik. Çünkü göz çok hassas bir organ ve bu organı her türlü bakteri ve mikroptan uzak tutmanız gerekir. Kontakt lens takarken ya da çıkartırken el temizliğinize dikkat etmezseniz gözünüze mikrop bulaştırma ihtimali çok yüksek. Bunun önüne geçebilmenizin en basit yöntemi ellerinizi iyice yıkamak ve tüy bırakmayan bir havlu ile iyice kurulamak.

Lensi gözünüze takmadan önce dikkat etmeniz gereken detaylar var. Örneğin kontakt lens kullanmak gözlerinizde kuruluk oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için göz damlaları kullanabilirsiniz. Dışarıdan eve geldikten sonra lensinizi dikkatli bir şekilde çıkartıp evde gözlük kullanmaya devam edebilirsiniz.  Kontakt lens ile uyumamaya çalışın. Gözlerinizi kapadığınız zaman lensleriniz hava almaz ve bu durum bazı insanlarda göz kuruluğuna yol açar.

Gün içerisinde kontakt lensiniz sizi rahatsız etmeye başladıysa kontakt lensinizi çıkarmanızı, lens suyu ile temizlemenizi ve gözünüzü biraz dinlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü gözünüz mikrop kapmışsa ve bu müdahale edilmezse kötü sonuçlar doğurur. Gerekiyorsa o gün kontakt lens kullanmayın ve sizi rahatsız eden kontakt lensi değiştirin. Unutmayın hiçbir şey gözünüzden değerli değildir.

Kadınlar içinse şöyle bir tavsiye verebiliriz. Lensinizi taktıktan sonra makyajınızı yapın. Çünkü makyajınızı yaptıktan sonra lensinizi takmak tahmin edebilirsiniz ki zor bir durum. Bu yüzden lensinizi takın ve kendinizi daha net görerek makyajınızı yapın. Makyajınızı temizlemeden de önce çıkarmanız sizin avantajınıza olur.

Kontakt Lens göze nasıl takılır?

Kutularında lens suyu ile birlikte sakladığınız lenslerinizi parmağınızın ucuyla alın. Bu arada lens saklama kutusundaki suyu mutlaka düzenli aralıklarla haftada bir gibi değiştirmeyi unutmayın. İnsanlar genellikle kontakt lenslerini işaret parmağı ile alır ama siz hangi parmağınızla rahat hissediyorsanız o parmağınızla alın. Sadece tırnağınız ile lensinize dokunmamaya çalışın çünkü lensinizi yırtabilirsiniz.

Dikkatlice lensinizi gözünüze gelecek şekilde çevirdikten sonra tekrar parmağınızın ucuna alın ve diğer elinizle göz kapağınızı tutarak gözünüze oturtturmaya çalışın. İlk seferde yapamayabilirsiniz. Bu sürece alışmak birçok insan için zordur ama zamanla alışacaksınız. Kontakt lens takma işlemi işte bu kadar.

Kontakt Lens gözden nasıl çıkartılır?

Lensinizi çıkartırken yapmanız gereken ilk şey yine elleriniz yıkamak. İyice kuruladıktan sonra lensinizi çıkarmaya çalışın. Elleriniz ıslak olduğu zaman lensin kayma ihtimali artar bunu unutmayın. Eğer sağlaksanız sol elinizle gözünüzü açın ve sağ elinizin işaret ve başparmağının uçları ile lensinizi almaya çalışın. Kulağa zor geldiğini düşünebilirsiniz ama pratik yaptıkça bu işlemlerin bir dakikanın altında yapılabileceğini göreceksiniz.

Kontakt lensinizi çıkartırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey kontakt lensinizi deforme etmeden gözünüzden çıkarmanız gerekir. İçinde temiz lens suyu olan lens kutunuza yerleştirin.

Bu işlemler sırasında bir yanlışlık olduğunu hissederseniz yine göz doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer kontakt lens takmanın sizin için uygun bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmüyorsanız göz doktorunuza danışarak No Touch Laser ya da Akıllı Lens tedavisi olmayı düşünebilirsiniz. No Touch Lazer ya da Akıllı Lens hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 

No Touch Laser: https://venividigoz.com/no-touch-lazer-goze-temassiz-uygulama/

Akıllı Lens: https://venividigoz.com/katarakt-tedavisinde-akilli-lensler/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir