Yeni Nesil Teknoloji: Göze Dokunmadan Kişiye Özel Lazer

Kişiye Özel No Touch Lazer

Gözlük ve kontakt lenslerinizle iyi bir görüşe sahip olabilirsiniz ancak sosyal yaşamınızda gözlüksüz mümkün olabilecek net görüşe sahip misiniz? Veni Vidi Göz Sağlığı Grubundan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Berktuğ Erdoğan yeni nesil teknoloji; göze dokunmadan Kişiye Özel No Touch Laser tedavisini anlattı.

 

Kişiye Özel No Touch Laser nedir?

Gelişmiş bir teleskop teknolojisi olan Kişiye Özel No Touch Laser, görme kalitesini alışılmış lazer uygulamasından daha fazla artırmayı amaçlamaktadır. Gözlük değerlerinden farklı olarak kişiye özel görme haritası çıkartılır ve bu harita eşliğinde lazer uygulanır. Özellikle düzensiz astigmatizma ve göz içi aberasyonların fazla olduğu kişilerde iyi sonuçlar verir.

 

Kişiye özel lazerin farkı nedir?

Standart lazer tedavisinde amaç gözdeki dereceyi yok etmektir. Ancak  Kişiye Özel No Touch Laser tekniğinde amaç, sadece gözlük derecelerini değil, kornea eğimi, kalınlığı ve şeklini de göze alarak tedaviyi  yapar ve böylece gece görüş bozukluklarını da düzelterek görüş kalitesini artırır.

 

Lazer kişiye özel nasıl planlanır?

Kornea eğimi, kalınlığı ve şekli, parmak izi gibi herkeste farklı olduğu için tedavi de hastaya özel olmaktadır. Kişiye Özel No Touch Laser ile kişinin günlük yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilir. Lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlayarak tedavi planlanır.

 

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılır?

No Touch Laser ile uzak, yakın görme sorunu tedavi edilebilir. Göze herhangi bir bıçak veya lazerle kesi yapılmadan, gözün üzerinden zar kaldırılmadan, göz yüzeyi alkolle eritilmeden gerçekleştirilir. Ağrısızdır ve saniyeler içinde tamamlanır. Kişi birkaç gün içinde tamamen günlük yaşantısına geri dönüp çalışmaya başlayabilir.

 

Kimlere uygulanabilir?

18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullanan, son iki yılda gözlük numaralarında yüksek değişiklik olmamış, yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilir.

 

Astigmat tedavi edilebilir mi?

Uzak, yakın görme sorunu ile birlikte astigmat No Touch Laser ile tek seansta tedavi edilebilir.

 

Başarılı bir lazer tedavisi için nelere dikkat edilmelidir?

  • İleri tetkik cihazlarıyla göze dair tüm veriler elde edilmeli
  • Hekim tarafından tetkik cihaz zincirinden çıkan sonuçlar doğru değerlendirilmeli
  • Hastanın gözünde başka bir hastalık olup olmadığı ve tedaviye uygunluğunun saptanacağı detaylı bir muayene sürecinden geçilmesi
  • Hastanın sosyal yaşantısındaki görme ihtiyacının belirlenmesi

 

No Touch Laser avantajları nelerdir?

*Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

*Göze dokunmadan yapılır.

*Gözden parça çıkarılmaz.

*Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.

*Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.

*Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.

*Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.

*Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi yapılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir