Katarakt Tedavisi

katarakt cerrahisi uzun yılladır tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir.Katarakt gözümüzün içindeki merceğin kirlenmesi, koyulaşmasıdır. Hastalığın pek çok sebebi vardır.Yaş en önemli etkendir. Geçirilmiş travmalar, sigara kullanımı, güneş, genetik yatkınlık, bazı hastalıklar kataraktın sebeplerindendir. Katarakt yeni doğan bebekten seksen yaşına kadar herkeste görülebilen bir hastalıktır. Mercekler kirlendiğinde gözün içine ışık girememekte ve hasta kötü görmeye başlamaktadır. Lazer cerrahi yöntemiyle bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Lazer cerrahilerinde eskiden tek odaklı mercekler kullanılmaktaydı. Tek odaklı merceklerin kullanılmasından sonra hasta hem uzağı hem de yakını ayrı ayrı gözlük kullanarak görmekteydi. İnsanların artık ileri yaşlarda bile gözlüksüz yaşamak istemesi ve ileri yaş kavramının değişmesi eskiden altmışlar veya yetmişlerin yaşlı olurken şimdi seksenlerin yaşlı olması, insanların hala sosyal yaşamın içerisinde olması örneğin restauranta gittiğinde menüyü gözlüksüz görmek istemesi gibi sebepler teknolojiyi daha yeni merceklere doğru yöneltti. Bu doğrultuda öncelikle multifokal mercekler ortaya çıktı. Multifokal mercekler kişinin gözlük takmadan yakın ve uzak mesafeyi yakın görmesini sağlamaktadır.Ancak orta mesafede hasta görememekteydi. Bu birçok hasta için problem değildi ancak masa başı çalışan ve bilgisayarı uzakta kullanmayı seven insanlar için problemdi. Bunun üzerine akıllı lensler(göz içi mercekler) geliştirildi.

Akıllı Lensler(göz içi mercekler)

her mesafeye göre kendini odaklayabilmektedirler. Akıllı Lensler(göz içi mercekler)ile yakın, orta ve uzak mesafeler görülmektedir. Erken yaşta katarakt ameliyatı olmak zorunda kalanlar ve günlük yaşamına, işine devam eden hastaların tüm mesafeleri görmesi Akıllı Lensler(göz içi mercekler) ile sağlanmaktadır. Tedavi beş dakika civarında sürmektedir.İşlem sırasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır.İşlemden sonra hasta Akıllı Lens(göz içi mercek)seçiminden sonra hasta ömür boyu tüm mesafeleri net görmektedir.
Akıllı Lens(göz içi mercek) ile Katarakt cerrahisinden sonra lensin(merceğin) gözünüzden düşmesi gibi bir durum kesinlikle olmamaktadır. Akıllı Lens(göz içi mercek) sadece doktor müdahalesiyle çıkarılabilmektedir. Hastalar, Akıllı Lens(göz içi mercek) ile Katarakt cerrahisinden sonra aynı gün içinde evine giderek günlük yaşamına devam edebilmektedir. Tedaviden sonra sadece bir hafta havuz deniz gibi aktivitelerde bulunmamalı ve bir ay boyunca göz doktoru tarafından tavsiye edilen göz damlaları kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir