Katarakt Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Katarakt ameliyatı fiyatları hastalar tarafınca sıkça merak edilen konulardan biridir. Ameliyat ücretlerinden bahsetmeden önce katarakt hastalığından bahsetmek daha sağlıklı olacaktır.

Katarakt, genellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde görülen bir göz hastalığıdır. Katarakt tedavisinin tek tedavisi operasyondur. İlaç ile bir tedavisi henüz bulunmamıştır. Katarakt ameliyatı fiyatları, önemi ve tedavi süreci gibi konular kişiden kişiye değişen bir süreçtir.

Gözlüksüz net görmeyi sağlayan akıllı lensler gelişen teknoloji ile birlikte uzak, orta ve yakın mesafede net görmeyi sağlamaktadır. Tek odaklı lensler yalnızca uzak mesafeyi netleştirirler. Bu yüzden bu lensler göz içine yerleştirildiğinde yakın gözlük kullanımı gerekir.

Akıllı Lens Hakkında Detaylı Bilgi Alın!

Birde üç odaklı yani trifokal lensler vardır. Bu lensler sayesinde hastanın gözlük ihtiyacı ortadan kalkar. Böylece hastalar araba kullanma, film ya da tiyatro izleme, bazı spor etkinlikleri gibi uzak mesafeleri görmenin önemli olduğu durumlarda rahat edebilirler.

Orta mesafelerde bilgisayar ya da tablet kullanımı, yemek yapımı gibi el yordamı mesafelerinde hasta kendini çok daha rahat hissedecektir. Yakın mesafelerde yani telefon kullanımında, el işi yapma gibi yakın görmeye dayalı aktivitelerini gözlüksüz olarak yapabilirler.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Katarakt ameliyatı fiyatları genellikle hastanın kendi için seçtiği akıllı lensin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Göz hekimi sizin mesleğiniz ve yaşam tarzınıza en uygun akıllı lensi seçmenize yardım edecektir. Katarakt ameliyatı fiyatları lensin özelliğine göre değişir. Ayrıca katarakt ameliyatı fiyatları yapılacak olan merkeze göre farklılaşmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Katarakt ameliyatı fiyatları hastadan hastaya değişmektedir. Fiyatları belirleyen en önemli unsurlardan biri uygulanacak cerrahi tekniktir.

Bu teknikler FAKO, Ekstra kapsüler cerrahi ve lazer katarakt ameliyatı teknikleridir. Bu tekniklerin farklılıkları katarakt ameliyatı fiyatları için değişkenlik göstermektedir. Bu tekniklerden uygun olanlardan biri hastalara uygulanmaktadır.

Katarakt, çoğu zaman yaşın ilerlemesi ile birlikte doğuştan sahip olduğumuz merceğin esnekliğini ve saydamlığını yitirmesine denir. Katarakt çoğunlukla bir göz diğerine göre daha fazla etkilenir. Ama bazı durumlarda her iki göz veya sadece bir gözde de görülebilir.

Doğuştan sahip olduğumuz merceğimiz normalde saydamdır. Fakat zamanla bu saydamlığını yitirir. İşte bu sebeple ışık yeterli bir şekilde gözün içerisine giremez.

Bu durum görüşün bulanıklaşmasına, renklerin canlılığını yitirmesine sebep olur. Bulanıklık ve renklerin kötü görüşü arttıkça günlük işlerin bile daha zorlu bir şekilde yapılmasına sebebiyet verir.

Katarakt genellikle yaşlı insanlarda görülse de bazen yeni doğan çocuklarda da görülebilir. Bazı durumlarda da kafa ve göz travmalarında, bazı göz rahatsızlıklarında, sistematik hastalıklar sonucunda da görülme ihtimali vardır.

Bebeklerde doğuştan görülen katarakt üç yaş altında ise bir lens operasyonu yapılmaz. Çünkü gözün fiziksel gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için takılacak mercek tam olarak uyum sağlamaz. Doğuştan gelen katarakt eğer bebeğin gözünü tamamen kapatıyorsa operasyon ile alınabilir.

Kataraktın Görüşü Nasıl Etkiler?

Katarakt belirtileri çoğunlukla belli bir yaşı geçtikten sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler kataraktın başlangıç dönemlerinde gözlemlenemeyebilir. Hastaların şikayetleri puslu görme, renklerin canlılıklarını yitirmesi, bulanık bir görüş gibi durumlardır. Bazen de bakılan yerin net olmadığı bölgelerde gri lekeler görülebilir.

Kataraktı ilerlemiş kişiler gazete okumak, telefon kullanmak, yemek yapmak gibi günlük işlerini daha güç yapmaya başlarlar. Katarakt ameliyatı fiyatları operasyon yapılacak merkeze göre değişmektedir. Katarakt sorunu olan hastalar genellikle şu belirtileri yaşarlar:

 • Yakın ve uzak mesafeyi net görememe
 • Gözde kamaşma
 • Fazla ışıktan rahatsız olma
 • Bulanık ve net olmayan bir görüş
 • Renklerin giderek soluklaşması
 • Baş ağrısı ve gözde yorgunluk
 • Gözlüksüz bir şekilde yakını daha sağlıklı görme
 • Gece görüşün net olmaması
 • Görüşteki derinlik hissinin yavaşça azalması

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2023

Katarakt ameliyatı fiyatları 2022 yılında bir önceki yıllara göre değişiklik göstermiştir. Hastaların çok sorduğu sorulardan biri olan katarakt ameliyatı fiyatları ne kadar sorusuna kesin bir cevap vermek güçtür. Bunun nedenleri hem sağlık sektöründeki yasal düzenlemeler hem de tıbbi etiğe uymaması dolayısı ile katarakt ameliyatı fiyatları konusunda hastalara internet ortamında bilgi verilememektedir.

Hastaların katarakt ameliyatı fiyatları konusundan daha çok odaklanması gereken konular başka olmalıdır. Bu konulardan ilki ameliyatın yapılacağı ortam, ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi ve göz içine uygulanacak olan yapay göz merceğinin türüdür. Yapılacak operasyon sayesinde hastalar katarakt sorunundan kurtulabilirler.

Katarakt ameliyatı diğer göz ameliyatlarına nazaran daha kısa süren bir operasyondur. Her bir göz için yaklaşık 5 dakika yeterli olur. Katarakt ameliyatlarında genellikle iki göz aynı anda yapılmaz.

İlk önce bir göze operasyon yapıldıktan sonra aradan birkaç gün geçtikten sonra diğer göze operasyon yapılır. Hasta bu operasyonlar sırasında anestezi ile uyutulmaz.

Damla anesteziler sayesinde göz ve gözün etrafı uyuşturulur.

Bu hastanın ameliyattan çok kısa bir süre sonra hastaneden çıkıp evine gitmesini sağlar. Katarakt ameliyatlarından sonra hastanede yatma gibi bir durum yoktur.

Hasta operasyon öncesinde ameliyat olacak göze damla ile anestezi uygulanır. Hasta ameliyat masasına yatırılır. Operasyon olacak gözüne sürekli açık kalması için bir aparat yerleştirilir. Bu çizikten kataraktlı merceği alır. Yerine hastanın ve doktorun birlikte seçtiği lens yerleştirilir.

Katarakt ameliyatı fiyatları işte bu takılacak lensin türüne göre değişir. Göz bir bant yardımı ile kapatılır ve birkaç gün sonra diğer göz için ameliyata alınır.

Ameliyat sırasında hasta hiçbir acı hissetmez. Hatta operasyon sırasında hasta doktorla konuşabilir ya da müzik dinleyebilir. Operasyon çok kısa sürer ve sonrasında 3 hafta ila 1 ay arasında hasta göz damlası kullanılması tavsiye edilir. Katarakt ameliyatlarında aynı anda iki göze müdahale edilmez.

İlk önce bir göz ardından diğer göze operasyon yapılır. Hasta ameliyat olduktan sonra ertesi güne kadar göz bandı takar. Göz damlalarını aksatmamak kaydıyla kendi gözünü kullanır.

Akıllı Lensler ve katarakt

Hastanın merceği yerine takılan mercekler kişiye özel merceklerdir. Bu mercekler kataraktla birlikte kişinin diğer görme sorunlarını da giderebilir.

Katarakt ameliyatı sırasında çıkarılıp kişiye akıllı lens takılabilir. Bu lensler sadece operasyon ile hastaya takılır. Katarakt ameliyatı fiyatları kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kişi bu lensleri diğer kontakt lensler gibi tak çıkar yapamaz. Akıllı lensler gözün içine yerleştirilen yapay merceklerdir. Bu akıllı lensler hastanın yakın, orta ve uzak mesafeleri gözlük olmadan rahatça görmesini sağlamaktadır.

6 thoughts to “Katarakt Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?”

 1. Şu fiyatlandırmayı da aralık olarak belirtseydiniz, zaten nokta atış fiyatı beklemiyoruz ve lens türüne, markasına vs. göre de değişeceğini biliyoruz. sadece biraz fikir olsun diye bilgilendirme bekliyoruz.

  1. Merhaba Doğan Bey, öncelikle doktorlarımız tarafından detaylı göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Dilerseniz, 444 0 481 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da telefon numaranızı mesaj yoluyla iletebilirseniz size yardımcı olmak isteriz.

  1. Merhaba Mehmet Bey, öncelikle doktorlarımız tarafından detaylı göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Muayene sonrası göz sorununuzla ilgili tedavi bilgisini hekimimiz iletebilir. Dilerseniz, 444 0 481 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da telefon numaranızı mesaj yoluyla iletebilirseniz size yardımcı olmak isteriz.

 2. Merhabalar.esimin gözünün biri kapandı diğerine de atlamış cam sakureye gittik.muayenelerden sonra katarak olduğu ve ameliyat olacaksınız dediler.fiyat alabilirmiyim

  1. Merhaba Timur Bey, öncelikle doktorlarımız tarafından detaylı göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Muayene sonrası göz sorununuzla ilgili tedavi bilgisini hekimimiz iletebilir. Dilerseniz, 444 0 481 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da telefon numaranızı mesaj yoluyla iletebilirseniz size yardımcı olmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir