Gözlerimiz Kalp Krizi Riskinin İlk Belirtilerini Veriyor!

Teknolojinin gelişmesinin de etkisiyle İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; göz muayenesi kalp krizi riskini ortaya çıkarmada etkili olabilecek.
Araştırmanın lideri Mathieu Bakhoum, kalp rahatsızlığına yol açan vücuttaki kan yetersizliğinin, gözdeki yetersiz kan akışına da neden olabileceğine işaret ederek, “Retinadaki hücrelerin ölmesine bağlı olarak kalıcı bir iz bırakabilir.” dedi. “Retinal İskemik Perivasküler Lezyonlar” (RIPLs) adı verilen bu izin kalp ve damar rahatsızlıklarını teşhis etmede belirteç görevi görüp görmediğine dair çalışmalar yapıldığını aktardı.

Kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerde yüksek düzeyde “RIPLs” gözlemlendiği bildirildi ve “RIPLs” düzeyi ne kadar fazlaysa, kalp ve damar rahatsızlıkları riskinin de o kadar yüksek olduğu ifade edildi.

Sonuç  olarak göz muayenesi sırasında gözün arkasındaki küçük damarların kalınlığının ölçülmesi ve retina muayenesinin yapılması  kalp sağlığınızı kontrol etmeniz  için çok önemli bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca detaylı detaylı göz muayenesiyle; Diyabet, hipertansiyon, alzheimer hastalığı ve bazı kanser çeşitlerinin de erken tespit edilmesi mümkündür.

Göz muayenesiyle erken teşhis edilen hastalıklarla ilgili Op.Dr. Özer Kavalcıoğlu’nun ATV ana haber bültenine yaptığı açıklamaları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir