No Touch Laser Gerçekleri

İnce kornea nedeniyle lazer tedavisi olamayacağı söylenen kişiler için bir çözüm önerisi: No Touch Laser …  

Lazer tedavisiyle gözlüklerinizden ve kontakt lenslerinizden kurtulmak istiyorsunuz. Gittiğiniz göz hekimi kornealarınızın ince olduğunu ve bu nedenle sizin klasik yöntemlerle lazer tedavisi olamayacağınızı söyledi.Hemen moralinizi bozmayın. Doktorunuzdan No Touch Laser  için bilgi isteyin.

No  Touch Laser tedavisi ile ilgili merak edilenleri özel bir göz sağlığı merkezinin Medikal Direktörü Op.Dr.Ertan Sunay ile konuştuk.

No -Touch Laser ince kornealı gözlere de uygulanabiliyor.

Tıbbi adı Trans-PRK olan No-Touch Laser tedavisi, uzak ve yakın görme bozukluklarının giderilmesinde kullanılıyor.Bu yöntemle miyopi, hipermetropi ve astigmat düzeltmesi yapılıyor.

No-Touch tedavisi için elbette ki korneanın ince olması gerekmiyor, normal kalınlıkta korneaya sahip gözlerde de bu yöntem uygulanabiliyor.

No-Touch tedavisi için hastanın 18 yaşından büyük olması, gözlük numarasındaki ilerlemenin durmuş olması, gözlük ihtiyacı dışında başka bir göz sorununun bulunmaması gerekiyor. Tedavi için üst yaş sınırı yok.

Göze dokunmadan tedavi: No Touch Laser.

Toplumda, gözlerine bir alet veya cihazın temas etmesinin sadece düşüncesinden bile rahatsız olan çok sayıda kişi mevcut.

No Touch Laser  tedavisi, göz duyarlılığı yüksek olan bu kişiler için de uygun olan bir tedavi seçeneğidir.

No Touch Laser  tedavisinde kornea yüzeyindeki epitel zarı kaldırılmıyor, korneada kesi yapılmıyor, korneadan küçük de olsa bir doku parçası çıkarılmıyor. Doğrudan doğruya kornea üzerine lazer uygulaması yapılıyor.

Kornea, bilindiği gibi, gözün en önündeki saydam dokuya verilen isim. Gözlükten kurtulma tedavilerinde lazer uygulaması her zaman gözün bu kısmına yapılıyor. Korneası ince olan kişilerde korneada kesi oluşturarak lazer tedavisi yapılması çok sakıncalı.

Bu tür bir tedavi yöntemi sonrasında hastanın korneasında ilerleyici incelme ve çökme gelişebiliyor, bu durumda da hastanın görmesi çok azalıyor, üstelik işin kötüsü bu görme bozukluğunu yeniden gözlük takarak da düzeltmek mümkün olmuyor, hastaya kornea nakli yapılması gerekebiliyor.

Bu risklerden kaçınmak için, korneası ince olan kişilere No Touch Laser  tedavisi tavsiye edilir.

No Touch Laser: Kesi yok ,temas yok.

Bu yöntemde göze bir cihazla temas edilmeden, korneada kesi yapılmadan, kornea üzerine herhangi bir mekanik işlem uygulanmadan lazer tedavisi yapılıyor.

Uygulama sırasında hasta herhangi bir şey hissetmiyor. Gözün damlayla uyuşturulması tümüyle yeterli oluyor. Tedavi süresi, düzeltilecek gözlük numarasına bağlı olarak 2 saniye ile 55 saniye arasında değişiyor.

Hasta tedaviden sonra gözleri açık olarak evine gidiyor. Bu yöntemle tedavi edilmiş kişilerde, eve gittikten sonra başlayan ve 36 saat kadar süren batışma, kızarma ve göz sulanması oluyor. Bu şikayetleri azaltmak için hastanın kendisine verilen göz damlasını kullanması gerekiyor.

Tedaviden sonra gelişen görme bulanıklığı 3-4 gün sonra azalıyor ve hasta bu sürenin sonunda araba sürebilecek ve bilgisayar kullanabilecek duruma geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir