Göz Tembelliği

Göz Tembelliği

Göz tembelliği hastanın gözünde yapısal hiçbir problem olmamasına rağmen hastanın gözlerinin sağlıklı göze göre daha düşük görme kapasitesinde olmasına verilen isimdir.

İnsan  beyni geliştiği sürece insanın görme kapasitesi de gelişmeye başlar. Bu gelişme döneminde eğer bir gözde görme bozukluğu  var ise bu göz tembel kalır.

 Sebepleri nelerdir?

  • Şaşılık ; kayan göz görüntüyü beyne iletmez ve hasta tek gözünü kullanmak zorunda kalır.Bu da şaşı olan gözün tembelleşmesine sebep olmaktadır.
  • Kırma kusurları ; Bir gözde diğer göze oranla daha fazla kırma kusuru olması veya her iki gözdede kırma kusuru olması tedavi edilmemesi ile her iki gözünde tembelleşmesidir.
  • Saydam olması gereken dokuların mat olması; katarakt göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ve buğulu bir görüntü oluşmasıdır. Kataraktlı göz tedavi edilemez ise göz tembelliği hastalığının kuvvetli sebeplerinden biri olabilmektedir.

Katarakta bağlı göz tembelliği küçük yaşlarda oluşmaya başlayabilir. Bu sebepten küçük yaşlardaki çocukların göz muayenesinin yapılaması çocuk göz sağlığı için çok önemlidir.

  • Görmeyi engelleyen diğer göz rahatsızlıkları da göz tembelliğine zemin hazırlamaktadır. Düzenli göz muayenesi göz sağlığı için hayati önemdedir.

Teşhisi nasıl yapılmaktadır?

Her iki gözün test edilmesi ve iki göz arasındaki farkın bulunması ile teşhis yapılmaktadır. Çocuklarda  ve bebeklerde sağlıklı gözün doktor tarafından elle kapatılması halinde çocuğun verdiği tepkilere bakmak gibi yöntemlerle teşhis edilmeye  çalışılır. Uzaktan gözlere odaklanan ölçüm bebeklerde ve çocuklardaki kırma kusurları da teşhis edilebilmektedir.

Tedavisi var mıdır?

Göz Tembelliği tedavisinin esası tembelleşmiş olan gözün daha fazla kullanılmasının sağlanmasına dayanmaktadır.

Çocuklarda kapama tedavisi yapılmaktadır. Kırma kusuru var ise gerekli tedavinin yapılması ondan sonra göz tembelliği tedavisine başlanması gerekmektedir.

 Hastalığın tedavisinde özel göz damlaları ile sağlıklı göz bulanıklaştırılarak tembel gözün kullanımı sağlanmaktadır.

Tedavisi cam tedavi yöntemi ile de yapılabilir. Göz tembelliği olan göze uyarılar verilir. Hastane de ve birkaç seans alınarak yapılabilir.

Bilgisayar programları kullanılarak da tedavi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir