Göz Tansiyonu ( Glokom)

Glokom Nedir?

Glokom(Göz tansiyonu), göz içi basınç yüksekliği ile seyreden göz sinirinde harabiyete neden olan bir hastalıktır. Göz içinde sıvı basıncının artmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sıvı basıncının artması gözdeki tüm dokulara ve en hassas dokulardan biri olan göz sinirine zarar vermektedir. Göz sinir liflerinin kaybına neden olmaktadır. Sonuç olarak her iki gözü de etkileyen, kronik, yavaş ilerleyen, sinir harabiyeti sonucu öncelikle gözün etrafından başlayarak görme alanına kadar zarar vermektedir.

Göz tansiyonunun belirtileri nelerdir?

Erişkin yaşlarda görülen göz tansiyonunun başlangıçta herhangi bir belirtisi yoktur. Glokom ağrı, yanma, batma gibi şikayetlere neden olmayan sinsi bir hastalıktır. Hastalık fark edilmediğinde; ilerleyen dönemlerde, görme alanında etraftan başlayarak kayıplara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda hastalar, bu kayıpları da fark edememektedirler ve uzun dönem sonunda merkezi görme kaybına neden olabilmektedir. Erişkin yaşta sadece kapalı açılı glokom denilen tansiyon çeşidinde ani göz içi basınç yükselmesine bağlı olarak gözde ağrı, kızarıklık, mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetler görülebilmektedir. Çocukluk çağında görülen glokomda ise gün ışığından rahatsız olma(fotofobi), göz kapaklarında spazm, sulanma ve gözün renkli kısmının normalden geniş ve büyük olması gibi şikâyetler görülebilmektedir.

Glokom Tanısı Nasıl Koyulmaktadır?

Hastaların rutin göz muayenesi sırasında havalı tonometre ile göz içi basınç değerleri mutlaka ölçülmektedir ve yine göz muayenesinin bir parçası olan göz dibi incelemesi sırasında göz siniri incelenmektedir. Göz tansiyonu yüksek olan, göz tansiyonu normal olmasına rağmen göz sinirinde normalin üzerinden bir çukurluk olan hastalarda, glokom şüphesi ile ileri testlere başvurulmaktadır. Kornea kalınlığı ölçümleri yapılarak gerçek göz tansiyonu değerleri elde edilmektedir. Ayrıca göz sinir analiz testleri elde edilmektedir. Göz sinir analiz testleriyle erken dönemde göz sinir lifi kaybı olup olmadığı incelenmektedir. Bu testler hastalığın ilerleme hızına göre altı ayda bir tekrar edilmektedir. Çoğu zaman göz tansiyonu değerinin normal olması her şeyin yolun gittiği anlamına gelmemektedir. Göz sinir harabiyetinin ilerleyip ilerlemediğini göz tansiyonu için düzenli ilaç alan, kontrol altında olan hastalarda bile düzenli aralıklarla ileri sinir lifi analiz testleri ile incelenmelidir.

Glokom
Glokom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir