Göz Sağlığı İçin Yapılası Gerekenler

Sonbaharda Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Yaz bitip sonbahara girerken, yazdan yorgun çıkan gözlerimizi sonbaharda korumanın yollarını uzman göz doktorumuz Op. Dr. Akın Akyurt aşağıdaki şekilde anlatmaktadır:

“Son demlerini yaşayan güneş ve rüzgârın etkisi çeşitli göz hastalıklarına sebep olmaktadır. Göz kuruma oranlarında artmalar görülmektedir. O yüzden alerjisi olan hastaların kontrol altında olması gerekmektedir. Suni gözyaşı kullanan hastaların bu dönemde dozajını biraz daha arttırmaları mantıklı olabilmektedir.

Kimyasal maddeler de gözü tahriş etmektedirler. Yaz sezonunun sonuna gelindi ama kirli denizler ve klorlu havuzlardan uzak durmak gerekmektedir. Mutlaka havuz gözlüğü denilen yüzücü gözlüklerinden takılarak denize veya havuza öyle girilmesini tavsiye etmekteyiz. Ayrıca yüze sürülen kremlerinde güneşin etkisiyle erimesi sonucunda göze girmesi enfeksiyona yol açmaktadır.

Son dönemlerde yaşamaya başladığımız ve sonbaharın etkisiyle daha çok yaşayacağımız sıcak ve rüzgârlı havalarda özellikle göz makyajından kaçınmak gerektiğini tavsiye etmekteyiz. Direk göz etrafına, kirpik diplerine, kalem, rimel diye tabir edilen kozmetik ürünlerin kullanılmasından kaçınmak gerekmektedir. “

Gözlerinizde kızarma, yanma, batma, gözde yaşarma gibi sizi rahatsız eden durumlar olduğunda göz doktorunuza muayene olmalısınız. Ayrıca düzenli göz muayenesi sayesinde kendini son aşamalarında belli eden birçok göz hastalığında erken tanı sayesinde, hastalığınız ilerlemeden tedavi olabilirsiniz.

Veni Vidi Göz uzman hekim kadrosundan randevu alarak muayene olmak için 444 0 481 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz. Yorum üzerinden soru ve görüşlerinizi bize bildirirseniz en kısa sürede size dönüş sağlanacaktır.

Veni Vidi Göz olarak sağlıklı günler dileriz.

Daha fazlası için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir