Göz Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz nezlesi, gözlerin kızarması ile tanınan alerjik ya da enfeksiyon nedenli gelişebilen bir sorundur. Gözü kaplayan dokuların çeşitli nedenlerle hasar alması ile meydana gelir. Bu sorunun görünür hale gelmesi küçük kan damarlarının iltihaplanması ile oluşur. Konjonktivit olarak da bilinen bu rahatsızlık doğru ilaçların kullanımı ve kişisel hijyen ile iyileştirilebilir.

Göz nezlesi pek çok kişinin hayatlarının bir döneminde yaşayabileceği sorunlardan biridir. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi duman, klor, buhar gibi tahriş edicilerle temasa bağlı olarak da meydana gelebilen, pek çok nedeni olan bir rahatsızlıktır. Özellikle gözlerde akıntı, batma, kızarmalar kişinin günlük yaşamını rahatsız etmeye başladığında ortaya çıkar. Fakat bu süreçte bir uzmandan destek alınması gözün kalıcı bir hasar almaması için önem taşır. Doktor kontrolünde uygulanan tedaviler ile kısa sürede gözde iyileşme ve rahatlama yaşanır.

Göz Nezlesi Nedir?

Göz nezlesi, konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Konjonktiva ise gözün nemli kalmasını sağlamak için gözü kaplayan şeffaf kısmı ifade eder. Göz nezlesi enfeksiyon ya da alerjenlerden kaynaklı meydana gelebilen bir sorundur. Göz nezlesi oluştuğunda gözün beyaz kısmı pembemsi ya da kırmızı bir görüntü alabilir. Aynı zamanda kızarıklık ile birlikte göz kapaklarında şişlikler ve sarkmalar meydana gelir. Enfeksiyon nedeniyle oluşan akıntı ise kirpikler ve göz kapaklarında çapaklanmalar meydana getirebilir. Bu durum sadece tek gözü etkileyebileceği gibi iki gözü birden de etkileyebilir.

Göz nezlesi her yaştan kişide meydana gelebilir ve bulaşıcıdır. Bu nedenle özellikle okul çağındaki çocuklarda hızlı yayılma gösterebilir. Özellikle bahar aylarında polenler nedeniyle ya da hayvan tüyleri nedeniyle göz nezlesi semptomları meydana gelebilir. Bu durum oluştuğunda kişinin kendi başına çözüme ulaşması zordur. Mutlaka bir hekim kontrolünde verilen tedavi uygulanmalıdır. Göz nezlesi ise kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler şunlardır:

 • Alerjik göz nezlesi: Özellikle mevsimsel alerjisi olan kişilerde meydana gelir ya da kişinin gözlerinde alerjik reaksiyona neden olabilecek temaslar sonucu oluşur.  Bazı durumlarda ise göze yabancı bir cisim girmesi sonucu konjonktiva tahrişi ile meydana gelir.
 • Enfeksiyona bağlı göz nezlesi: Bakteri ya da virüs enfeksiyonları sonucunda oluşan bir enfeksiyondur. Kötü hijyen koşullarından meydana gelen bu durum göz nezlesi semptomlarını meydana getirir.

Göz Nezlesi Belirtileri

Göz nezlesinde pek çok semptom gelişse de özellikle gözün beyazının tamamen kızarması ve akıntı göz nezlesinden şüphelenmek için yeterli olabilir. Göz nezlesi belirtileri genelde kızarıklık odaklı olsa da nezlenin nedenine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Alerjik nedenlerle oluşan göz nezlesinde semptomlar kızarıklık ve sulu bir akıntı şeklindeyken enfeksiyon oluşumunda ağrı ve iltihaplı bir akıntı da vardır. Ayrıca bu semptomlara ek olarak göz kapaklarında şişmeler de meydana gelebilir. Kişi eğer kontakt lens kullanıyorsa bu durum göz nezlesinin daha da şiddetlenmesine neden olabilir ve belirtileri artırabilir. Gözde oluşan sorunlar batma hissine neden olarak gözde sanki yabancı bir cisim varmış hissi verir. Göz nezlesi belirtileri şunlardır:

 • Gözün beyazında kızarıklık
 • Göz kapağının iç kısmında kızarıklık
 • Gözde batma hissi
 • Uyku sonrası çapaklanma artışı
 • Gözden gelen şeffaf, sarı ya da yeşilimsi akıntı
 • Gözlerde kaşınma
 • Gözlerde yanma
 • Bulanık görme
 • Göz kapaklarında şişme
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz yaşarması

Göz Nezlesi Neden Olur?

Göz nezlesi nedenleri farklı çeşitlere ayrılabilir. Fakat ana neden gözü kaplayan konjonktivanın iltihaplanmasıdır ve bu duruma neden olan bazı durumlar söz konusudur. Alerjik olmayan göz nezlesinde özellikle kötü hijyen koşulları büyük bir etkendir. Bakteri ve virüs ile temas sonrası göz ile temasa geçmek ya da hijyenik olmayan şartlarda takılıp çıkarılan kontakt lensler enfeksiyonun göze bulaşmasının yaygın nedenlerindendir. Alerjenler nedeniyle oluşan göz nezlesinin ise nedeni vücudun bu maddeye oluşturduğu yanıttır. Alerjen madde ile temasa geçildiğinde vücut tarafından üretilen antikorlar enfeksiyon oluşumunu tetikler. Göz nezlesi oluşması için sadece bir enfeksiyon gelişmesi gerekmez. Kişinin gözüne kaçan yabancı bir cisim de göz yüzeyine hasar oluşturarak gözün kendini korumak adına tepki oluşturmasına neden olur. Göz nezlesinin nedenleri şunlardır:

 • Alerjenler: Özellikle polen ve hayvan kılları kişilerin alerji oluşturmasına neden olan etmenlerdir. Bu maddelere maruz kalındığında göz yüzeyinde tahriş meydana gelebilir.
 • Virüsler: Hastalıklara neden olan virüsler göz nezlesine de sebep olabilir.
 • Bakteriler: Virüsler gibi hastalığa neden olan bakteriler de göz ile temas durumunda göz nezlesine neden olabilir.
 • Tahriş edici maddeler: Göze kimyasal bulaşması, kontakt lens kullanımı ya da göze yabancı cisim kaçması gibi durumlar göz yüzeyini aşındırarak iltihaplanmaya neden olur.
 • Tıkalı gözyaşı kanalları: Bazen bebeklik döneminde gözyaşı kanallarında tıkanma söz konusu olabilir. Bu durumda göz nezlesi meydana gelebilir.

Göz Nezlesi Bulaşıcı mıdır?

Göz nezlesi bulaşıcı bir hastalıktır ve bulaşmanın önlenmesi için hijyen büyük önem taşır. Göz nezlesi olan bir kişinin göz ile teması sonrası etrafa dokunarak bu enfeksiyonu yayması mümkün olabilir. Buna bir örnek de birden fazla kişi tarafından kullanılan makyaj malzemeleridir. Eğer kişide henüz semptom göstermeyen bir enfeksiyon mevcutsa aynı kozmetik ürünü kullanan diğer kişiye de enfeksiyonun bulaşabilir.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Göz nezlesinin tedavi edilmesi için öncelikle nedeninin belirlenmesi gerekir. Eğer bakteri kaynaklı bulaş söz konusuysa  antibiyotik içeren göz damlası ya da merhem doktor tarafından reçete edilebilir. Düzenli kullanım ile göz nezlesinin ortadan kaldırılmasında bu ilaçlar yardımcı olacaktır. Eğer nezlenin sebebi gözle temas eden tahriş edici bir madde ise doktor tarafından gözü rahatlatacak ilaçlar reçete edilebilir. Eğer göz içerisinde yabancı bir cisim bulunuyorsa bu cisim doktor tarafından çıkarılır. Bu cisim bir kontakt lens ise kişinin bir süre lens kullanımından uzak durması gerekecektir. En sık görülen göz nezlesi nedenlerinden biri de alerjenlerin neden olduğu göz nezlesidir. Bu durumda alerjiyi kontrol altına almak için kortizon içeren ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar da yine merhem ya da damla formunda bulunabilirler. Kişinin belirtilerine göre en doğru tedaviyi alanında uzman bir göz doktoru uygular. Bu tedaviler sırasında kişinin hijyenine dikkat etmesi tekrar bulaşmayı engellemek için önem taşır. Gözlerde özellikle batma ve kaşıntı semptomları yaşam sırasında kişiyi rahatsız edebilecek belirtilerdir. Göz nezlesi tedavisinde amaç gözü iyileştirirken kişinin günlük yaşam kalitesini artırmaktır. Bu süreçte doktor önerisi dışında tedavi seçenekleri uygulanmamalıdır. Her organ gibi göz de çok hassastır ve yanlış uygulamalar kalıcı hasarlara neden olabilir.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz nezlesi problemi yaşanıyorsa gözlere dokunmamak ve kaşımamak önemlidir. Aynı zamanda gözlerdeki çapaklanmalar ve akıntılar gözler ılık ve temiz bir su ve pamuk ile silinerek giderilebilir. Bu süreçte reçete edilen ilaçların reçete edilen süre boyunca kullanılması tedavi başarısı açısından büyük önem taşır. Gözlerde batma ve ağrı çok fazla olduğunda hekime danışarak ılık ve ıslak bir havlu göz üzerine koyularak rahatlama sağlanabilir. Bu süreçte kullanılan lens ya da makyaj malzemelerinin iyileşme sonrası kullanılmaması gerekir. Ayrıca, tedavi sürecinde göz ile temas edildiğinde eller mutlaka temizlenmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir