Göz Lazer Tedavisi

10 Soruda Göz Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Lazer tedavisinden korkan veya gözüne dokunulmasından rahatsız olan hastalara hangi göz lazer tedavisi yapılır?
Klasik lazer tedavilerini bilirsiniz göze dokunulur, kornea yüzeyi alkolle eritilir veya göze kesi uygulanır. Bunlardan korkan veya bir nedenle bu tedaviler için gözü uygun olmayan hastalar olabiliyor. Bu hastalara göze dokunmadan ve saniyeler içinde tamamlanan No Touch Laser tedavisini uygulanabiliyor. Konuyla ilgili diğer soruları doktorlarımızdan Op.Dr. Özer Kavalcıoğlu yanıtladı:

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılıyor?
Gözleri damla ile uyuşturulan hasta, sadece cihazdaki yeşil renkli ışığa bakıyor ve baktığı lazer ışığı gözde gerekli düzeltmeyi yapıyor. İşlem sırasında hastanın başını oynatması da sorun olmuyor. Çünkü cihaz, göze odaklanıyor ve hasta gözünü oynattığında tedavi otomatik olarak duruyor. Hasta yeniden cihazdaki ışığa baktığında da tedavi kaldığı yerden devam ediyor.

Göz Lazer Tedavisi riskli bir operasyon mu?
Göze dokunulmadığı, göze vakum uygulanmadığı veya gözden bir parça kesilmediği için tedavi sonrası zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez. Ayrıca lazer tedavisi öncesi risk analizi yaparak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.

Hasta operasyon sırasında bayıltılıyor mu?
Hayır, genel anesteziye gerek yoktur. Damla anestezi ile gözün en dışında bulunan ve kornea dediğimiz şeffaf kısım uyuşturulur.

İşlem ne kadar sürüyor?
Saniyeler içinde iki gözün lazer işlemi tamamlanabiliyor.

Operasyon sırasında hasta ağrı hissediyor mu?
Göze herhangi bir temas olmadığı, kesi yapılmadığı için operasyon sırasında hasta ağrı hissetmez.

Kimler için uygundur?
18 yaşın üzerindeki kişiler, miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar, korneası ince kişiler, keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte), kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar, katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar için uygundur.

Aynı anda hem uzak hem de yazık görme bozukluğu tedavi edilebiliyor mu?
Uzak, yakın ve astigmat göz bozukluğu aynı anda tek seansta tedavi edilebilir.

Gözlük numarasının tekrar ilerleme riski var mı?
Hangi hastaya hangi tedaviyi uygulayacağınız çok önemlidir. Uygun hastalara yapıldığı sürece gözlük numarasının tekrar ilerlemesi gibi bir durum oluşmaz.

İleride katarakt ameliyatı olmaya engel midir?
No Touch Laser tedavisi ileride olunabilecek herhangi bir göz tedavisine engel değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir