Sorularla Kuru Göz Hastalığı ve Tedavisi

Göz Kuruluğunda Lazer Tedavisi

Gözünüzde yanma, batma ve kaşıntı hissi varsa göz kuruluğunuz olabilir. Göz kuruluğunun en belirgin belirtileri;  kızarma, yanma ve batma hissidir Ayrıca ışıktan rahatsızlık, görmede bulanıklık, göz yorgunluğu hissi de sık görülür.

Göz kuruluğunun en belirgin belirtileri;  kızarma, yanma ve batma hissidir Ayrıca ışıktan rahatsızlık, görmede bulanıklık, göz yorgunluğu hissi de sık görülür.

Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşının düzgün ya da yeteri kadar üretilmediği durumlarda yaşanır.

Göz kuruluğunun sık görülme nedeni nedir?

Uzun süreli bilgisayar kullanımı Menopoz sonrası kadınlarda, katarakt ameliyatı sonrasında, romatizmal hastalıklarla birlikte sık görülür. Depresyon ilaç kullanımında sık gelişir. Ayrıca kontak lens kullanımının yaygınlığına bağlı olarak göz kuruluğuna sık rastlanmaktadır.

Gözyaşı damlaları göz kuruluğunu geçirir mi?

Kuru göz hastalığı kronik bir hastalık olduğu için damlalar kuruluk nedenlerini ortadan kaldırmaz, kalıcı bir tedavi yapmaz, geçici rahatlama sağlar.

Göz kuruluğunda lazer tedavisi nasıl yapılıyor?

Gelişen teknoloji ile birlikte göz kuruluğunda IPL isminde bir lazer tedavisi uygulanıyor. Bu uygulama, göz kapağı cildine özel bir jel sürüldükten sonra yapılır. Böylece çalışmayan ve tıkalı yağ bezleri açılır, gözyaşının buharlaşmasını engelleyen yağ üretimi başlayınca sorun da ortadan kalkar.

 Ağrı hissedilir mi?

Rahatsızlık ve ağrı hissedilmez. Kızarıklık da oluşmadığı için kişi sosyal yaşamına devam edebilir.

Tedavinin süresi ne kadar?

Tedavi, her iki göz için toplam 2 dakika kadar sürer.

Tek seans yetiyor mu?

Tedavinin 15 gün arayla toplam 4 seans halinde yapılması gerekir.

IPL tedavisinin yan etkisi var mıdır?

IPL tedavisinin herhangi bir yan etkisi veya riski yoktur.

Göz Lazer tedavisi göz kuruluğu yapar mı?

Kesili lazer yöntemleri gözden parça kesildiği veya vakum uygulandığı için göz kuruluğuna neden olabilir. Ancak No Touch Laser göze dokunmadan uygulandığı için göz kuruluğuna neden olmaz.

 

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde ilerleyen yıllarda korneada damarlanma gelişir ve görme duyusu azalır. Körlüğe kadar uzanan sorunlar gelişebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir