Konjonktivit Koronavirüs Belirtisi Olabilir

Toplum olarak son zamanlarda daha önce duymadığımız pek çok kelimeyi ezberler olduk… Pandemi, Koronavirüs, Covid-19, Vuhan, N95 maske bunlardan bazıları.

Tüm dünyayı etkisi altına alana Koronavirüs salgınıyla ilgili sürekli araştırmalar yapıp, önlemler alıyoruz ve çok daha fazla gündemi takip ediyoruz.

Henüz tam anlamıyla tıp dünyasının da tanışamadığı bu virüsle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.Son olarak Amerikan Oftalmoloji Akademisi doktorları, bazı insanlarda yeni tip koronavirüs’ün belirtilerinden birinin konjonktivit olabileceği konusunda uyardı.

Sputnik’in aktardığına göre, Çin’deki verileri inceleyen doktorlar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören her 30 hastadan birine konjonktivit tanısı konulduğunu tespit etti.

Kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit , göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanarak kanlanmaya yol açmasıdır.Bu kanlanma sonucunda gözde kızarıklıklar olduğu gözlemlenmektedir.

Koronavirüsün bilinen belirtileri; Kuru öksürük, Yüksek ateş, Boğaz ağrısı, Nefes darlığı, Yorgunluk, Baş ağrısı şeklindedir.

Peki her göz kızarması koronavirüs belirtisi midir?

Sadece Covid-19’un, göz hastalığının nedeni sayılamayacağını hatırlatan ABD’li doktorlar,  kırmızı göz(konjonktivit) tanısı konan bir kişide koronavirüsün enfekte olduğundan şüphe edebilecek ilk kişilerin göz doktorları olduğunu belirtti. Gözünüzde kanlanmayla birlikte kızarıklık olması durumunda ihmal etmeden doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir