Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Üst gözkapağında oluşan gevşeme, sarkma ve kat oluşumlarının, alt göz kapağında şişkinlik ve torbalanma, deri sarkması ve oluşan derin çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi işlemlere göz kapağı estetiği denir.

Göz kapağı estetik operasyonları; üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlasının alınması sonucu kişiye genç ve canlı bakış kazandırdığı gibi göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde bilinen en etkili işlemdir.

Göz kapağı estetiği işlemleri 35-70 yaş arasında rahatlıkla uygulanmaktadır. Üst ve alt genetik faktörler genç yaşlarda da göz kapağı sorunlarına yol açabileceği için 20 yaşlarından sonra da gözkapağı estetiği gerçekleştirilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı normal yerinden daha aşağıda duruyor ise bu duruma ptozis (blefaroptozis) denilir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan var ise veya hayatın ilk 10 yılı içerisinde ortaya çıkmışsa ve görmeyi engelleyecek kadar belirgin ise kalıcı görme kaybına yol açabilir ve acilen tedavi edilmelidir.

Hayatın ilk yıllarında görme kalitesini bozan tüm hastalıklar göz tembelliğine yol açarlar. İleri yaşlarda ortaya çıkan kapak düşüklükleri ise göz bebeğini örtüyor ise görme kaybı, örtmüyor ise estetik kusur yaratırlar. Bu olgularda ise kalıcı görme kaybı beklenmez.

Tedavinin aciliyeti, göz kapağı düşüklüğünün miktarı, görme keskinliği üzerindeki etkisi ve hastanın estetik kaygısı ile orantılıdır.

Yaşa Bağlı Göz Kapağı Değişiklikleri

Yüzde yaşlılık belirtileri ve bozulmalarının en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Üst ve alt göz kapakları, yüzdeki yaşlanma ve bozulmalardan ilk ve en çok etkilenen bölgelerdir.

Üst göz kapağı gevşeyip sarkarak zamanla gözün üzerine düşer. Göz kenarı ve kaş kenarı da bundan etkilenir. Aynı zamanda şişme ve torbalanmalar alt göz kapağında kendini göstermeye başlar. Göz kenarlarında derin kaz ayakları da göz kapaklarındaki bozulmaya eşlik eder.

Göz kapağında oluşan çeşitli sorunlar, kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir, bakışlardaki canlılık ve dinamizmi azaltır.

Göz Altı Torbaları

Günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların en büyük şikayetlerinden birisi göz altı torbalarıdır. Özellikle bu durum, kadınlar için çok büyük estetik problem olarak görülmektedir; çünkü bu göz altı torbaları, kişinin yüz görünümünü olumsuz etkilemekte ve kişinin yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Gözaltı torbalarının oluşum nedeni kalıtımsal özelliklerdir. Her insanın gen dizilimi birbirinden farklı olduğu için, gözaltı torbalarının kişide oluşum yaşı ve de düzeyi farklılık gösterebilmektedir.

Yaşlanma olgusu ise, cilt yıpranmasındaki en önemli faktörü oluşturur. Bu nedenle gözaltı torbalarının görünümü yaşlanma ile birlikte daha da gün yüzüne çıkmaktadır.

2 thoughts to “Göz Kapağı Estetiği”

  1. Merhabalar,
    Gozalti torbalarimi aldirmak istiyorum. 35 yasindayim, miyop oldugum icin lens de takiyorum. Veni Vidi goz hastenesinde bu operasyonu yaptirabilir miyim? Yurtdisinda yasiyorum ama buradaki doktorlara estetik konusunda guvenemedim. Turkiye ziyaretim esnasinda bu operasyonu yaptirmak niyetindeyim.
    Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir