Akıllı Göz İçi Mercek Tedavisi

Akıllı Göz İçi Mercek Tedavisi

GÖRÜŞÜNÜZÜ NETLEŞTİREN 8 DAKİKALIK CERRAHİ

Katarakt, göz bebeğinin arkasında, görüntüyü sarı nokta üzerine odaklayan merceğin, saydamlığını kaybetmesi durumudur.  Genellikle vücudun veya gözün yaşlanmasına paralel ellili yaşlardan sonra ortaya çıkmakla beraber, bazen yeni doğan bir çocukta bile görülebilmektedir. Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu katarakt tedavilerinde kullanılan merceklerle ilgili bilgi verdi.

Yaşlandıkça bulanık görmek zorunda değilsiniz. 8 dakikalık cerrahi buna çözüm oluyor

Kişinin uzak ve yakın görmesinde azalma ile belirti veren, gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavisi ameliyat olduğunu söyleyen Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarakt tedavisinde kullanılan Akıllı Mercekler, katarakt hastalarına kaliteli sürekli bir görüş sağlıyor” dedi.

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulması gerektiğini belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarak ameliyatlarında işlem 8 dakika içinde yapılıyor ve hasta artık ömürlük lensleriyle mükemmel bir görüşe sahip oluyor” dedi.

80 yaşında 18’inde gibi görmek

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, “En son teknoloji ile üretilen lenslerin, kesintisiz sürekli görüş imkânı sunarak 80 yaşındaki bir hastanın gözlüksüz 18 yaş göz kalitesine ulaşmasını sağlıyor. Çünkü lensler zamanla doğal göz yerine geçiyor, yani yaşlı hastalarımızı gözlüklere bağımlı olarak yaşamaktan kurtarıyor.”

 

Mercek seçimi önemli

<
Katarakt ameliyatlarında kullanılan bütün merceklerin aynı özelliğe sahip olmadığını belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, göz içine yerleştirilen yapay mercekler, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürür. Bu nedenle ameliyat öncesi mercek seçimi tüm hayatı etkileyecek bir karar olduğundan hekiminizin tavsiyesini önemseyerek çok dikkatli karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu  Akıllı Lensler’in kişiye özel sipariş edilerek, bir şırınga içinde göze yerleştirildiğini ve  10 saniye içinde lensin göz içinde yerini aldığını ifade etti.

Yakın-orta-uzak tüm mesafelerde net görüş

Mükemmel görmek herkesin hakkı ifadelerini kullanan Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu Akıllı Lenslerin üç odaklı olduğunu ve katarakt tedavisinin yanında uzak yakın görme sorunlarını da çözen mercekler olduğunu ifade etti. “Bu mercekler takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir” dedi.

30 metre uzaklıktaki saatinizi zar zor görüyorsanız yeni teknoloji ile bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarakt ameliyatı olan hasta aynı zamanda herhangi bir göz kusurundan da kurtulmuş olur. Yüksek gözlük numarası olan hastalarda, göz içindeki merceğin çıkarılması ve yerine yapay mercek takılması ile tedavi yapılmaktadır.  Kataraktı olmayan ama yüksek numaralı gözlük takan kişilerde de, uzak ve yakın gözlükten kurtulmak için bu ameliyat yapılabilir” dedi.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; Akıllı Merceklerde orta mesafenin; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde görüşün, üç odaklı merceklerde net olduğunu söyledi.

Aynı zamanda yine mercek özelliği ile gece görüşlerinizde herhangi bir parlama ve ışık saçılmaları gözlemlenmediğini, merceğin Ultra Viole koruma özelliği, gözlerinizi UV ışınlardan koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan koruduğunu belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu “Ameliyat bitiminden 1 gün sonrasında iş yaşamınıza dönebilir, sosyal aktivitelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz” dedi.

 

Göz içi mercek
Göz içi mercek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir