Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları alt kapaktaki derinin altında koyu halkalar şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu halkalar normal cilt rengine göre biraz daha koyudurlar. Genellikle probleme göz altı torbaları da eşlik eder. Bu morluklar genellikle tıbbi bir müdahale gerekmez. Ancak estetik olarak kişide güzel görünmez.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları, genetik ve çevresel birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hiperpigmentasyon, stres, uygu düzenindeki bozukluklar ve çeşitli nedenlerle göz kapaklarındaki damarların genişlemesi cildin daha koyu görünmesi morlukların ortaya çıkmasındaki en yaygın sebeplerdir.

Diğer nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Hiperpigmentasyon: Ciltte melanin adı verilen ve cilde doğal rengini veren pigment bulunmaktadır. Bazen cildin bir kısmı diğer yerlerden daha koyu görünebilir. Öbür taraftan ciltte hipopigmentsayon adı verilen diğer yerlere göre daha açık renkli alanlar da olabilir.
 • Göz travmaları: Bu bölgede yaşanabilecek çeşitli travmatik durumlar ciltte berelenmeye ve sonuçta cildin kalan kısmına göre kararmaya neden olabilir.
 • Göz çevresinin yapısı: Bazı insanlar, çukur olarak bilinen içe çökük göz yapılarına sahiptirler. Bu nedenle, bu kişilerin kemik yapısı göz altlarında gölgeli bir görünüme sebep olur. Bu durumda bu bölgenin daha koyu renkte görünür. Böyle bir durum insanları olduğundan daha yorgun ve yaşlı gösterebilir. Kadınlar çoğunlukla bu durumu kapamak için bazı makyaj malzemelerini kullanırlar.
 • Alerjisi veya sinüzit: Hasta alerji olup gözleri şiştiği zaman da bu bölgede morluklar ortaya çıkabilir. Şişmeden kaynaklı morluklar, sinüslerin kapanması, göz çevresine kan toplanması gibi durumlar buna en iyi örnektir. Bu tür durumlarda ilk önce alerji ya da sinüzite bir tedavi yöntemi bulup bu problemleri iyileştirmek gerekir. Aksi takdirde bu bölgede morarma sorunu kalıcı olabilmektedir.
 • Uykusuzluk: Uyku düzenindeki bozukluklar veya eksiklikler göz altında morlukların daha da belirginleşmesine neden olabilir. Yeterince dinlenilmediği zaman ya da hasta uykusunu almadığı zaman morluklarla birlikte torbalanmalar da görülmektedir. Aynı durum çok fazla bilgisayar ekranına bakıldığında veya fazla okuma yapıldığında da görülebilir.
 • Fazla tuz kullanımı: Yemeklerde çok fazla tuz kullanmak, bir insanın içmesi gereken su miktarının altında su içmesi gibi nedenler bu morarmalara sebep olabilir. Bunun temel nedeni vücut su tuttuğu zaman damarların şişip ve genişlemesidir. Dikkatli beslenmek ve düzenli bir yaşam tarzı ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Aşırı stres: Bu bölgede stres altında ortaya çıkan morarmaların temel nedeni genetik aktarımdır.
 • Genetik nedenler: Hastanın anne ya da baba tarafında göz altı morlukları şikayeti şiddetli ise bu durumun çocuğa da geçmesi gayet doğaldır. Göz altındaki deri diğer bölgelere göre daha ince olduğu için bu alandaki damarlar çok daha kolay görünür.  Cildin rengi ve şeffaflığı genetik aktarımı da söz konusu olduğu için bu bölgedeki morarmaların nedeni genetik aktarım olabilmektedir.
 • Güneş altında çok fazla kalmak: Güneş ışınları insan vücudundaki melanin seviyesini arttırır. Melanin güneş ışınlarına karşı cildi koruyan koyu renkli bir pigmenttir. İnsan güneşlendiği zaman bronzlaşmasını sağlayanda melanin pigmentidir. Güneşli günlerde bahsi geçen morlukların daha da belirginleşmesini engellemek için güneş gözlüğü kullanmak iyi bir çözümdür.
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenmek: Göz sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Vücut yeteri kadar besin alıyorsa damarlar ve cilt sağlıklı bir şekilde işlevlerini gerçekleştirir. Fakat yeteri kadar beslenilmezse cilt gerginliğini kaybeder. Bu bölgedeki deri cildin en ince olduğu yerdir. Kan damarlarındaki belirli değişimlerden kaynaklı olarak bu bölgede morarmalar görülebilmektedir.
 • Yaşlılık: Yaşlandıkça bu bölgedeki torbalar ve morluklar da artar. Çünkü cilt gerginliğini kaybeder ve hassaslaşır. Vücuttan eksilen vitamin, mineral ve kolajen gibi durumlarda kırışıklıklar ve deri sarkmaları görülebilir. Yine yaşlılığın dışında alınan bazı ilaçlar kan damarlarının genişlemesine yol açar. Bu durum cildin çeşitli bölgelerinde renk değişikliği ortaya çıkar.
 • Sigara ve alkol kullanımı: Kişinin yaşam tarzı da göz altı morluklarını ortaya çıkaran sebeplerdendir. Sigara ve alkol kullanımı bu morlukların oluşumuna bir sebeplerdendir. Çünkü alkol ve sigaranın içindeki maddeler kandaki oksijeni azaltır. Bu durum sonucunda morarmalar görülebilmektedir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer?” sorusu bu problemi yaşayan kişiler tarafından merak edilen sorulardan biridir. Bu yönde hayat tarzında küçük değişiklikler ya da bazı doktor tavsiyeleri uygulanabilir. Göz altı morluklarının geçmesi için kişinin alışkanlıklarında ve yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapması gerekmektedir. Eğer şikayet bu değişikliklere rağmen devam ederse ilgili doktora başvurulmalıdır. Çünkü oluşan morlukların yaşam tarzı ve çevresel faktörler dışında belli sebepleri de olabilmektedir. Morlukların oluşum nedeninin öncelikle kesin olarak belirlenip sonrasında bazı tedbirlerin uygulanması gerekmektedir. Yapılacak bazı uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı: Problemin temel neden düzensiz ve sağlıksız bir uyku olabilir. Uyku kalitesini arttırmak bu morlukların geçmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Göz altına salatalık koymak: Salatalık, bu bölgedeki şişliğin inmesine ve morukların geçmesine yardımcı olabilmektedir. Salatalığın çoğu sudan oluşur ve bu suda cilde yararlı C vitamini barındırmaktadır. Bundan dolayı yeteri kadar beslenen cilt sağlıklı haline geri kavuşur.
 • Göz altlarına soğuk kompres uygulamak: Nasıl ki bir yerimiz yaralandığı zaman ya da bir yere çarptığı zaman buz koyuyoruz aynı şekilde göz altı morluklarına da buz koyabiliriz. Soğuk kompres kan damarlarında şişmeye neden olan sıvı hareketinin yavaşlamasını sağlar. Böylece bu şişlik soğuyup deriyi gerginleştirdiği için morlukların görünmesinin önüne geçilmiş olur.
 • Gül suyu uygulamak: Gül suyunu bir pamuğa ya da makyaj pamuğuna dökerek göz altına nazikçe uygulanır. Ayrıca buz kalıplarına gül suyu koyarak elde edilen buzu göz çevresinde gezdirerek morlukların iyileşmesini sağlanabilir.
 • Göz altına çay koymak: Çayın içerisindeki kafein maddesi antioksidan olduğu için kan dolaşımını hızlandırır. Bu sebepten ötürü göz altı morlukları için kullanılabilir. Çay demlerken kullanılan poşetler bu iş için uygundur. Çay poşetlerini kullanmadan önce buzdolabında soğutarak da kullanılabilir.
 • Göz çevresindeki kan dolaşımını arttırmak için masaj yapmak: Bu bölgeye yapılan hafif bir masaj zayıf kan dolaşımını hızlandırır. Masaj yaparken antioksidan, E ve C Vitamini içeren kremler kullanılabilir.
 • Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek: Ne kadar sağlıklı beslenilirse göz altı morlukları ve torbaları azalır. Taze meyveler ve sebzeler yemek bunun ilk maddeleri olabilir. Örneğin kan dolaşımını artıran likopen antioksidanı içeren domates günün her anında yenilebilir. Çilek, karpuz, portakal, üzüm, marul, roka, maydanoz ve kırmızı pancar gibi meyve ve sebzeleri öğünlerde bolca tüketilebilir. Yeterli miktarda su içmek de faydalı olacaktır.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi gelir?

Göz altı morlukları önlemek için önceden önlem alınabilir. Genetik faktörler söz konusu değilse ortaya çıkan koyu halkalar önlenebilir. Güneşten gelen zararlı ışınlara maruz kalma göz altında morluklara sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek için güneş gözlüğü kullanılabilir. Göz çevresine güneş kremi kullanmak da bunun için bir çözümdür.

Hayat tarzındaki küçük değişikliler de göz altındaki morluklara iyi gelmektedir. Stresten uzak bir yaşam ile bunun önlemi alınabilir. Sağlıklı bir uyku düzeni kişinin cildini daha genç gösterir ve göz altındaki morluklarının oluşumunu engeller. Sigara ve alkol kullanmamak en büyük etkenlerden biridir. Çünkü bu maddeler bütün vücudu yaşlandıran maddelerdir. Bu zararlı maddeleri kullanmamak insan sağlığı için en doğru seçimdir.

Ekrana bakma süresi  çağımızda gün geçtikçe ilerlemektedir. Yakından baktığımız bu ekranlara fazla maruz kalınırsa göz etrafındaki damarlar şişer. Şişen damarlar bu bölgede morarma ve torbalanmaya neden olur. Özellikle yatağa girmeden önce ve gece vakitlerinde ekrana bakma süresi azaltılırsa göz altı morluklarının önüne geçilir.

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek bu bölgedeki morlukların önüne geçebilir. Fakat problem hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları ve torbaları için farklı tedaviler mümkündür. Yapılan işlemler hala işe yaramıyorsa bir dermatoloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Bu bölgeye uygulanan medikal tedavilerin başında topikal kremler gelmektedir. Bu kremler hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur. Bu kremlerin etkisinin göstermesi için belirli bir süre düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Hiperpigmentasyon için kullanılan bu ürünler doktor gözetiminde kullanılmalıdırlar.

Ayrıca çeşitli lazer teknikleri göz altlarında koyu renkteki morluklara da uygulanabilmektedir. Hasta için uygun lazer yöntemleri  ile diğer uygulamalarda oluşabilecek yan etkiler olmadan tedavi edilebilir.

Göz altındaki cilt incelip yağ dokusu kaybolduğu zaman morarmalar görülebilir. Çeşitli bileşenleri içeren jel dolgular bu bölgeye enjekte edilerek göz altı morlukları giderilebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir