Göz Ağrısı Nedenleri

Göz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Göz çevresinde en sık ağrı yapan nedenlerin başında gözlük ihtiyacı gelmektedir. Gözlük ihtiyacı olup kullanmayan hastalarda baş ağrısı, göz ağrısı ve boyun ağrıları görülmektedir. Bunun dışında göz kuruluğu sık görülen nedenlerden biridir.

Genel olarak göz ağrısı nedenleri aşağıdaki şekildedir:

1.Kırma Kusurları: Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları tedavi edilmediği sürece göz ve baş ağrısı yapmaktadır. Kırma kusurları gözlükle ya da lazer ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir.

2.Kuru Göz: Kuru gözü olanlar gözü daha da kurutacak bir ortamda (ör;klimalı )bir süre bulunurlarsa gözde meydana gelecek yaralanma ağrı yapabilir.

3.Kornea yaralanması( Keratit): Gözün şeffaf kısmında herhangi bir nedenden dolayı yara varsa gözde ağrı yapmaktadır.

4.Yabancı Cisim:  Gözün şeffaf kısmına devamlı değecek şekilde,  ister kapakların altında olsun isterse gözün şeffaf kısmının üstüne yerleşmiş olsun, herhangi bir yabancı cisim çok ağrı yapar. Göz kapalıyken de çok acı verebilmektedir.

5.Üveit : Göz içinde oluşan iltihap, uykudan uyandıracak kadar çok ağrı yapabilmektedir.

6.Glokom ( Göz Tansiyonu) : Göz tansiyonu yüksek olan her kişi de göz ağrısı olmayabilmektedir. Ağrı olan durumlarda tansiyon çok yüksektir ya da kriz durumu oluşmuştur. Bu durumda hasta acil olarak göz doktoruna görülmelidir.

7.Arpacık:  Göz kapaklarında yerel bir iltihap şeklinde oluşan arpacık derin bir ağrı yapabilmektedir.

Göz sağlığınız hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlanması için sosyal medya hesaplarımız üzerinden ya da yorum üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca randevu ve muayene hakkında bilgi almak için 444 0 481 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Veni Vidi Göz sağlıklı günler diler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir