Katarakt Ameliyatı

Katarakt nedir?

Gözün içinde uyum yapmakla görevli göz merceğinin görme keskinliğini etkileyecek şekilde bulanıklaşmasına katarakt denir.

Kataraktın cinsleri var mıdır?

Sınıflandırması merceğin hangi tabakasında ve hangi biçimde bulanıklık olduğuna dayanılarak yapılır. Merkezi, kabukaltı, noktalı vb. gibi. Katarakta yol açan nedene bağlı olarak da tipi farklı olabilir.
(ör; şeker hastalığına veya göz içi iltihabına bağlı katarakt)

Katarakt sadece yaşlılarda mı olur?
En çok yaşlılarda görülür ama sadece yaşlılarda olmaz. Çocuklarda, ailevi nedenlerde bağlı olarak veya anne karnında geçirilen bir iltihaba bağlı olarak katarakt olabilir. Bunun dışında göz merceğine hasar veren göz kazalarına, göz içi iltihaplarına bağlı olarak, ayrıca kortizonlu damla ya da hap kullananlarda, şeker hastalığı veya paratiroit bezi hastalığı olanlarda, cam üfleyicilerinde her yaşta katarakt gelişebilir.
Her yaşlıda katarakt olur mu?
Yeterince uzun yaşayan herkeste katarakt olur. Ama herkesin yaşam süresi katarakt oluşumuna zaman tanıyacak kadar uzun olmayabilir. Katarakt olma yaşını değiştiren faktörler genetik yapı, o güne kadar maruz kalınan güneş ışığı miktarı ve sigara gibi yaşlandırmayı hızlandıran etkenlerdir.
Kataraktı önlemek ya da yavaşlatmak mümkün müdür?
Kataraktın ne oluşumunu ne de oluşum hızın yavaşlatmak bugün için mümkün değildir. Bu işe yarayabilecek ağızdan ya da göze uygulanan bir ilaç bulunmamaktadır. Sadece, eğer erken dönemde diyabete bağlı katarakt saptanırsa ve diyabet kontrol altına alınırsa kataraktın gerileme olasılığı vardır.

katarakt ameliyatı
katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

https://www.venividigoz.com/goz-hastaliklari/katarakt-tedavisinde-akilli-lensler

 

Göz Katarakt Ameliyatları

 

Göz Katarakt Ameliyatı

 

Katarakt göz içi merceğin saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bulanıklığa denilmektedir. İlaçla tedavisi olmayan kataraktın tedavi yöntemi cerrahidir. Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olarak bilinen kataraktın başlıca belirtileri; çift görme, gözlük numaralarının sık değişmesi, okuma zorluğu ve görmede azalma yaşanmasıdır.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı saydamlığını yitiren göz içi merceğin yerine göz doktorları tarafından yeni göz içi merceğin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Katarakt ameliyatında kullanılacak merceğin seçiminde göz doktorlarının önerisi dikkate alınmalıdır.

 

Katarakt Ameliyatları

Gelişen teknoloji ile birlikte katarakt ameliyatları lazerle, bıçaksız, ağrısız ve dikişsiz şekilde yapılmaktadır. Ayrıca katarakt ameliyatları ameliyathane ortamında özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastalar genellikle bir gün sonra rutin hayatına dönerek sosyal aktivitelerde bulunmaktadırlar. Katarakt ameliyatında Akıllı Lens adı verilen üç odaklı akıllı merceklerin kullanılmasıyla hastalar ameliyat sonrasında gözlükleri olmadan uzak,yakın ve ara mesafeleri net görebilirler.

katarakt ameliyati

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Katarakt ameliyatı bir göz için ortalama 10 dakika sürmektedir.  Bu süre hastanın göz yapısına göre değişmektedir.

Akıllı Lens Tedavisi