Katarakt Tedavisinde Akıllı Lensler

Katarakt nedir?

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır.

Belirtileri nelerdir?

Görüşte puslanma ve bulanıklaşma, ışığın fazlaca rahatsızlık vermesi ve başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkündür. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılmaktadır. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş doğal göz içi lensinin yerine Akıllı Lens adı verilen kişinin hem kataraktını tedavi eden hem de uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayan yapay bir lens takılır.

Akıllı Lens nedir, neden Akıllı Lens diyoruz?

Eskiden katarakt nedeniyle çıkartılan merceğin yerine takılan lens sadece kataraktı tedavi edebiliyordu. Akıllı Lensler artık bu noktada devreye girerek kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Kişi, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın ve orta mesafede net görebiliyor.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?

 Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle ilgili değildir; giderek daha fazla oranda kırılma kusurlarının giderilmesinde (gözlüğe ihtiyaç duymadan daha konforlu yaşam) başvurulan yöntem olmaktadır. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok ilerlemiştir.

Akıllı Lens tedavisinde başarılı sonuçtan ne anlamamız gerekir?

 Akıllı Lens tedavisinde başarı, genel olarak operasyon öncesi ileri tetkik yöntemleriyle hastaya en uygun lensin seçimi,  operasyon ve  operasyon sonrası izleme aşamalarının hepsinde oluşur. Çok sayıda deneyim, cerrahi yetkinliği geliştirdiği gibi, operasyon öncesi veriler ve operasyon sonuçları olarak daha çok sayıda veriden oluşan bir uzman sistem veri tabanını da geliştirir. Bu başarı (hastanın operasyon sonrası memnun kalma) oranını %100’e daha da yaklaştıran önemli bir unsurdur.

Yazın, bu Akıllı Lens operasyonunu gerçekleştirmenin herhangi bir komplikasyon riski var mıdır?

Tedavi süreçlerinde ve komplikasyon olasılıklarında göz alanında mevsimsel herhangi bir fark yoktur Doktorların yönergelerini, talimatlarını uygulamanız halinde de zaten herhangi bir sorun yaşanmaz.

Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Akıllı Lenslerin avantajları nelerdir?

  • Ömürlük lenslerdir, yıllar geçtikçe deforme olmaz.
  • Uzak, yakın ve orta mesafeyi tek lens ile görme imkanı sunar.
  • Tedavi sonrasında denize, havuza girilebilir.
  • Hastada katarakt oluşumu meydana gelmez.
  • Tedavi yapıldıktan sonra numaralar geri gelmez.
  • Gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmektedir.
  • Renk geçişlerini net bir şekilde fark etme olanağı sunar.

Akıllı Lens tedavisinde kullandığınız Zepto teknolojisi nedir?

ZEPTO teknolojisiyle katarakt cerrahisi her zamankinden mükemmel hale getirildi. ZEPTO teknolojisi, femtosaniye lazerden tam 1 milyon kez daha hızlı işlev görüyor! Bu kadar kısa bir sürede, katarakt ön yüzeyi müthiş bir kusursuzlukla açılıyor ve kataraktın temizlenmesiyle birlikte bu açıklığın içine göz içi lensi yerleştiriliyor. Açıklığın kusursuz olması, alınan sonuçların da neden mükemmel olduğunu açıklıyor. ZEPTO teknolojisiyle yapılan katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Bu kadar hızlı bir tedavinin avantajları nelerdir?

ZEPTO teknolojisi, ameliyat süresini kısaltıyor, göze yerleştirilen merceklerde odak noktası kaymalarına neden olmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi en yüksek düzeyde gerçekleşiyor.

Özellikle küçük göz bebekleri olan kadınlarda, femtosaniye lazer katarakt cerrahisi için iyi bir aday olmayan hastalarda, ilerlemiş katarakt ve kataraktlı çocuklarda, doğal göz içi lensinin normal olması gereken yerden kaydığı durumlarda, ZEPTO teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirebilir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için konforu artırır.

 

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı görmeyi arttırdığı gibi hayatı da uzatabilir!

72 yıl yakını gözlüksüz göremeden yaşayan ve 55 yıl boyunca şişe dibi gözlükler kullanmak zorunda kalan Broklinden Jane Quinn, geçen yıl geçirdiği katarakt ameliyatı sonrası çok güzel görmekten çok heyecanlı.

Quine göre gözlüksüz görebilmek çok büyük özgürlük. Görmesi çok iyi, gece araba kullanabiliyor ve dalmaya gitmek için sabırsızlanıyor.

Biz de ona katarakt ameliyatının sadece görmesini arttırmaktan çok daha fazlasını verebileceğini söylemekten çok büyük heyecan duyuyoruz. Çok geniş çaplı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre katarakt ameliyatı onun hayatını bile uzatabilir.

20 yıl süren ve 65 yaş üstü 74.044 kataraktı olan kadının katıldığı çalışmada, 41.735 katarakt ameliyatı geçiren kadında ölüm riski %60 oranında daha az bulundu. Sonuçlar JAMA Oftalmoloji dergisinin Ekim ayında Dr. Victoira Tseng’in önderliğindeki ekip tarafından yayınlandı.

Katarakt gözdeki merceğimizin bulanıklaşması ve renk değiştirmesidir. Mercek normalde saydamdır ve irisin arkasında yerleşmiştir. Görevi şekil değiştirerek ışığı, gözün en arka bölümünde bulunan retinaya odaklamaktır. Katarakt geliştiğinde görüntüler bulanıklaşır, ışık hassasiyeti artar, gece görüş bozulur ve renklerin kontrastları kaybolur. 74 yaşında bir hastamız, okuduğu makaledeki altı sarı çizgili cümleleri görmediğini fark edince ameliyat vaktinin geldiğini anlamıştı.

Katarakt genelde yaşla birlikte olgunlaşır ve yeterince uzun yaşayan tüm insanlarda gelişebilir.

40 yaş üstü toplulukta görme azlığının en önemli sebebidir. Önemli risk faktörleri, UV ışınlar (güneş ışınları), sigara, obezite, hipertansiyon, diyabet, uzun süreli steroid kullanımı, yüksek miyopi ve aile hikayesidir.

%100 UV koruma sağlayan güneş gözlükleri ve şapkalar önemli koruyuculardır. E vitamininden yoğun yiyecekler (ıspanak, badem, ayçekirdeği, tatlı patates gibi) ve lutein ve zeaksantin gibi karotenidler (ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler) ve omega-3 yağ asitleri (ıspanak, somon, sardalye gibi yağlı balıklar) katarakt gelişim riskini azaltabilir.

Katarakt cerrahisi Amerika’da yapılan en sık cerrahi işlemdir. Amerika körlüğü önleme organizasyonuna göre yılda 3 milyondan fazla Amerikalı bu ameliyatı olmaktadır. Çok küçük aletler ile bulanık mercek gözden çıkarılır ve yerine yapay lens yerleştirilir. Yaklaşık yarım saatlik dinlenme sonrası hasta evine gidebilir.

Coleman bir röpörtajında, katarkt cerrahisi yaşam kalitesini arttırmakla kalmadığını insanların daha fazla yaşamasını sağladığını belirtti. Çalışmaya katılan kadınlardan katarakt ameliyatı olanların daha uzun yaşadığı gözlendi. Hatta bu grup başlangıçta ameliyat olmayanlara göre daha fazla kalp krizi, kronik akciğer hastalığı, peptik ülser ve glokom gibi hastalıklara sahipti.

Daha önceki çalışmalar da katarakt ameliyatının kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ölüm riskini azalttığını gösterdi. Colemana göre yeni çalışmanın sonuçları eski çalışmaları destekledi. Hastaların hayatlarının nasıl uzadığını göstermek için yeterli büyüklüğe sahip olması en önemli avantajı idi. Katarakt ameliyatı olan grubun, sadece kazalara karşı değil, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, nörolojik ve infeksiyon hastalıkları hatta kansere karşı korunmada oldukları ve ölüm risklerinin azaldığı gözlendi.

İnsanlar gördükleri zaman daha hareketli yaşar ve egzersiz yaparlar. Kronik kullandıkları ilaçları daha iyi görür ve doğru şekilde kullanırlar. Görmeleri ve kontrast duyarlılıkları artar ve yüksekten düşme, trafik kazası gibi kaza ölümü riskleri azalır.

Bir insana sahip olabileceği en iyi görmeyi vermek çok önemlidir.

Katarakt ameliyatının da bazı riskleri olmasına rağmen herhalde şu anda yapılan en başarılı ameliyattır. Yaklaşık %98 ‘den fazla başarı oranı vardır. Çok az görülebilen potansiyel komplikasyonları, infeksiyon, inflamasyon, retina dekolmanı veya bulanık ve çift görmedir.

1980 lerden beri katarakt cerrahisinde inanılmaz gelişmeler oldu. Genel anestezi altında günlerce hastanede kalarak yapılan ameliyatlar yerini, lokal anestezi altında çok kıssa sürelerde dikiş gerektirmeyen kesilerle yapılan ameliyatlara bıraktı. Diğer gözün ameliyatı ise 1-2 hafta gibi kısa bir aradan sonra yapılabilir.

Hastalarımızın söyledikleri genelde 5 dakika kısa bir sürede ağrısız mucize gibi bir işlemdi şeklindedir.

Eskiden olduğu gibi kataraktın sertleşmesi artık beklenmemektedir hatta ne kadar sertleşirse ameliyat o kadar zorlaşır.

Ameliyat sonrası ilk günlerinde hastaların araba kullanması önerilmez. Birkaç hafta boyunca ağırlık kaldırma gibi ciddi aktivitelerden uzak durulması önerilir. Her iki göz tam iyileşene dek yaklaşık 6 hafta süre ile yüzme önerilmez. Yaklaşık 1 ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.

Kataraktlı doğal merceklerin yerini yapay lensler alır. Bu lensleri doktorlar hastaların ihtiyaçlarına göre seçer. Tabiki bir kitap editörünün ihtiyaçları ile bir tenis oyuncusunun ihtiyaçları farklıdır.

Quinn’in ameliyat sonrası ciddi astigmatını ortadan kaldıran bir lens tercih edildi, şu anda sadece yakın için küçük bir gözlük kullanmakta. Uygun hastalarda, yakın orta ve uzak mesafeyi gösteren çok odaklı lensler de tercih edilebilir.

 

katarakt
katarakt

Kaynak

1 . https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/2657478?widget=personalizedcontent&previousarticle=0&redirect=true

2 . https://www.nytimes.com/2017/12/04/well/live/cataract-surgery-may-prolong-your-life.html

3 . http://www.bendbulletin.com/health/5821891-151/cataract-surgery-can-lengthen-life-and-improve-vision

 

 

Göz Ameliyatı

GÖZ AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

Hasta konforunu üst seviyede tutan göz ameliyatı yöntemleri mevcut. Bu yöntemler güvenli midir?
Teknoloji geliştikçe, göz hastalıkları tedavisinde kullanılan yöntemler de bundan payını alıyor. Hasta konforunu ön planda tutan ve tedavide yüksek başarı oranı sağlayan göz ameliyatı yöntemleri tüm dünyada tercih ediliyor. Tıbbi kurallar içinde uygulandığında, göz lazer ameliyatı güvenlidir.

Göze temas etmeden lazer nasıl yapılıyor?
No Touch Laser tedavisi göz dokusundan parça çıkarılmadan, doku kesilmeden uygulanıyor. Bu tedavide hastanın sadece cihazdan gelen lazer ışığına bakması yeterlidir.

No Touch Laser tedavisinin avantajları nedir?
Hasta ve lazer tedavi türü seçiminin çok ayrıntılı yapılması, hastanın kişiye özel tedavi görmesi ve tedavinin her basamağında maksimum konfora ulaşması No Touch Laser tedavisinin başlıca avantajlarıdır.

Akıllı Lens nedir?
Akıllı Lens 5-10 dakikalık bir işlem ile gözün içine yerleştirilen ve ömür boyu göz içinde kalan, gözün numarasını değişmeden sabitleyen, uzağı, yakını ve orta mesafeyi gözlüksüz net gösterebilen bir lenstir.

Hem miyop hem hipermetrop olan biri aynı operasyonda ikisinden de kurtulabilir mi?
No Touch Laser veya Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) tedavisinde miyop, hipermetrop ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

Korneası ince kişilere hangi tedavi uygulanabilir?
No Touch Laser tedavisi, korneası ince olduğu için göz kusurlarından kurtulamayan hastalar için seçkin bir tedavidir.

Katarakt ameliyatlarında çok odaklı lensler ne işe yarar?
Katarakt ameliyatlarında Akıllı Lens uygulanan hastalar ameliyattan sonra uzağı, yakını ve orta mesafeyi artık gözlüksüz net görürler.

Yakın gözlüğünden kurtulmak mümkün mü?
Evet, mümkündür. Bunun için No Touch Laser tedavisi veya Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) tedavisi yapılmaktadır.

Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)

Operasyon süresi kısa olmakla birlikte hasta 1 gün içinde günlük yaşantısına dönebilmektedir!

Günümüzde insanlar araba veya bilgisayar kullanımı gibi eylemleri gerçekleştirmek için gerekli olan orta mesafeyi görmeye gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu lensler ile kişi günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu bütün mesafeleri net olarak görme yetisine kavuşmaktadır.

Merceği  buğulanmış olan hastanın görme kabiliyetini ve yaşam kalitesini düşürmeye başlayan merceklerin yerine  Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) yerleştirilmektedir. Buğulanmış olan mercek hastanın renk farklılıklarını fark edememesine, görmesinde yavaş yavaş azalmaya, ışığa karşı hassasiyet gibi yakınmalara sebebiyet vermekte ve hastanın günlük yaşantısını büyük oranda etkilemektedir.

Buğulu merceğe  sahip olan hastaların en çok yakındıkları durumlardan bir tanesi artık görme yetilerinin günlük yaşam koşullarında yeterli gelmemesidir. Bu durumda hastanın günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Göz merceğinin buğulanması kişinin yaşlanmasına bağlıdır. Kişi ile birlikte gözleri de yaşlanmaktadır. Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) operasyonu  hastanın yaşamını olumsuz etkileyen merceğin çıkarılıp yerine Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)’in yerleştirilmesidir. Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) göz içine yerleştirildikten sonra hasta uzak, yakın ve orta mesafe olarak adlandırılan mesafeleri net görme kapasitesine ulaşmaktadır.

Operasyon sonrasında ömürlük göz içi akıllı mercekler ile  hastanın göz numarası sabitlenir. Yaş almasına bağlı olarak göz numarasının büyümesi gibi problemler ortadan kaldırılmış olur.

Göz içi mercekler  hastanın gözüne bir kere yerleştirilmekte ve hasta bu lens ile bütün ömrünü idame ettirmektedir. Bu sebepten hastanın detaylı testlerden geçirilmesi ve göz numarasının doğru olarak tespit edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)  kontakt lensler gibi gözün dış yapısına değil gözün görme görevini yerine getirebilmesini sağlayan merceğin yerine yerleştirilmektedir. Bu sebepten saydam bir yapıya sahiptir .

Katarakt Ameliyatı

Katarakt nedir?

Gözün içinde uyum yapmakla görevli göz merceğinin görme keskinliğini etkileyecek şekilde bulanıklaşmasına katarakt denir.

Kataraktın cinsleri var mıdır?

Sınıflandırması merceğin hangi tabakasında ve hangi biçimde bulanıklık olduğuna dayanılarak yapılır. Merkezi, kabukaltı, noktalı vb. gibi. Katarakta yol açan nedene bağlı olarak da tipi farklı olabilir.
(ör; şeker hastalığına veya göz içi iltihabına bağlı katarakt)

Katarakt sadece yaşlılarda mı olur?
En çok yaşlılarda görülür ama sadece yaşlılarda olmaz. Çocuklarda, ailevi nedenlerde bağlı olarak veya anne karnında geçirilen bir iltihaba bağlı olarak katarakt olabilir. Bunun dışında göz merceğine hasar veren göz kazalarına, göz içi iltihaplarına bağlı olarak, ayrıca kortizonlu damla ya da hap kullananlarda, şeker hastalığı veya paratiroit bezi hastalığı olanlarda, cam üfleyicilerinde her yaşta katarakt gelişebilir.
Her yaşlıda katarakt olur mu?
Yeterince uzun yaşayan herkeste katarakt olur. Ama herkesin yaşam süresi katarakt oluşumuna zaman tanıyacak kadar uzun olmayabilir. Katarakt olma yaşını değiştiren faktörler genetik yapı, o güne kadar maruz kalınan güneş ışığı miktarı ve sigara gibi yaşlandırmayı hızlandıran etkenlerdir.
Kataraktı önlemek ya da yavaşlatmak mümkün müdür?
Kataraktın ne oluşumunu ne de oluşum hızın yavaşlatmak bugün için mümkün değildir. Bu işe yarayabilecek ağızdan ya da göze uygulanan bir ilaç bulunmamaktadır. Sadece, eğer erken dönemde diyabete bağlı katarakt saptanırsa ve diyabet kontrol altına alınırsa kataraktın gerileme olasılığı vardır.

katarakt ameliyatı
katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

https://www.venividigoz.com/goz-hastaliklari/katarakt-tedavisinde-akilli-lensler

 

Akıllı Göz İçi Mercek Tedavisi

Akıllı Göz İçi Mercek Tedavisi

GÖRÜŞÜNÜZÜ NETLEŞTİREN 8 DAKİKALIK CERRAHİ

Katarakt, göz bebeğinin arkasında, görüntüyü sarı nokta üzerine odaklayan merceğin, saydamlığını kaybetmesi durumudur.  Genellikle vücudun veya gözün yaşlanmasına paralel ellili yaşlardan sonra ortaya çıkmakla beraber, bazen yeni doğan bir çocukta bile görülebilmektedir. Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu katarakt tedavilerinde kullanılan merceklerle ilgili bilgi verdi.

Yaşlandıkça bulanık görmek zorunda değilsiniz. 8 dakikalık cerrahi buna çözüm oluyor

Kişinin uzak ve yakın görmesinde azalma ile belirti veren, gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavisi ameliyat olduğunu söyleyen Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarakt tedavisinde kullanılan Akıllı Mercekler, katarakt hastalarına kaliteli sürekli bir görüş sağlıyor” dedi.

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulması gerektiğini belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarak ameliyatlarında işlem 8 dakika içinde yapılıyor ve hasta artık ömürlük lensleriyle mükemmel bir görüşe sahip oluyor” dedi.

80 yaşında 18’inde gibi görmek

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, “En son teknoloji ile üretilen lenslerin, kesintisiz sürekli görüş imkânı sunarak 80 yaşındaki bir hastanın gözlüksüz 18 yaş göz kalitesine ulaşmasını sağlıyor. Çünkü lensler zamanla doğal göz yerine geçiyor, yani yaşlı hastalarımızı gözlüklere bağımlı olarak yaşamaktan kurtarıyor.”

 

Mercek seçimi önemli

<
Katarakt ameliyatlarında kullanılan bütün merceklerin aynı özelliğe sahip olmadığını belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, göz içine yerleştirilen yapay mercekler, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürür. Bu nedenle ameliyat öncesi mercek seçimi tüm hayatı etkileyecek bir karar olduğundan hekiminizin tavsiyesini önemseyerek çok dikkatli karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu  Akıllı Lensler’in kişiye özel sipariş edilerek, bir şırınga içinde göze yerleştirildiğini ve  10 saniye içinde lensin göz içinde yerini aldığını ifade etti.

Yakın-orta-uzak tüm mesafelerde net görüş

Mükemmel görmek herkesin hakkı ifadelerini kullanan Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu Akıllı Lenslerin üç odaklı olduğunu ve katarakt tedavisinin yanında uzak yakın görme sorunlarını da çözen mercekler olduğunu ifade etti. “Bu mercekler takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir” dedi.

30 metre uzaklıktaki saatinizi zar zor görüyorsanız yeni teknoloji ile bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; “Katarakt ameliyatı olan hasta aynı zamanda herhangi bir göz kusurundan da kurtulmuş olur. Yüksek gözlük numarası olan hastalarda, göz içindeki merceğin çıkarılması ve yerine yapay mercek takılması ile tedavi yapılmaktadır.  Kataraktı olmayan ama yüksek numaralı gözlük takan kişilerde de, uzak ve yakın gözlükten kurtulmak için bu ameliyat yapılabilir” dedi.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu; Akıllı Merceklerde orta mesafenin; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde görüşün, üç odaklı merceklerde net olduğunu söyledi.

Aynı zamanda yine mercek özelliği ile gece görüşlerinizde herhangi bir parlama ve ışık saçılmaları gözlemlenmediğini, merceğin Ultra Viole koruma özelliği, gözlerinizi UV ışınlardan koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan koruduğunu belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu “Ameliyat bitiminden 1 gün sonrasında iş yaşamınıza dönebilir, sosyal aktivitelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz” dedi.

 

Göz içi mercek
Göz içi mercek

Göz Katarakt Ameliyatları

 

Göz Katarakt Ameliyatı

 

Katarakt göz içi merceğin saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bulanıklığa denilmektedir. İlaçla tedavisi olmayan kataraktın tedavi yöntemi cerrahidir. Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olarak bilinen kataraktın başlıca belirtileri; çift görme, gözlük numaralarının sık değişmesi, okuma zorluğu ve görmede azalma yaşanmasıdır.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı saydamlığını yitiren göz içi merceğin yerine göz doktorları tarafından yeni göz içi merceğin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Katarakt ameliyatında kullanılacak merceğin seçiminde göz doktorlarının önerisi dikkate alınmalıdır.

 

Katarakt Ameliyatları

Gelişen teknoloji ile birlikte katarakt ameliyatları lazerle, bıçaksız, ağrısız ve dikişsiz şekilde yapılmaktadır. Ayrıca katarakt ameliyatları ameliyathane ortamında özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastalar genellikle bir gün sonra rutin hayatına dönerek sosyal aktivitelerde bulunmaktadırlar. Katarakt ameliyatında Akıllı Lens adı verilen üç odaklı akıllı merceklerin kullanılmasıyla hastalar ameliyat sonrasında gözlükleri olmadan uzak,yakın ve ara mesafeleri net görebilirler.

katarakt ameliyati

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Katarakt ameliyatı bir göz için ortalama 10 dakika sürmektedir.  Bu süre hastanın göz yapısına göre değişmektedir.

Akıllı Lens Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt

katarakt cerrahisi uzun yılladır tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir.Katarakt gözümüzün içindeki merceğin kirlenmesi, koyulaşmasıdır. Hastalığın pek çok sebebi vardır.Yaş en önemli etkendir. Geçirilmiş travmalar, sigara kullanımı, güneş, genetik yatkınlık, bazı hastalıklar kataraktın sebeplerindendir. Katarakt yeni doğan bebekten seksen yaşına kadar herkeste görülebilen bir hastalıktır. Mercekler kirlendiğinde gözün içine ışık girememekte ve hasta kötü görmeye başlamaktadır. Lazer cerrahi yöntemiyle bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Lazer cerrahilerinde eskiden tek odaklı mercekler kullanılmaktaydı. Tek odaklı merceklerin kullanılmasından sonra hasta hem uzağı hem de yakını ayrı ayrı gözlük kullanarak görmekteydi. İnsanların artık ileri yaşlarda bile gözlüksüz yaşamak istemesi ve ileri yaş kavramının değişmesi eskiden altmışlar veya yetmişlerin yaşlı olurken şimdi seksenlerin yaşlı olması, insanların hala sosyal yaşamın içerisinde olması örneğin restauranta gittiğinde menüyü gözlüksüz görmek istemesi gibi sebepler teknolojiyi daha yeni merceklere doğru yöneltti. Bu doğrultuda öncelikle multifokal mercekler ortaya çıktı. Multifokal mercekler kişinin gözlük takmadan yakın ve uzak mesafeyi yakın görmesini sağlamaktadır.Ancak orta mesafede hasta görememekteydi. Bu birçok hasta için problem değildi ancak masa başı çalışan ve bilgisayarı uzakta kullanmayı seven insanlar için problemdi. Bunun üzerine akıllı lensler(göz içi mercekler) geliştirildi.

Akıllı Lensler(göz içi mercekler)

her mesafeye göre kendini odaklayabilmektedirler. Akıllı Lensler(göz içi mercekler)ile yakın, orta ve uzak mesafeler görülmektedir. Erken yaşta katarakt ameliyatı olmak zorunda kalanlar ve günlük yaşamına, işine devam eden hastaların tüm mesafeleri görmesi Akıllı Lensler(göz içi mercekler) ile sağlanmaktadır. Tedavi beş dakika civarında sürmektedir.İşlem sırasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır.İşlemden sonra hasta Akıllı Lens(göz içi mercek)seçiminden sonra hasta ömür boyu tüm mesafeleri net görmektedir.
Akıllı Lens(göz içi mercek) ile Katarakt cerrahisinden sonra lensin(merceğin) gözünüzden düşmesi gibi bir durum kesinlikle olmamaktadır. Akıllı Lens(göz içi mercek) sadece doktor müdahalesiyle çıkarılabilmektedir. Hastalar, Akıllı Lens(göz içi mercek) ile Katarakt cerrahisinden sonra aynı gün içinde evine giderek günlük yaşamına devam edebilmektedir. Tedaviden sonra sadece bir hafta havuz deniz gibi aktivitelerde bulunmamalı ve bir ay boyunca göz doktoru tarafından tavsiye edilen göz damlaları kullanılmalıdır.

Katarakt Ameliyatı

Akıllı Lensler İle Katarakt Tedavisi

Doktorlarımızdan Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu’nun Görüşünüzü Netleştiren 8 Dakikalık Cerrahi başlıklı yazısı Şamdan Plus Dergisi’nde yer almıştır. İlerleyen teknoloji sayesinde 8 dakikada Katarakt tedavisi olabileceğinizi anlatan Op. Dr. Özer. Kavalcıoğlu’nun yazısı aşağıdaki şekildedir.

Katarakt tedavisi
Katarakt tedavisi

Soru ve görüşleriniz için 444 0 481 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da yorum üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Katarakta İyi Gelen Besinler

İleri süreçte körlüğe dahi neden olan kataraktın gelişmesinin beslenme alışkanlıklarımızla ilişkisini modern katarakt cerrahisi ve lazer uygulamalarında öncü rol oynayan Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu uzmanlarından Doç. Dr. Tuğrul Akın’la konuştuk.

Katarakt riskini beslenme şeklimizi değiştirerek azaltabilir miyiz?

Beslenme şekli ve katarakt oluşumu arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu söyleyen Doç. Dr. Tuğrul  Akın, en yüksek riskli grubun her gün 100 gr. dan fazla et tüketenler olduğunu söyledi. Orta derecede ve az et tüketicilerinde, balık tüketicilerinde ve vejeteryanlarda ise risk daha azdır.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Uzmanlarından Doç. Dr. Tuğrul  Akın , sebze ağırlıklı bir beslenmeye ağırlık verilmesini, C vitamini ve omega-3 içeren besinler (balık, ceviz, keten tohumu), E vitamini (zeytinyağı, ıspanak, brokoli, ceviz ve badem), lutein (ıspanak ve balkabağı) ve zeoxanthin (mısır) içeren besinler tüketilmesini tavsiye ediyor.

Bunun dışında yaşam şeklimizin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tuğrul Akın, “Sigara, aşırı güneşe maruz kalma ve şeker hastalığı gibi durumlar da katarakt oluşumunu hızlandıran risk faktörleridir.” diyor.