Göz Muayenesi

Göz Muayenesi

Göz insanların dışarıya açılan kapısı olarak bilinmektedir. Vücudumuzdaki en hassas organlardan biri olan gözün ,sağlığı için düzenli göz muayenesi önem taşımaktadır. Düzenli göz muayenesi ile göz hastalıklarının yanı sıra bazı sistemik hastalıkların da teşhisi yapılmaktadır. Retina sinir inceliğinin incelenmesiyle Alzheimer riski taşıyan hastaların tespit edilmesi göz muayenesi ile hastalık teşhisine örnek verilebilir.

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Detaylı bir göz muayenesinde hastanın görme kesinliği, gözlük numaraları ve göz tansiyonu ölçülür.

Bu ölçümlerin yanı sıra göze damla damlatılarak göz bebeğinin büyümesiyle göz dibi muayenesi yapılır. Bu muayene ile glokom, hipertansiyon gibi hastalıkların da teşhisi mümkündür. Göz kapaklarının ve kaslarının incelenmesiyle göz muayenesi tamamlanmış olur.

Göz Ölçümü Değerleri

Hastaların otomatik ya da manuel yöntemler ile ölçümleri sağlanır. Bu ölçümler sayesinde hastanın gözlük numaraları saptanır.

Göz Muayenesi Testi

Muayene sırasında yapılan testlerden bazıları; görme testi, astigmat testi ve renk körlüğü testidir.

Görme Testi;  Miyop, hipermetrop gibi kırma kusurlarının saptanmasında kullanılır. Test uzaktaki rakamlara ya da harflere hastanın tek gözünü kapatarak bakmasıyla yapılır. Her iki göze ayrı ayrı uygulanır. Online ortamlarda görme testi adında uygulamalar olsa da bu konu hakkındaki doğru bilgi göz doktorları tarafından verilmektedir.

Astigmat testi;  Her iki göze ayrı ayrı uygulanan test sırasında hasta karşısındaki şekillere tek gözünü kapatarak bakar. Bakılan şekil aşağıda bulunmaktadır. Göz doktorunun yönlendirmesiyle şekillere bakan hastanın görme durumuna göre (bulanık görme varsa) astigmat tanısı konur.

Renk Körlüğü Testi

Retinada renk algılayan hücrelerin işlev sorunu, bazı renklerin hatta bazen tüm renklerin soluk ya da grimsi algılanmasına yol açar. Bu duruma renk körlüğü adı verilir. Renk körlüğü olan kişiler kırmızı, mavi veya yeşili göremezler. Aşağıdaki görsel çoğunlukla renk körlüğünün teşhisinde kullanılsa da, asıl teşhis detaylı göz muayenesinde konur.

 

Göz Muayenesi Randevu

Merkezimizden randevu almak için web sitemizdeki online randevu formu üzerinden ya da 444 0 481 numaralı telefon numarası üzerinden bizimle iletişime geçebiliriz. Web site adresimiz : www.venividigoz.com

göz muayenesi