Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz Kapağı Düşüklüğü

Tıp dilinde Ptosis olarak bilinen göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapağının düşük olmasına denir. Doğumsal, travma ve felç sonucu görülen göz kapağı düşüklüğü daha çok yaşlanmaya bağlı görülmektedir. Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmediği durumlarda ise görme alanında kayba sebep olmaktadır.

Göz Kapağı Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Göz kapağı düşüklüğü çoğu zaman görünümden anlaşılmaktadır. Bunun yanında; görüş alanının kısıtlanması, çift ya da bulanık görme, göz yorgunluğu ve görmek için başı geriye doğru kaldırma gibi belirtileri olmaktadır.

Göz Kapağı Düşmesi Egzersizleri

Yaşın ilerlemesiyle kaşlarla gözün üst kısımları arasındaki mesafe kısalmaktadır. Bu egzersiz ile kaşların altındaki kasların kuvvetlenmesi sağlanır.
İşaret parmakları yarım ay şekline getirilir ve göz kapaklarının üzerindeki göz kemiğinin üzerine, kaşın tam altına yerleştirilir. Parmak ile hafifçe kemiğin üzerine bastırılır. Göz kapaklarının üzerindeki kaslarla parmaklarınıza doğru bir direnç oluşturulur. Bu hareketi 10 kez tekrar edilerek tamamlanmış olur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Göz Kapağı düşüklüğü tedavisi için öncelikle göz doktorunuz tarafından detaylı bir muayene olmanız gerekmektedir. Bu muayenede göz doktorları kapak düşüklüğünün sebebini belirlemektedirler. Kapakta kas düşüklüğü tespit edildiğinde hastalara cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Kapaktaki deri fazlalığından kaynaklanan düşüklük ise ameliyatsız plazma enerjisi ile tedavi edilmektedir. Ameliyatsız yapılan bu yöntem göz kapağındaki sarkmalarda, torbalanmalarda ve kırışıklıklarda etkilidir.

Göz Kapağı Tedavisi