Kalıcı Akıllı Lens  Tedavisi

Kalıcı Akıllı Lens  Tedavisi

Kalıcı Akıllı Lens tedavisi öncesinde hastanın gözüne damla anestezi uygulandığını, uygulamanın çok kısa sürelerde tamamlandığını biliyor musunuz?

Akıllı Lensler gözün içine yerleştirilen hastaya uzak, yakın ve orta mesafede gözlüksüz görme yetisi kazandıran göz içi lenslerdir.

Kalıcı Akıllı Lens  Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde hastanın detaylı göz muayenesi yapılır. Göz arkası, göz numarası, kornea yapısı incelenir. Göz numarası detaylı testlerle belirlenir. Göz içi kalıcı lens ameliyatları her hasta ömrü boyunca bir kez uygulanabilir. Bu sebeple göz yapısının doğru incelenmesi önemlidir. Ameliyat öncesinde hastanın gözleri damla anestezi ile uyuşturulur.

Kalıcı Akıllı Lens  Ameliyatı

Akıllı Lens ameliyatının süresi hastanın göz numarasına göre değişkenlik gösterebilir. Göz numarası yüksek olan hastalarda ameliyat 15-20 dakika gibi sürelerde tamamlanabilir. Ameliyat yapılırken hastanın gözüne 2mmlik bir kesi atılır. Bu kesiden işlevini yitiren göz içi lens FAKO yöntemi ile alınır. Yerine uzak, yakın ve orta mesafede hastaya kaliteli görüş sağlayan Kalıcı Akıllı Lens   yerleştirilir.

Operasyon sonrasında hastanın gözü bandajlanır. Göz bandajı 2 saat gibi bir süre sonra çıkarılabilir. Süreyi operasyonu gerçekleştiren cerrah belirleyebilir. Göz bandajı açıldığında ise hasta aynı gün görmeye başlayabilir.

Hasta aynı gün taburcu olur.

Kalıcı Akıllı Lens  Sonrası

Akıllı Lens ameliyatı sonrasında hastanın günlük yaşamında bir değişiklik yapması gerekmez. Akıllı Lens tedavisi sonrasında cerrahın belirttiği süre sonrasında  hasta denize havuza girebilir. Dilediği spor aktivitelerini yapabilir.

Kalıcı Akıllı Lens Tedavisi Kimlere Uygulanabilir

  • Göz yapısı uygun bulunan 18 yaş ve üzeri hastalara
  • Göz numarası yüksek olduğu için lazer tedavisi uygulanamayan hastalara
  • Göz yapısı lazer tedavilerine uygun olmayan hastalara
  • Kataraktı olan hastalara
  • Yakın veya uzak mesafeyi görmek için gözlük kullanmak istemeyen hastalara
  • Miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisinde
  • Yakını görememe sorununda
  • Göz lazer tedavisi olduğu halde göz numarası sıfırlanmayan hastalara

*Hastanın göz yapısının uygunluğuna doktorlar detaylı muayene ve tetkikler sonrasında karar verebilir.

Kalıcı Akıllı Lensler çıkarılabilir mi?

Kalıcı Akıllı Lensler kısa süreli bir  operasyon ile yerleştirilir. Yerleştirilen göz içi kalıcı lens ömür boyu hastanın gözünde varlığını devam ettirir.

Renk seçeneği var mıdır?

Akıllı Lensler gözün görme merkezine yerleştirilen göz içi lenslerdir. Kontakt lenslerde olduğu gibi gözün dış yüzeyinde değildir. Renksiz ve saydam bir yapıdadır.

 

 

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Akıllı Lens (Trifokal Lens)  tedavisi nedir?

Akıllı Lens  (Trifokal Lens)   göz içi kalıcı lenslerdir. Her hastanın gözüne ömrü boyunca bir kez yerleştirilir. Hastaya uzak, yakın ve orta mesafede  ömür boyu net görme yetisi kazandırır.

Hangi hastalara uygulanır?

Miyop, hipermetrop, astigmat ve katarakt hastalarına uygulanabilir. Göz numarası göz lazer tedavileri için yüksek olan veya herhangi bir sebepten göz lazer tedavisi olamayan hastalara göz yapılarının uygun bulunması durumunda uygulanır.

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatları nedir?

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatlarını belirleyen birçok etken bulunur. Hastanın göz yapısı, daha önce geçirdiği ameliyatlar, göz numarası, kataraktın ilerleme durumu göz ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi için önemlidir.

Göz rengi değişikliğine sebep olur mu?

Göz içi kalıcı lenslerdir. Kontakt lenslerde olduğu gibi gözün dış yüzeyinde değildir. Saydam bir yapıdadır. Hastanın göz renginin değişmesine sebebiyet vermez.

Denize havuza veya duşa girerken çıkarılması gerekir mi?

Akıllı Lensler  (Trifokal Lens) göz içi kalıcı lenslerdir. Kısa süreli  operasyon ile hastanın gözüne cerrahlar tarafından yerleştirilir. Ömür boyu hastanın gözünde varlığını devam ettirir.

Operasyon nasıl yapılıyor?

Uygulama öncesinde hastanın gözüne damla damlatılır. Uygulama yapılırken hasta ağrı, sızı hissetmez.  2 mm’lik bir kesiden hastanın göz içi lensi alınır yerine uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan lens yerleştirilir. Tedavi 10 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Hasta aynı gün taburcu olur. Birgün ara ile ikinci gözü ameliyat edilir. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde günlük yaşantısına devam edebilir.

Ameliyattan  sonra hastanın göz numarası ilerler mi?

Tedaviden sonra hastanın göz numarası ilerlemez. Hasta ömür boyu gözlük ve kontakt lens kullanımına ihtiyaç duymadan hayatına devam edebilir.