Deforme Lens Sendromu Nedir

 Deforme (İşlevsiz) Lens Sendromu;

Deforme (İşlevsiz) Lens Sendromu; gözdeki doğal göz içi lenslerin(merceklerin) yaşlanmasından kaynaklanmaktadır.  Deforme Lens Sendromu kısaca DLS olarak adlandırılmaktadır. DLS’nin bulanık görüş, görmede azalma, parlama gibi belirtileri vardır.

Henüz deforme olmamış, fonksiyonelliğini kaybetmemiş doğal göz içi lens(mercek), ışığın, dağılmadan, parlama veya bulanık görüntü oluşturmadan göze net bir şekilde girmesini sağlamaktadır.

Gözdeki doğal göz içi lens(mercek), esnekliği sayesinde görmek istenilen, odaklanılan  şeyin uzaklığına göre şeklini, odağını değiştirip ayarlamaktadır; bu sayede bir kameranın yakınlaştırma işlevinde olduğu gibi, uzak mesafede olan, orta mesafede ya da yakın mesafede olan şeyleri net görebilirsiniz.

DLS’de gözdeki doğal göz içi lensin(merceğin) esnekliğini kaybedip sertleşmesi, bu arada berraklığını da yitirerek matlaşmasıyla ilerleyen zamanlarda fonksiyon kaybı olması söz konusudur.

 

DLS üç aşamada gerçekleşmektedir:

  1. Aşama: Gözdeki doğal lensin kısmen de olsa esnekliğini kaybettiği 40’lı yaşların başında başlar. Bu aşamadaki birçok kişi yakın okuma gözlüğü veya çift odaklı gözlükler kullanarak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

2.Aşama:  50’li ve 60’lı yaşlara gelindiğinde yaşanan, göz içi lensin(merceğin) ışığı geçirme ve görme kabiliyetinin bozulduğu aşamadır. Bu aşama giderek artan sararma ve ışık dağılımının bozulmasından kaynaklı görüntü kalitesinin azalmasına; gece görüşünün zayıflamasına, özellikle geceleri daha fazla ışığa ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

3.Aşama: DLS, yetmişli yaşlarda, katarakt olarak da anılan üçüncü aşamaya girmektedir. İlaçla tedavisi olmayan kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir.

İkinci ve üçüncü aşamadaki DLS, fonksiyonunu kaybetmiş doğal göz içi lens, Akıllı Göz İçi Lens (mercek) ile değiştirilerek giderilmektedir. Bu değiştirme, lensin( göz içi merceğin) ışığı geçirme ve görme kabiliyetlerini iyileştirip dengeler, böylece daha ileriki yaşlarda katarakt cerrahisine olan ihtiyaç ortadan kalkmaktadır.

 

Deforme Lens Sendromunun giderilmesinde kullanılan Akıllı Lensler(göz içi mercekler); ömürlük göz içi mercekler olarak adlandırılmaktadır.  Akıllı Lensler(göz içi mercekler) yakın, orta ve uzak mesafeleri net olarak görmeyi sağlamaktadır. Akıllı Lens( göz içi mercek) Tedavisi sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmemektedir ve tedavi sonrasında ise kısa bir süre içinde rutin hayatına dönmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir