Akıllı Göz İçi Lensler

Akıllı göz içi lensler ile katarakta veda edin! Katarakt ameliyatlarında kullanılan Akıllı Lensler sayesinde kişi hem kataraktından hem de uzak, yakın görme sorunundan kurtuluyor.

Katarakt nedir?

Katarakt temel olarak gözün içinde bulunan ve görmemizi sağlayan doğal merceğimizin genellikle zamana bağlı olarak deforme olması ve işlevini yerine getirememesidir.

Belirtileri nelerdir?

Görüşte puslanma ve bulanıklaşma, ışığın fazlaca rahatsızlık vermesi ve nadiren yakını göremezken ilerleyen yaşlarda yakın görüşte netleşme yaşanabilir. Buna da biz ikincil görüş diyoruz.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tek tedavisi günümüzde cerrahidir. Eskiden katarakta neden olan gözümüzün içindeki bu lensi çıkartır ve yerine farklı bir lens takardık. Bu sadece kataraktı tedavi ederdi; ancak hastanın yakın görme sorunu varsa bu kalırdı. Uzak görme problemi varsa bu devam ederdi. Teknoloji ve tıbbın gelmiş olduğu son noktada katarakt cerrahisinde yerleştirdiğimiz Akıllı Lenslerle biz hastanın uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Akıllı Lens nedir?

Eskiden katarakt nedeniyle çıkartılan merceğin yerine takılan lens sadece kataraktı tedavi edebiliyordu. Akıllı Lensler artık bu noktada devreye girerek kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor.

 Neden biz bu lenslere akıllı diyoruz?

Uzak, yakın ve orta mesafede net bir görüş imkanı sağlıyor. Böylece katarakt operasyonu için hastaneye giriş yapan hasta, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın gözlüklerinden kurtuluyor.

Sizin bu tedaviyi anlatırken vurguladığınız bir orta mesafe var. Bu tam olarak nedir?

Hasta konforunu günümüzde en çok arttıran detaylardan biri bizim ara mesafe ya da orta mesafe dediğimiz bu görüş alanı. Gözümüzden bir kol mesafesi kadar olan alana orta mesafe diyoruz.

Neden bu alan önemli?

Çünkü tablet, bilgisayar, dijital göstergeler, kitap, dergi vs. bu alanda görüşümüze giriyor. Bu alanın net olması bu nedenle günümüz koşullarında önemli. Hatta bazı meslek grupları için zaruri. Akıllı Lens tedavisi bu orta mesafede de etkili bir görüş sağlıyor ve büyük bir artı kazandırıyor.

 

Yazın, bu Akıllı Lens operasyonunu gerçekleştirmenin herhangi bir komplikasyon riski var mıdır?

Göz alanında mevsimsel herhangi bir fark yoktur tedavi süreçlerinde ve komplikasyon olasılıklarında. Hatta yaz aylarına girerken özellikle göz alanında hasta talebi artmaktadır. Doktorların yönergelerini, talimatlarını uygulamanız halinde de zaten herhangi bir sorun yaşanmaz. Çünkü mevsimsel etkilere maruz kalmanın avantajı ya da dezavantajı yoktur.

Belli bir kullanım süresi ya da bakım gereksinimi var mıdır?

Elbette Akıllı Lenslerin de bir kullanım süresi var. Ancak bu insan ömrünün üzerinde. 100 yılı aşkın bir şekilde herhangi bir sorun olmaksızın kullanılabiliyor. Bu süreçte de herhangi bir bakımı, yenilemesi, değiştirilmesi gibi şeyler söz konusu olmuyor. Tedavi bir kere uygulanıyor ve hastalar hayatlarının geri kalanında katarakt ve uzak, yakın ya da orta mesafede görüş problemi yaşamıyor.

Akıllı Göz İçi Lensler Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Peki hasta çeşitli nedenlerle katarakt olmadan Akıllı Lens tedavisini oldu. İleride hastada yine de katarakt oluşma ihtimali var mıdır?

En başta belirttiğimiz gibi kataraktın oluşum lokasyonu gözün içindeki doğal mercektir. Biz bu merceği değiştiriyoruz ve yerine yenisini takıyoruz. Bu yeni merceğin ömrü de insan ömründen daha uzun olduğu için tahrip olması ya da fonksiyonunu yitirmesi mümkün değil. Diyelim hasta 40 yaşında çeşitli nedenlerle Akıllı Lens oldu ve kataraktı gelişmemişti. Kişi, 90 yaşına gelse bile katarakt sorunu yaşamaz.

Akıllı Göz İçi Lenslerin avantajları nelerdir?

  • Ömürlük lenslerdir, yıllar geçtikçe deforme olmaz.
  • Uzak, yakın ve orta mesafeyi tek lens ile görme imkanı sunar.
  • Tedavi sonrasında denize, havuza girilebilir.
  • Hastada katarakt oluşumu meydana gelmez.
  • Tedavi yapıldıktan sonra numaralar geri gelmez.
  • Gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmektedir.
  • Renk geçişlerini net bir şekilde fark etme olanağı sunar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir