Göz Kuruluğunun Nedenleri

Kuru ve soğuk havaların tetiklediği göz kuruluğu, gözünüzde batma, yanma, kızarma, kumlanma gibi şikayetlere neden olabilir. Göz kuruluğu hastalığının nedenlerini , tedavisini ve hastalıktan korunma yöntemlerini Veni Vidi Göz Sakarya Tıp Merkezi doktorlarından Op.Dr.Ahmet Gökdere’ye sorduk.

 Göz kuruluğu nedir, nasıl ortaya çıkar?

 Gözlerimizin net bir görüş için gerekli olan gözyaşının miktar veya kalite açısından yetersiz kaldığı durumlar “Göz Kuruluğu” olarak adlandırılır.

Göz kuruluğunun en sık görülen sebeplerinden biri yaşın ilerlemesidir. Kadınların menopoza girmesi, romatizmal hastalıklar, tansiyon hapları, depresyon ilaçları, alerji hapları, bilgisayar, televizyon ya da cep telefonu ekranına uzun süre bakılması nedeniyle göz kırpma sayısının azalması, alkol ve sigara kullanımı ve aşırı klima etkisi altında kalınması göz kuruluğunun nedenlerindendir.

Göz kuruluğunun belirtileri nelerdir?

 Gözde yanma ve batma olması, kum tanesi veya kirpik kaçmış hissi, gözde kızarma, bulanık görmenin her göz kırpma hareketinde geçici olarak düzelmesi, göz kapaklarında ağırlaşma hissi, göz kapaklarını açma zorluğu gibi belirtiler oluşur .

Kontakt lens kullanımı da göz kuruluğuna sebep olabilir. Çünkü lensi korneanın üzerine koyuyoruz ve korneanın da  beslenmesini gözyaşı sağlıyor. Kontakt lens kullanıcıları kornealarını ve gözyaşı durumunu mutlaka  doktorlarına sormalı ve düzenli olarak kontrol ettirmelidir.

Göz kuruluğu tedavi edilebilir mi?

 Tanısal taramaların sonuçları, kan analizinde romatizmal hastalık bulgusu, gündelik yaşam alışkanlıkları gibi detayların bilinmesiyle kişiye özel tedavi biçimi belirlenir.

Tedavide, değişik özellikler içeren damlalar kullanılır. Bu ilaçların yetersiz kaldığı hastalarda ağızdan bazı ilaçlar da verilir. Kuru göz hastalarının bol miktarda omega-3 almaları da gerekir. İlaçların yeterince işe yaramadığı hastalarda gözyaşı kanallarına mikroskopik tıkaç konulur.

Göz kuruluğu tedavi edilmezse ne olur?

 Kornea içinde kan damarları oluşmaya başlar böylece gözün içine ışık rahatça giremez, ve göz artık göremez hale gelir. Damarlanmış bir korneayı nakil yaparak da değiştiremezsiniz çünkü vücut nakil yapılmış yeni korneayı da hemen reddeder. Eğer göz kuruluğu hastalığınız varsa, düzgün bir tedavinin yapılması bir zorunluluktur.

Göz kuruluğundan nasıl korunuruz?

  • Uykusuz kalınmamalı.
  • Günde en az 2 litre su içilmeli.
  • Rüzgarda koruyucu gözlükler kullanılmalı.
  • Balık, ceviz gibi Omega 3 içeren gıdalar alınmalı.
  • Göz kuruluğuna neden olan ilaçların değiştirilmesi düşünülmeli.
  • Kontakt lens kullananlar düzenli olarak doktora kontrole gitmeli.
  • Aşırı klima etkisinden ve sigara içilen dumanlı ortamlardan ortamlardan kaçınılmalı.
  • Bilgisayar monitöründen en az 50 cm uzakta durulmalı ve en çok 50 dakikada bir 5 dakika süreyle bilgisayar kullanımına ara verilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir