Kişiye Özel No Touch Laser

Göz Lazer Tedavisi

 

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılır?

Göze dokunulmasından hoşlanmayan ya da diğer kesili lazer tedavilerine gözü uygun olmayan kişiler için iyi bir alternatif. Saniyeler içinde göz numaralarını sıfırlayan bu teknolojinin operasyonu sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmiyor. Cihazdan gelen ışığa bakılması tedaviyi gerçekleştirmek için yetiyor.

 

No Touch Laser (TPRK) kişiye özel nasıl planlanır?

Gözümüz aynı parmak izimiz gibi kişiye özeldir. Üst düzey optik hataların tespit edilebilmesi için detaylı matematik analizler yapabilen görüntüleme sistemleri kullanılır. Elde edilen veriler elektronik ortamda lazer cihazına aktarılır ve kişiye özel lazer planı çıkarılır.

 

Uzak, yakın görme sorunu tedavi edilebilir mi?

Uzak, yakın görme sorunu yaşayanlar, çift gözlük kullanmaktan sıkılanlar tek seansta uzak ve yakın görme probleminden saniyeler için kurtulabilir.

 

Yüksek astigmat sorunu No Touch Laser (TPRK)  ile düzeltilebilir mi?

Sık görülen görme kusurlarından biri olan astigmat tedavi edilmediğinde baş ağrısı, bulanık görme ve netlik kaybı gibi rahatsızlıklara yol açar. Kişiye Özel No Touch Laser (TPRK)  ile yüksek astigmat da saniyeler içinde ortadan kaldırılabiliyor.

 

No Touch Laser (TPRK) tedavisinde doğru cerrah seçimi önemli midir?

Muayene ve tetkik sonuçlarına göre hastayı iyi değerlendirmek, kişiye özel tedavi önerisinde bulunmak lazer ameliyatı kadar önem taşır. Özellikle lazer tedavisinde doğru cerrah seçimi oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırır ve operasyonun kalitesini daha da arttırarak kişiyi iyi bir sonuca ulaştırır.

Tedaviden sonra numaralar tekrar yükselir mi?

İyi bir hekim seçimi bu konuda da çok önemlidir. Kişiyi iyi dinlemek, yapılan tetkiklere göre uygun tedaviyi belirlemek, tedavinin sonucunu etkiler. Bu nedenle uygun kişiye uygun tedavi yapıldığı sürece numaralar tekrar yükselmez.

 

Kişiye Özel No Touch Laser (TPRK) avantajları nelerdir?

*Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

*Göze dokunmadan yapılır.

*Gözden parça çıkarılmaz.

*Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.

*Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.

*Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.

*Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.

*Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi yapılabilir.

 

 

 

Zamana Karşı Savaş: Göz Estetiği

Göz Estetiği

Son zamanlarda estetik operasyonlarda zorlu büyük ameliyatlar yerine küçük ve doğal dokunuşlar yerini aldı. Ağrısız, acısız ve kısa sürede gerçekleşen göz çevresi estetiğini Veni Vidi Göz Sağlığı Grubundan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal anlattı.

Badem göz estetiği

Badem göz estetiği sıkça tercih edilen estetik uygulamalar arasına girdi. Ünlüler tarafından da rağbet gören badem göz estetiği nedir?

Badem göz estetiği, makyajla geçici çekik göz ifadesi yaratmak isteyen kişilerin talebiyle sıkça tercih edilen bir uygulama oldu. Düşük göz yapısı yorgun ve yaşlı gösterir. Bu durumda kişiyi hem sosyal hem de psikolojik olarak etkiler. Bu uygulama ile gözlere gençlik, bakışlara canlılık gelir. Badem göz estetiği basit bir operasyondur ve sonuçları kalıcıdır. Yaz-kış rahatlıkla yapılabilir.

Nasıl yapılıyor?

Göz bölgesinde dış kenarlar lokal anestezi ile uyuşturulur. Operasyonda göz kenarları yukarı doğru kişinin arzu ettiği yere kadar taşınır ve fazla olan deri varsa alınır. Uygulama sırasında hasta uyanıktır, sadece işlem yapılan bölgeleri hissetmez.

Göz sağlığına olumsuz etkileri var mıdır?

Bu operasyonların görme üzerine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Kişinin görme sorunlarını lazer tedavi ettirerek, badem göz estetiği yaptırmaları uygundur.

Göz estetiğini neden göz doktorları yapmalıdır?

Uzman göz doktorunun bu tedaviyi gerçekleştirmesi çok önemli. Aksi halde estetik olmayan görüntüler oluşabilir ve bu oluştuktan sonra müdahale etmek de çoğu zaman maalesef mümkün değildir.

Göz kapağı estetiğini yaptırmanın yaşı var mıdır?

Göz kapağı estetiği görmeyi engelleyen her durumda yapılabilir. Estetik amaçlı yapılıyorsa 16 yaş üstüne uygulamak gerekir.

Ameliyatsız göz estetiği

Ameliyatsız göz estetiği mümkün müdür?

Teknolojinin tıp dünyasına sağlamış olduğu kolaylıklarla birlikte artık bu mümkün. Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde sorunlu dokuyu sadece buharlaştırarak ortadan kaldırabiliyoruz. Operasyon boyunca hiçbir şekilde neşter kullanmıyoruz, kesi yapmıyoruz. Göz çevresinde yapılacak ameliyatsız erken müdahaleler ileri dönemde cerrahi gerekliliği azaltır.

Uygulama nasıl yapılır?

Uygulama yapılacak alan sadece lokal anestezi içeren kremler ile uyuşturulur. İşlem sırasında doku buharlaştırılıyor. Kesi yapılmadığı için sonrasında kanama ve enfeksiyon riski oluşmuyor. Kazayağı çizgileri, göz kapaklarındaki beyaz ve sarı lekeler, dudak üzeri sigara çizgileri tedavileri de yapılabilmektedir. Kişiler öğle arasında bile rahatça yaptırabilir.

Botoks ile göz çevresi çizgilerine son

Kaş düşüklüğü tedavisinde, kazayağı bölgesindeki yoğun kırışıklıklarda ve gözaltı bölgesindeki çizgilenmelerde etkilidir.

Göz altı ışık dolgusu ile ışıltılı bakışlar

Göz altı dokularının çok hassas olması nedeniyle işlemin yine aynı hassaslıkta yapılması gerekir. Öğle arasında bile yapılabilen bir uygulama olup, hemen sonuç alınabilir.

Ameliyatsız kaş kaldırma

Kaş düşüklüğünü ameliyatsız giderilebiliyor ve kişilere daha taze ve genç bakışlara kavuşmaları sağlanabiliyor. Lokal anestezi altında uygulanır ve işlem 15 dakikada tamamlanır. Bu yöntemde bir kesi yapılmadığı için herhangi bir iz de kalmaz.

AMELİYATSIZ GÖZ ESTETİĞİ

YENİ GENÇLİK FORMÜLÜNDE AMELİYATSIZ GÖZ ESTETİĞİ

 

Ameliyatsız göz estetiğinin sağladığı yararlardan en önemlisi, göz çevresinin daha estetik bir yapıda olmasıdır. Ameliyatsız göz estetiği sonucu, gençleşme hissini hem bize hem de iletişim halinde olduğumuz sosyal çevreye hissettirir. Gözlerimiz yaşlanmanın etkilerini, vücudumuzda en çok ortaya çıkaran bölgelerimizdendir. Ameliyatsız göz estetiği, bu nedenle anti-aging kavramıyla fazlasıyla ilişkilidir.

 

Göz estetiğinde anti-aging’in yeri nedir?

 

Günümüzde anti-aging kavramı sosyal yaşantımızın kesintisiz devamı için bile çok önemli bir olgu halini aldı. Yaşlanmayı durdurabilmemiz mümkün olmasa da bazı etkilerini azaltabilmek mümkün. Ameliyatsız göz estetiği bu anlamda anti-aging uygulamalarından biri olarak görülebilir. Göz çevresi yüzümüzün en dikkat çeken alanlarından olduğu için bu bölgedeki yaşlılık belirtileri kişiyi çok çabuk ele verebiliyor. Mevcut göz estetiği tedavi yöntemi bu nedenle önemli bir anti-aging etkisi yaratıyor.

 

Ameliyatsız göz estetiği nedir?

 

Ameliyatsız göz estetiğinde cildin en üstünde yer alan doku buharlaştırarak yenilenir. Bu yöntemle göz çevresindeki sarkma ve kırışıklık gibi istenmeyen ve yaşlılık etkisi sorunlar ortadan kaldırılabilir. En önemli avantajları ise; ameliyatsız göz estetiği tedavisinde neşter kullanılmaması, dikiş atılmaması ve hastanın ağrı ya da acı hissetmemesidir.

 

Ameliyatsız göz estetiği  kimler için uygundur?

 

Yaşlanmanın yarattığı fiziksel tahribatı özellikle göz çevresinde ortadan kaldırmak isteyen, gözaltı kırışıklıklarından kurtulmak isteyip ameliyat olmak istemeyen ya da sosyal hayatından ödün vermek istemeyen kişiler için uygun bir tedavidir. Alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları ve torbalanmalarında, bu bölgedeki sarkmalarda, kaz ayaklarında ve lekelerde uygulanabilir.

 

Ameliyatsız göz kapağı estetiğinin avantajları;

 

*Cerrahi bir işlem değildir.

*Narkoz verilmez.

*İz kalmaz.

*Pansuman gerektirmez

*Cinsiyet ve yaş sınırı yoktur.

*Gözlerin kapatılması gerekmez.

*Komplikasyon riski yoktur.

*Görme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

*Ciltte yenilenme sağlar.

*Beş ila on yıl etkisini korur.

*Gerektiği zaman tekrar uygulanabilir.

*Günlük hayata engel olmaz.

Göz Lazer Tedavilerinde Bilinmeyenler

Göz Lazer Tedavisi

Göz lazer tedavisinden sonra hastaların göz numaraları geri gelir mi?

Göz lazer tedavisi öncesinde hastanın göz yapısı detaylı olarak incelenir. Göz yapısını uygunluğu muayene ve göz lazer uygunluk testi ile belirlenir. Doğru hastaya uygulandığı sürede hastanın göz numaraları geri gelmez.

No Touch Laser kimlere uygulanabilir?

 • Miyopu olan kişilere
 • Astigmatı olan kişilere
 • Hipermetropu olan kişilere
 • Cross tedavisi ile birlikte keratokonus hastalarına
 • Daha önce göz ameliyatı olan göz numarası sıfırlanmayan hastalara

 

No Touch Laser tedavisi olan hastalar ileride göz  ameliyatı  olabilirler mi?

No Touch Laser tedavisi hasta için konforlu bir lazer tedavisidir. Hastanın gözüne dikiş, kesi atılmaz. Gözüne cihaz teması yapılmaz. Flap tabaka kaldırılmaz. Hastanın gözüne temas edilmeden sadece ışınlarla tedavi yapılır. Bu sebeplerle hastanın göz yapısı uygun bulunursa ilerleyen süreçte göz ameliyatı olmasına No Touch Laser tedavisi engel değildir.

 

No Touch Laser  uygulamasında hastaya anestezi  verilir mi?

Uygulama öncesinde hastanın gözüne damla anestezi uygulanır.  Hastalar uygulama yapılırken ağrı, sızı hissetmez.

 

No Touch Laser  yaptırmanın yaş sınırı var mıdır?

Göz lazer tedavilerinin tümü göz yapısı uygun olan 18 yaş ve üzeri hastalara uygulanır.

Göz çizdirme yaşı neden 18’dir?

18 yaşına kadar kişinin göz ve vucüt gelişimi devam eder. 18 yaşından küçük bir hastaya göz lazer tedavisinin uygulanması durumunda hastanın göz numarası ilerleyebilir. Hasta yeniden gözlük kullanımına dönebilir. Tedavinin yenilenmesi gerekebilir.  Tüm bu sebeplerle 18 yaş ve üzerinde olan göz yapısı uygun  hastalara uygulanır.

Katarakt tedavisi No Touch Laser  ile yapılabilir mi?

Katarakt sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Görme görevini yerine getiremeyen göz içi lens alınır yerine  yapay lens yerleştirilir. Bu lensler tek  odaklı, çift odaklı ve Akıllı Lenslerdir. Hastanın günlük yaşantısına göre lens tercihi değişebilmekle birlikte hastalara ömrü boyu gözlüksüz yaşam sunan Akıllı Lensler göz içi lens tedavisinde öne çıkmaktadır. Akıllı Lensler hastaya ömür boyu uzak, yakın ve orta mesafede net görme imkanı sunar.  Akıllı Lensler kırma kusurlarını tedavi ederken aynı zamanda katarakt hastalığının da tedavisinde kullanılabilir.

Akıllı Lens tedavisi hakkında ön bilgi için linke tıklayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=VnaUk2PiJ4Y&t=64s

 

AKILLI LENSLER (GÖZ İÇİ KALICI LENS)

Akıllı Lens Tedavisi ile uzak, yakın ve orta mesafede net görüş!

Akıllı Lensler göz içi kalcı lenslerdir. Renksiz ve saydam bir yapıdadır. Hastaların esnekliğini kaybeden  veya katarakt sebebi ile buğulanan göz içi lensi 2 mm’lik bir kesiden alınır. Yerine uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan  göz içi kalıcı Akıllı Lensler yerleştirilir.

 

HER MESAFEDE NET GÖRÜŞ SAĞLIYOR

Akıllı Lenslerin en önemli özelliği katarakt tedavisi yapılırken hastaları kırma kusurlarından da kurtarmasıdır. Akıllı Lensler yerleştirildikten sonra hastanın görme kalitesi tekrar artırılır. Hastaya ömür boyu net görme yetisi kazandırılır.

Kimlere Akıllı Lens Tedavisi uygulanır?

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi, buğulu görme gibi yakınmaları olan  ve  gözlükten kurtulmak isteyen uygun göz yapısına sahip tüm hastalara uygulanır.

Göz uygunluğu detaylı testler ile belirlenir. Doğru göz içi lens  tercihinin yapılmasında bu testler önemlidir.

Akıllı Lens Tedavisi nasıl yapılır?

Uygulama öncesinde hastanın gözüne damla damlatılır. Bu damla hastanın operasyon sırasında ağrı, acı hissetmemesini sağlar. Sonrasında 2 mmlik bir kesiden işlevini yitiren lens alınır. Yerine ömür boyu net görme yetisi kazandıran Akıllı Lensler yerleştirilir. Uygulama yapılırken hasta  ağrı, sızı hissetmez. Tedavi dakikalar içinde tamamlanır. Operasyondan bir sonraki gün diğer göze uygulanır. Hasta aynı gün taburcu olur.

Akıllı Lens Tedavisinin avantajları nedir?

 • Akıllı Lensler özelliğini kaybetmeyen ömürlük lenslerdir.
 • Takıldıktan sonra numara değişmez ve o gözde katarakt oluşmaz.
 • Hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi iyi görebilir.
 • Günlük aktivitelerini yaparken (gazete, kitap okuma, bilgisayar kullanımı vb.) gözlük kullanımına ihtiyaç duymaz.
 • Tedaviden sonra istediği sporu yapabilir.
 • Tedavi süresince ve sonrasında ağrısız bir süreç yaşanır.
 • Aynı gün taburcu olur.

Göz Lazer Tedavileri

Lazer olmak isteyip yıllardır ameliyat korkusuyla yaşadıysanız No Touch Laser tedavisi göze dokunmadan yapılmasıyla sizi korkularınızdan kurtarabilir.

Göze temas yok, ağrı yok saniyeler içinde uzak, yakın ve astigmat sorunundan kurtulmak mümkün.

Göze dokunmadan lazer tedavisi No Touch Laser hakkında merak edilenleri Veni Vidi Göz Sağlığı Grubundan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kadir Çolakoğlu anlattı.

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılıyor?

No Touch Laser saniyeler içinde uygulanır. Göze herhangi bir kesi veya vakum uygulanmaz. Sadece hastanın cihazdan gelen ışığa bakması istenir. Hasta operasyon sırasında gözünü veya başını oynatırsa cihaz kendini durdurur, gözün tekrar ışığa odaklanması sorasında tedavi kaldığı yerden devam eder.

Kimler Göz Lazer Tedavisi No Touch Laser olabilir?

18 yaşından büyük, uzak, yakın ve astigmat görme sorunu yaşayan, yapılan tetkikler sonucunda gözü lazere uygun olan kişiler No Touch Laser olabilir.

 Yüksek astigmat tedavi edilebilir mi?

Uzak, yakın görme sorununun yanında yüksek astigmat da No Touch Laser ile tedavi edilebilir.

 Lazer tedavisinin başarısı neye bağlıdır?

Lazer operasyonları kişinin göz yapısına ve numaralarına göre belirlenir. Uygun hasta ve tedavi ile birlikte hekimin tecrübesi de operasyonun başarını etkiler.

No Touch Laser tedavisi sırasında ağrı olur mu?

Hasta için oldukça kolay ve acısız bir yöntemdir. Uygulama yapılmadan önce hastanın gözlerine anestetik damla damlatılır. Bu sayede hasta operasyon sırasında ağrı veya acı hissetmez.

 Lazer göz kuruluğu yapar mı?

Operasyon sırasında göze bir kesi yapılmadığı veya vakum uygulanmadığı için kalıcı göz kuruluğu yaşanmaz.

 No Touch Laser yönteminin avantajları nelerdir?

*Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

*İnce kornealı hastalara uygulanabilir.

*Göze dokunmadan yapılır.

*Gözden parça çıkarılmaz.

*Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.

*Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.

*Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.

*Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.

*Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi yapılabilir.

 

 

 

 

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Akıllı Lens (Trifokal Lens)  tedavisi nedir?

Akıllı Lens  (Trifokal Lens)   göz içi kalıcı lenslerdir. Her hastanın gözüne ömrü boyunca bir kez yerleştirilir. Hastaya uzak, yakın ve orta mesafede  ömür boyu net görme yetisi kazandırır.

Hangi hastalara uygulanır?

Miyop, hipermetrop, astigmat ve katarakt hastalarına uygulanabilir. Göz numarası göz lazer tedavileri için yüksek olan veya herhangi bir sebepten göz lazer tedavisi olamayan hastalara göz yapılarının uygun bulunması durumunda uygulanır.

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatları nedir?

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatlarını belirleyen birçok etken bulunur. Hastanın göz yapısı, daha önce geçirdiği ameliyatlar, göz numarası, kataraktın ilerleme durumu göz ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi için önemlidir.

Göz rengi değişikliğine sebep olur mu?

Göz içi kalıcı lenslerdir. Kontakt lenslerde olduğu gibi gözün dış yüzeyinde değildir. Saydam bir yapıdadır. Hastanın göz renginin değişmesine sebebiyet vermez.

Denize havuza veya duşa girerken çıkarılması gerekir mi?

Akıllı Lensler  (Trifokal Lens) göz içi kalıcı lenslerdir. Kısa süreli  operasyon ile hastanın gözüne cerrahlar tarafından yerleştirilir. Ömür boyu hastanın gözünde varlığını devam ettirir.

Operasyon nasıl yapılıyor?

Uygulama öncesinde hastanın gözüne damla damlatılır. Uygulama yapılırken hasta ağrı, sızı hissetmez.  2 mm’lik bir kesiden hastanın göz içi lensi alınır yerine uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan lens yerleştirilir. Tedavi 10 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Hasta aynı gün taburcu olur. Birgün ara ile ikinci gözü ameliyat edilir. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde günlük yaşantısına devam edebilir.

Ameliyattan  sonra hastanın göz numarası ilerler mi?

Tedaviden sonra hastanın göz numarası ilerlemez. Hasta ömür boyu gözlük ve kontakt lens kullanımına ihtiyaç duymadan hayatına devam edebilir.  

 

Katarakt Tedavisinde Akıllı Lens Uygulaması

Katarakt nedir?
Katarakt temel olarak gözün içinde bulunan ve görmemizi sağlayan doğal merceğimizin genellikle zamana bağlı olarak deforme olması ve işlevini yerine getirememesidir.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Eskiden katarakta neden olan gözümüzün içindeki lensi çıkartır ve yerine farklı bir lens takardık. Bu sadece kataraktı tedavi ederdi; ancak hastanın yakın ve uzak görme sorunu varsa bu kalırdı. Artık katarakt cerrahisinde yerleştirdiğimiz Akıllı Lenslerle hastanın uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Akıllı Lens nedir, neden Akıllı Lens diyoruz?
Akıllı Lensler artık kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Kişi, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın ve orta mesafede net görebiliyor.

Akıllı Lenslerdeki orta mesafenin neden önemlidir?
Tablet, bilgisayar, dijital göstergeler, kitap, dergi vs. bu alanda görüşümüze giriyor. Bu alanın net olması bu nedenle günümüz koşullarında önemli. Hatta bazı meslek grupları için zaruri. Akıllı Lens tedavisi bu orta mesafede de etkili bir görüş sağlıyor ve büyük bir artı kazandırıyor.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?
Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle ilgili değildir; giderek daha fazla oranda kırılma kusurlarının giderilmesinde (gözlüğe ihtiyaç duymadan daha konforlu yaşam) başvurulan yöntem olmaktadır. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok ilerlemiştir.

Akıllı Lens tedavisinde son teknoloji Zepto’yu kullanıyorsunuz. Zepto teknolojisi nedir?
ZEPTO teknolojisiyle katarakt cerrahisi her zamankinden mükemmel hale getirildi. ZEPTO teknolojisi, femtosaniye lazerden tam 1 milyon kez daha hızlı işlev görüyor! ZEPTO teknolojisiyle yapılan katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Bu kadar hızlı bir tedavinin avantajları nelerdir?
ZEPTO teknolojisi, ameliyat süresini kısaltıyor, göze yerleştirilen merceklerde odak noktası kaymalarına neden olmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi en yüksek düzeyde gerçekleşiyor. ZEPTO teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirebilir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için konforu artırır.

Katarakt Tedavisinde Akıllı Lensler

Katarakt nedir?

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır.

Belirtileri nelerdir?

Görüşte puslanma ve bulanıklaşma, ışığın fazlaca rahatsızlık vermesi ve başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkündür. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılmaktadır. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş doğal göz içi lensinin yerine Akıllı Lens adı verilen kişinin hem kataraktını tedavi eden hem de uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayan yapay bir lens takılır.

Akıllı Lens nedir, neden Akıllı Lens diyoruz?

Eskiden katarakt nedeniyle çıkartılan merceğin yerine takılan lens sadece kataraktı tedavi edebiliyordu. Akıllı Lensler artık bu noktada devreye girerek kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Kişi, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın ve orta mesafede net görebiliyor.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?

 Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle ilgili değildir; giderek daha fazla oranda kırılma kusurlarının giderilmesinde (gözlüğe ihtiyaç duymadan daha konforlu yaşam) başvurulan yöntem olmaktadır. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok ilerlemiştir.

Akıllı Lens tedavisinde başarılı sonuçtan ne anlamamız gerekir?

 Akıllı Lens tedavisinde başarı, genel olarak operasyon öncesi ileri tetkik yöntemleriyle hastaya en uygun lensin seçimi,  operasyon ve  operasyon sonrası izleme aşamalarının hepsinde oluşur. Çok sayıda deneyim, cerrahi yetkinliği geliştirdiği gibi, operasyon öncesi veriler ve operasyon sonuçları olarak daha çok sayıda veriden oluşan bir uzman sistem veri tabanını da geliştirir. Bu başarı (hastanın operasyon sonrası memnun kalma) oranını %100’e daha da yaklaştıran önemli bir unsurdur.

Yazın, bu Akıllı Lens operasyonunu gerçekleştirmenin herhangi bir komplikasyon riski var mıdır?

Tedavi süreçlerinde ve komplikasyon olasılıklarında göz alanında mevsimsel herhangi bir fark yoktur Doktorların yönergelerini, talimatlarını uygulamanız halinde de zaten herhangi bir sorun yaşanmaz.

Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Akıllı Lenslerin avantajları nelerdir?

 • Ömürlük lenslerdir, yıllar geçtikçe deforme olmaz.
 • Uzak, yakın ve orta mesafeyi tek lens ile görme imkanı sunar.
 • Tedavi sonrasında denize, havuza girilebilir.
 • Hastada katarakt oluşumu meydana gelmez.
 • Tedavi yapıldıktan sonra numaralar geri gelmez.
 • Gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmektedir.
 • Renk geçişlerini net bir şekilde fark etme olanağı sunar.

Akıllı Lens tedavisinde kullandığınız Zepto teknolojisi nedir?

ZEPTO teknolojisiyle katarakt cerrahisi her zamankinden mükemmel hale getirildi. ZEPTO teknolojisi, femtosaniye lazerden tam 1 milyon kez daha hızlı işlev görüyor! Bu kadar kısa bir sürede, katarakt ön yüzeyi müthiş bir kusursuzlukla açılıyor ve kataraktın temizlenmesiyle birlikte bu açıklığın içine göz içi lensi yerleştiriliyor. Açıklığın kusursuz olması, alınan sonuçların da neden mükemmel olduğunu açıklıyor. ZEPTO teknolojisiyle yapılan katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Bu kadar hızlı bir tedavinin avantajları nelerdir?

ZEPTO teknolojisi, ameliyat süresini kısaltıyor, göze yerleştirilen merceklerde odak noktası kaymalarına neden olmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi en yüksek düzeyde gerçekleşiyor.

Özellikle küçük göz bebekleri olan kadınlarda, femtosaniye lazer katarakt cerrahisi için iyi bir aday olmayan hastalarda, ilerlemiş katarakt ve kataraktlı çocuklarda, doğal göz içi lensinin normal olması gereken yerden kaydığı durumlarda, ZEPTO teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirebilir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için konforu artırır.

 

KATARAKT TEDAVİSİNDE ZEPTO ® YÖNTEMİ

Zepto Yöntemi

Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur. Katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklığa denir. Hastalar görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi şikayetler  ile hekime başvurur.

Gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyat ile bulanıklaşan göz içi merceğin çıkarılıp, yerine yeni mercek konulması ile tedavi sağlanabilir.

Katarak tedavisinde son yirmi yılda büyük ilerleme olduğu görülmektedir. Eskiden katarakt tedavisi; kataraktı ses dalgalarıyla eriten fako yöntemi ile yapılıyordu. Uzun zamandır kullanılan fako yöntemine femtosaniye lazer yöntemi de eklendi ve iki yöntem birlikte kullanılmaya başlandı.

Teknolojinin gelişmesiyle katarakt tedavisinde ZEPTO ® yöntemi kullanılmaya başlandı ve işlem her zamankinden iyi hale getirildi. Femtosaniye lazerden daha hızlı işlev gören ZEPTO ® teknolojisi ile kısa bir sürede, katarakt ön yüzeyi açılıyor ve kataraktın temizlenmesiyle birlikte bu açıklığın içine göz içi lensi yerleştiriliyor. Bu yöntem ile yapılan katarakt ameliyatında göz içinde yerleştirilen çok odaklı akıllı lenslerin verdiği görüntü kalitesi daha yüksek oluyor. Bu yöntemle göz içine yerleştirilen lenslerde(merceklerde) odaklama problemleri yaşanmıyor. Katarakt tedavisinde kullanılan Akıllı Lensler hastaya  yakın, uzak ve orta  mesafeyi bir arada görme yetisini kazandıran göz içi lenslerdir. Bu lenslerin kullanım süresi yoktur, ömürlüktürler. Bu tedaviden sonra hastalar  1 . günden itibaren eski yaşantısına devam edebilmektedir.

Katarakt tedavisinde kullanılan yöntemler ve göz içi lensler hakkında detaylı bilgi almak için 444 0 481 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.