Katarakt Nedir?

Akıllı lensler ile katarakt tedavisi!

Katarakt göz içi merceğin yaşlanmasına bağlı olarak buğulanması ve hastanın görme yetisini zaman içerisinde (tedavi edilmediği takdirde) kaybetme durumudur. Kataraktlı  mercek görme görevini yerine getirememektedir. Hastanın zaman içerisinde görme yetisini büyük oranda kaybetmesine sebep olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) operasyonu ile  buğulanan göz içi mercek alınır yerine Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) yerleştirilir.

Kataraktlı olan göz renk geçişlerini fark edemez, ışığa karşı aşırı duyarlılık, görme kayıpları gibi bulgular  meydana gelebilmektedir.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) nedir?

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) hastanın görme yetisini maksimum seviyeye getirebilmek için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Hastanın hayat kalitesini düşüren kataraktlı mercek yerine Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) yerleştirilir.

Akıllı lensler  (göz içi kalıcı lens ) ile  uzak, yakın ve orta mesafe net!

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) orta mesafe olarak adlandırılan mesafeyi de hastanın net görmesini sağlaması  ve hastanın göz numarasını durdurması ile ön plana çıkan bir tedavi yöntemidir. Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) ile hasta ömrü boyunca gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmaktadır.

Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens ) ömürlük lenslerdir. Hastanın gözünün içine bir kez yerleştirilir ve hasta ömrü boyunca bu Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) ile net olarak görebilmektedir.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) operasyonu nasıl gerçekleştiriliyor?

Öncelikle hastanın göz numarası ayrıntılı testler ile belirleniyor. Hastanın göz numarasına uygun olan lens kataraktlı lensin yerine yerleştiriliyor. Operasyon dakikalar içinde tamamlanıyor. Hasta birkaç gün içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Akıllı lens operasyonu hasta konforunu ön planda tutan bir uygulama olarak öne çıkmaktadır!

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Laser

No Touch Laser yöntemi ile saniyeler içinde gözlük kullanımına son!

No Touch Laser yöntemi nedir?

No Touch Laser yöntemi hastanın gözüne temas olmadan yapılan bir lazer tedavisidir. Kişinin belirtilen ışık kaynağına bakması tedavinin yapılması için yeterli olmaktadır. Lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Uygulama aynı seansta her iki göze birden yapılmaktadır.

No Touch Laser yöntemi kimlere uygulanabilmektedir?

 • 18 yaş üzerinde olan göz yapısı uygun olan kişilere
 • Miyop hastalarına
 • Hipermetrop hastalarına
 • Astigmat hastalarına
 • İnce kornea yapısı olan hastalara
 • Kornea nakli olmasına rağmen kırma kusurları tedavi edilemeyen hastalara
 • Katarakt tedavisi olan ancak gözlük kullanmaya devam eden hastalara
 • Keratakonus hastalığının tedavisinde Cross Link yöntemi ile birlikte uygulanabilmektedir.

No Touch Laser yöntemi klasik lazer yöntemlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Klasik lazer operasyonlarında kornea dokusuna neşter veya lazer ile kesi atılmakta veya gözün ön çeperi alkol ile eritilerek tedavi yapılmaktadır. Göze yapılan bu müdahaleler ilerleyen süreçlerde hastaların göz sağlığını bozabilecek hücre birikmesi, zar kırışması gibi yakınmalara sebebiyet verebilmektedir. No Touch Laser uygulamasında ise hastanın gözüne hiçbir cihaz teması yapılmamaktadır.

Klasik lazer yöntemlerinin uygulanması için hastanın kornea  yapısının belli bir kalınlığa sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple bir çok hasta gözlük ve kontakt lenslere mahkum kalıyordu. Bu uygulama ile ince kornealı hastalarda lazer olabilmekte gözlük ve kontakt lenslerden kurtulabilmektedirler.

Kalsik lazer uygulamaların göz kuruluğu çok şiddetli iken bu uygulamasında hastanın göz kuruluğu şiddetli değildir.

Bu lazer  yönteminin en çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de hasta uygulama esnasında ağrı, sızı hissetmemektedir.

Hasta uygulamadan 4 gün sonra günlük yaşantısına devam edebilmektedir.7 gün sonra ise havuza denize girebilir .

Gözlüksüz bir hayata merhaba!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Katarakt

Katarakt Tedavisinde Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens) ile tüm mesafelerde net görüş!

Doğal göz merceğin saydamlığını yitirmesine katarakt denir. Katarakt hastaları bulanık görme, gece ışıklarda dağılma, göz yorgunluğu ve uykusuzluk gibi şikâyetlerle doktorlara başvurmaktadırlar.

Katarakt hastalığı sadece cerrahi işlemler ile tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Şeffaflığını kaybeden ve matlaşan merceğin alınması yerine yapay merceğin yerleştirilmesi ile tedavi yapılmaktadır.

Katarakt tedavisinde tek odaklı ve çift odaklı olarak adlandırılan mercekler kullanılmaktadır. Bu yapay merceklerin geliştirilmesi ile tüm mesafelerde net görüş sağlayan Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens) kullanılmaya başlanmıştır.

Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens) uzak, yakın ve orta mesafe olarak adlandırılan mesafeleri hastanın gözlük ve kontakt lense ihtiyaç duymadan görmesine olanak tanıyan göz içi kalıcı merceklerdir.

Akıllı lenslerin (göz içi kalıcı lens) EDOF özelliği ile; Akıllı lens(göz içi kalıcı lens)  tüm mesafelerde renk farklılığını net olarak görünmesine, geçiş mesafelerini  (uzaktan ortaya, ortadan yakına) kesintisiz görülmesine olanak tanımaktadır. Aynı zamanda yine Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens) ile  gece görüşlerinde herhangi bir parlama ve ışık saçılmaları görülmemektedir.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens) tedavisinde FAKO yöntemi kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde hastanın gözüne ağrı, sızı duymasını engellemek için anestetik damla damlatılır. Küçük kesiler atılarak FAKO cihazı ile kataraktlı mercek emilir ve katarakt temizlenir. Kataraktlı mercek yerine Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens) yerleştirilmektedir. Ameliyatın süresi hastanın göz yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak dakikalar içinde tamamlanan hasta konforunun yüksek olduğu bir ameliyattır. Hasta uygulamanın yapıldığı gün evine dönebilmektedir. Bir gün sonra günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Laser

No Touch Laser tedavisi nasıl bir tedavidir?

No Touch Laser tedavisi göze temas olmadan yapılan hasta memnuniyeti odaklı bir tedavi yöntemidir!

Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Uygulama hastanın gözüne temas etmeden yapılmaktadır.

Hastanın gözüne temas yapılmadan tedavi nasıl yapılabilir?

Uygulamanın yapılması  için hastanın belirtilen  ışık kaynağına 30 saniye bakması yeterli olmaktadır. Işık kaynağı nokta atışı ışınları ile kırma kusurlarının tedavisini yapmaktadır.

Tedavi doktor kontrolünde cihaz ile yapıldığından insan odaklı hataların ve riskleri önüne geçilmiştir.

No Touch Laser tedavisi yapılırken hasta ağrı, sızı hisseder mi?

Hastanın  ağrı duymasını engellemek için uygulama öncesinde anestetik bir damla ile hastanın gözü uyuşturulur. Böylelikle hasta ağrı, sızı duymadan tedavi tamamlanır.

Tedaviden  ne kadar süre sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir?

Uygulamadan 4 gün sonra hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir. Hasta  bir hafta sonra denize havuza girebilmektedir.

No Touch Laser uygulaması hasta konforunu ön planda tutan bir tedavi yöntemidir!

No Touch Laser tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Göze dikiş veya kesi atılmaz.
 • Göze temas yapılmaz.
 • Klasik lazer operasyonlarına oranla çok daha az ve kısa süreli göz kurumaları yaşanır.
 • Hasta 4 gün sonra günlük yaşantısına dönebilir
 • Uygulama yapılırken ve sonrasında hasta konforu ön plandadır.
 • Tedavi sonrasında hasta aynı gün evine dönebilmektedir.
 • Tedavinin cihaz ile yapılması insan odaklı risklerin önüne geçmektedir.
 • İnce kornealı olan hastalara da uygulanabilmektedir.
 • Kornea yapısı dik olan hastalara da uygulanabilmektedir.
 • Her iki gözünde aynı seans da tedavisi yapılır.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı Nedir ?

İlerleyen yaşımızla birlikte gözlerimizde katarakt, yakın görme sorunu, sarı nokta gibi hastalıklar oluşmaktadır. Bu hastalıklar görme alanımızı azaltarak hayat kalitemizi etkilemektedir. Göz doktorları özellikle sarı nokta hastalığının önlem alınmazsa körlükle sonuçlanabileceğini belirtmektedir.

Sarı nokta hastalığındaki en önemli risk faktörleri yaş ve genetik yatkınlıktır. Hastalığın dikkat çeken belirtileri ise;  dalgalı görme, okuma güçlüğü, renkleri mat görmek, baktığı noktayı bulanık görüp etrafını daha net görmektir.

Sarı nokta hastalığının kuru ve yaş tip olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kuru tip olarak bilinen çeşitte yakın zamana kadar vitamin takviyesi önerilmekteydi. Hastaların görmelerini arttırmak için gözlüklere yerleştirilen teleskopik mercekler kullanılmaktaydı.  Gelişen teknoloji sayesinde bu mercekler küçültülerek göz içine yerleştirilen makule lensi dediğimiz teleskopik göz içi lens haline getirildi.

İşlem katarakt ameliyatından farksız!

Makula Lensi yerleştirme işlemi katarakt ameliyatlarından farksız yapılmaktadır.  Tedavi lensin göz içine yerleştirilmesiyle tamamlanır ve ortalama on dakika sürer.  Uygulamada amaç hastaların görme seviyelerini arttırmaktır.  Göz içine uygulanan lensler sayesinde görüntü büyütülmekte ve hasta olan sarı noktanın 10-20 derecelik çevresine dağıtılmaktadır. Böylece hastanın uzak ve yakın görmesinde artış sağlanmaktadır.

Makula Lensi sadece yaşa bağlı kuru tip sarı nokta hastalarında değil makula bölgesini etkileyen diyabetik makulopati, makula delikleri, miyopik dejenerasyon, Stargardt ve Best hastalığı gibi kalıtsal retina dejenerasyonlarında da kullanılmaktadır. Eskiden görme kalitesinin çok zor arttırıldığı bu hastalık gruplarında Makula Lensi uygulamasının geliştirilmesiyle hastalar üzerinde olumlu sonuçlar görülmektedir.

Görme duyusunun mutluluk ile doğrudan ilişkili olduğu bilinmektedir. Sarı nokta hastalığı ile azalan görme seviyenizi Makula Lensleri ile arttırarak daha kaliteli ve mutlu bir hayata sahip olabilirsiniz. Bu tedavi için uygun aday olup olmadığınız öğrenmek için göz doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

sarı nokta hastalığı
sarı nokta hastalığı
PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığı gözün yaşlanması ile başlayan zaman içerisinde ilerleyen bir hastalıktır. Genel olarak 57 yaş ve üzerindeki hastalarda sık rastlanmaktadır.

Sarı nokta hastalığı tedavi edilmediği takdirde hastanın görme yetisini kaybetmesine sebep olabilecek ciddi bir hastalıktır!

Sarı nokta hastalığının sebepleri nelerdir?

Sarı nokta hastalığının sebepleri henüz bilimsel olarak netleşmemekle birlikte; kirli hava ,güneş ışınlarının olumsuz  etkileri ve  lipid – kolesterol yüksekliği hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Kalıtımsal risk taşıyan ve hipermetrop hastalarında Sarı Nokta hastalığı daha sık görülmektedir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

 • Görme kaybı
 • Görme oranın gün geçtikçe azalması
 • Cisimleri ve çizgileri kırık görme
 • Renkleri görmede bozukluklar
 • Baktığı yerin ortasında siyah bir leke görmek ancak lekenin etrafını çok iyi görmek

Sarı nokta hastalığının  ilerlememesi için neler yapılabilir?

 • Güneş ışınlarından korunmak için özel filtreli güneş gözlüğü takılmalı
 • Sigara dumanından uzak durulmalı
 • Kolesterolünü yükseltecek yiyeceklerden uzak durulmalı

Sarı nokta hastalığı kuru tip ve ıslak tip olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kuru tip olarak adlandırılan türde  hasta genel olarak %90 görme yetisine sahiptir. Hastanın görme kaybı yaşaması ıslak tipe göre çok daha düşüktür.

Islak tip olarak adlandırılan türde  hasta genel olarak %10 görme yetisine sahiptir. Hastanın bu türde görme yetisini kaybetme riski çok yüksektir.

Kuru tip tedavi edilmediği takdirde ıslak tipe dönüşür ve hasta görme yetisini kaybedebilir!

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kuru tip olarak adlandırılan türde  hastaya Omega-3 ve kuvvetli vitamin takviyeleri yapılmaktadır. Vitaminlere ek olarak hastaya ağızdan alınan ilaçlarla da tedavi yapılmaktadır.

Islak tip olarak adlandırılan türde  anti-VEGF ismi verilen ilaç hastanın gözüne injekte edilmektedir. Bu injeksiyonlar hastanın göz yapısına göre tekrarlanabilmektedir. Bu  tedavi yönteminin amacı hastanın görme yetisini tamamen kaybetmesin engel olmaktadır.

Her iki türde de optik gözlük yardımı alınabilmektedir.

Sarı Nokta hastalığının tedavisinde Makula lensi adı verilen lens uygulanabilir. Makula lensi  her iki tipte de hastanın göz yapısı uygun bulunduğu takdirde kullanılabilir.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Katarakt Hastalığı

 Katarakt hastalığı  göz içi merceğin yaşlanmasına bağlı olarak buğulanması ve hastanın görme yetisini zaman içerisinde (tedavi edilmediği takdirde) kaybetme durumudur.

Katarakt hastalığında  mercek görme görevini yerine getirememektedir. Hastanın zaman içerisinde görme yetisini büyük oranda kaybetmesine sebep olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) operasyonu ile  buğulanan göz içi mercek alınır yerine Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) yerleştirilir.

Katarakt hastalığında olan göz renk geçişlerini fark edemez, ışığa karşı aşırı duyarlılık, görme kayıpları gibi bulgular  meydana gelebilmektedir.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) nedir?

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) hastanın görme yetisini maksimum seviyeye getirebilmek için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Hastanın hayat kalitesini düşüren Kataraktlı mercek yerine Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) yerleştirilir.

Akıllı lensler  (göz içi kalıcı lens ) ile  uzak, yakın ve orta mesafe net!

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) orta mesafe olarak adlandırılan mesafeyi de hastanın net görmesini sağlaması  ve hastanın göz numarasını durdurması ile ön plana çıkan bir tedavi yöntemidir. Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) ile hasta ömrü boyunca gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmaktadır.

Akıllı lensler (göz içi kalıcı lens ) ömürlük lenslerdir. Hastanın gözünün içine bir kez yerleştirilir ve hasta ömrü boyunca bu Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) ile net olarak görebilmektedir.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) operasyonu nasıl gerçekleştiriliyor?

Öncelikle hastanın göz numarası ayrıntılı testler ile belirleniyor. Hastanın göz numarasına uygun olan lens kataraktlı lensin yerine yerleştiriliyor. Operasyon dakikalar içinde tamamlanıyor. Hasta birkaç gün içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Akıllı lens operasyonu hasta konforunu ön planda tutan bir uygulama olarak öne çıkmaktadır!

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek)

Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek)hastaya tek bir göz içi mercek ile istediği mesafeyi net görme olanağı sunmaktadır.

Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek) günlük yaşantısında gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biridir. Yakın ve uzak mesafeyi görmeyi sağlayan göz içi mercekler göz ameliyatlarında kullanılmaktaydı. Ancak günümüz insanın en çok kullandığı ara mesafe olarak adlandırılan mesafeyi görme ihtiyacını bu mercekler karşılamamaktaydı. Gelişen teknoloji  ile hastaların ihtiyaç duyduğu uzak,yakın ve orta mesafeyi net görmesini sağladığı için Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek) doktorların öncelikli tercihi olmaktadır.

 

Akıllı Lens (göz içi kalıcı mercek) operasyonunda hastanın göz numarası belirlenir  ve belirlenen göz numarasına uygun Akıllı Lens (göz içi kalıcı mercek)

yerleştirilir. Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek)her hastaya sadece bir kere uygulanmakta ve hastanın yaşamı boyunca gözünde kalmaktadır. Bu sebepten hastanın göz numarasının doğru değerlendirilmesi önemlidir. Hasta ömrü boyunca net görme yetisine bu lensler ile kavuşabilmektedir.

Akıllı Lenslerin (göz içi kalıcı mercek) göz içine yerleştirilmesi  dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır. Hasta konforunu ön planda tutan bir yöntemdir. Hasta bir gün içerisinde günlük yaşantısına dönebilmektedir .Operasyon sonrasında hastaların görme yetilerindeki olumlu  farklılıkları görmeleri yüz güldürücü sonuçlara sebep olmaktadır.

Mercek değişiminin sebebi nedir?

Kişi yaşlandıkça mercekler de yaşlanmaktadır. İlk yıllarda net olan mercek zaman içerisinde netliğini kaybeder ve kişiye buğulu bir camdan bakıyormuş hissi verir. Hatta çoğu hastada görme oranında azalma, renk geçişlerini farkedememe gibi yakınmaları doğurmaktadır. Hasta günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen bu durumdan Akıllı Lenslerin  (göz içi kalıcı mercek) ömür  boyu net görüntü sunması ile kurtulmaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Laser

No Touch Laser göze temassız miyop hipermetrop ve astigmat tedavisi!

Gözü net görme yetisine ulaştırmaya odaklı bir çok tedavi çeşidi bulunmaktadır. Ancak No Touch Laser uygulaması  hasta konforunu ön planda tutan uzun vadede de yüz güldürücü sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyan  bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ameliyattan çekinen veya gözüne dokunulmasını istemeyen hastaların net görme yetisine ulaşabiliyor olmaları ve hastanın iyileşme sürecinde  hastaya büyük konfor sağlaması hastaların bu uygulamayı tercih etmelerinde önemli etkenler arasındadır.

No Touch Laser ile miyop,hipermetrop ve astigmat hastalıklarının tedavisi yapılmamaktadır. Bu operasyonun etkisi kalıcıdır. Hasta yıllar sonrada aynı net görme yetisi ile hayatına devam etmektedir.

No Touch Laser uygulamasının  klasik lazer operasyonlarında olduğu gibi gözlerde kuruma , zar kırışması veya zar altında hücre birikmesi gibi gözü yıpratıcı ve uzun vadede gözde ciddi problemler oluşturabilecek etkileri bulunmamaktadır. Göze kesi veya dikiş yapılmamaktadır.

No Touch Laser  ile klasik lazer tedavisine  göz yapısı uygun olmayan veya kornea yapısı ince olan  hastalar lazer tedavisi olabilir, kırma kusurlarından kurtulabilirler!

Uygulamada hasta konforu ön plandadır. Uygulama hasta ağrı sızı duymadan göze bir cihazla veya  aletle dokunulmadan  gerçekleştirilmektedir. Uygulamanın yapılması için hastanın belirli ışık kaynağına  bakması yeteri olmaktadır.

30 saniyede net görüşe No Touch Laser ile ulaşabilirsiniz!

Uygulama göze nokta atışı tedavi ile  yapmaktadır. Hastanın tedavi sırasında gözünü hareket ettirmesi durumunda cihaz otomatik olarak durmaktadır. Hastanın gözünü hareket ettirmesi tedavinin yapılması için bir risk oluşturmamaktadır. Daha önce klasik lazer operasyonu geçiren gözleri sıfırlanmayan hastaların tedavisinde de tercih edilebilmektedir.

Uygulama sonrasında hastanın iyileşme sürecinde diğer operasyonlara kıyasla  daha hızlı olmaktadır.3-4 gün sonra hasta günlük yaşantısına dönebilmekte 7 gün sonrasında denize havuza girebilmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)

Operasyon süresi kısa olmakla birlikte hasta 1 gün içinde günlük yaşantısına dönebilmektedir!

Günümüzde insanlar araba veya bilgisayar kullanımı gibi eylemleri gerçekleştirmek için gerekli olan orta mesafeyi görmeye gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu lensler ile kişi günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu bütün mesafeleri net olarak görme yetisine kavuşmaktadır.

Merceği  buğulanmış olan hastanın görme kabiliyetini ve yaşam kalitesini düşürmeye başlayan merceklerin yerine  Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) yerleştirilmektedir. Buğulanmış olan mercek hastanın renk farklılıklarını fark edememesine, görmesinde yavaş yavaş azalmaya, ışığa karşı hassasiyet gibi yakınmalara sebebiyet vermekte ve hastanın günlük yaşantısını büyük oranda etkilemektedir.

Buğulu merceğe  sahip olan hastaların en çok yakındıkları durumlardan bir tanesi artık görme yetilerinin günlük yaşam koşullarında yeterli gelmemesidir. Bu durumda hastanın günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Göz merceğinin buğulanması kişinin yaşlanmasına bağlıdır. Kişi ile birlikte gözleri de yaşlanmaktadır. Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) operasyonu  hastanın yaşamını olumsuz etkileyen merceğin çıkarılıp yerine Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)’in yerleştirilmesidir. Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) göz içine yerleştirildikten sonra hasta uzak, yakın ve orta mesafe olarak adlandırılan mesafeleri net görme kapasitesine ulaşmaktadır.

Operasyon sonrasında ömürlük göz içi akıllı mercekler ile  hastanın göz numarası sabitlenir. Yaş almasına bağlı olarak göz numarasının büyümesi gibi problemler ortadan kaldırılmış olur.

Göz içi mercekler  hastanın gözüne bir kere yerleştirilmekte ve hasta bu lens ile bütün ömrünü idame ettirmektedir. Bu sebepten hastanın detaylı testlerden geçirilmesi ve göz numarasının doğru olarak tespit edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens)  kontakt lensler gibi gözün dış yapısına değil gözün görme görevini yerine getirebilmesini sağlayan merceğin yerine yerleştirilmektedir. Bu sebepten saydam bir yapıya sahiptir .

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest