Çocuk Göz Sağlığı

Aileler çocuklarının okul başarısı hep iyi olsun ister, ancak okul başarısında çocuk göz sağlığının önemi oldukça etkilidir.
Uzağı, yakını göremeyen, göz kayması olan çocukların derse odaklanması zorlaşır. Bu da ders notlarına olumsuz olarak yansır. Çocuklarınızı tembellik ile suçlamadan önce göz hastalığı olup olmadığını kontrol ettirmek de fayda vardır.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serhan Gazyağcı ders zili çalmadan çocukların göz muayenesinden geçmesi gerektiğini belirtti.

GÖZ BOZUKLUĞU DERSE ODAKLANMASINI ZORLAŞTIRIR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Sonbaharın gelişi ile birlikte yeni eğitim öğretim yılına da merhaba diyoruz. Okul öncesi hazırlık sürecinde aileler, çocuklarının okul ve kırtasiye ihtiyaçlarını eksiksiz tamamlamak için yarışır. Bu alışveriş telaşı içinde çoğu aileler bir şeyi unutuyor. Çocuklarının göz sağlığını… Aileler bilmelidir ki göz sağlığı derse odaklanmasını, sosyalleşmesini oldukça etkiler. Göremedikleri için derse odaklanamaz ve sonrasında başarısız olabilirler.”

ÇOCUKLAR GÖRMEDİKLERİNİN FARKINA VARMAZLAR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Çocuklar, görmelerindeki bozukluğun çoğu zaman farkına varmaz, bu sebeple sınıf içindeki faaliyetleri takip etmekte zorlanır. Tahtayı net göremediğinden derse olan ilgisi azalır ve bu okul başarısını olumsuz etkiler.”

AİLELERE VE ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Erken teşhis ve tedavi, çocuk göz sağlığında çok ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilir. Evde aileler çocuklarını sürekli takip etmeli, okulda ise öğretmenler öğrencilerin başarını etkileyen faktörlere göz rahatsızlığını da eklemelidir.”

 BU SORUNLARA DİKKAT!

Baş ve göz ağrıları, ders çalışırken çabuk yorulma, konsantrasyon eksikliği, gözlerde yanma-batma-sulanma ve gözleri kısarak bakma gibi belirtiler göz muayenesi gerektiren sorunlardır.”

ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?

·         Doktora gitmeyi ceza unsuru olarak algılatmayın.

·         Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.

·         Doktor ve sağlık görevlileri hakkında olumlu mesajlar verin.

·         Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Çocuk Göz Sağlığı

Çocuk Göz Sağlığı

OKUL SIRALARINDA GÖZ ENFEKSİYONUNA DİKKAT! Çocuk göz sağlığı ve çocuklarda meydana gelebilecek göz rahatsızlıkları hakkında bilgi veren Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Prof. Dr. Tuğrul Akın ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtti.

OKUL ÖNCESİ MUAYENENİN ÖNEMİ

Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Çocuklarımız göremediklerinin farkına varamazlar. Aileler bu konuda dikkatli olmalı, çocuklarını yılda en az bir kez göz muayenesine götürmeleri gerekir.”

Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen göz hastalıklarının göz iltihabı ya da konjonktivit olduğunu belirten Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Küçük çocukların birçoğu temizliğe önem vermediğinden göz iltihabı gibi hastalıkları bulaştırmaları çok kolaydır. Aileler ve öğretmenler göz sağlığını korumak için, çocukların kişisel temizliklerine dikkat etmesi gerektiğini öğretmelidir” dedi.

YÜZDE 70’İ BAKTERİ NEDENLİ ORTAYA ÇIKAR
Göz enfeksiyonunun yüzde 70’i bakteri, yüzde 25’i de virüs kaynaklıdır. Göz enfeksiyonuna neden olabilecek unsurları açıklayan Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Gözyaşı yetersizliği ile rüzgara ya da güneş ışığına fazlaca maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu, göze kimyasal maddenin sıçraması, alerjik reaksiyon, toz, kıl veya kum gibi yabancı cisimlerin göze temas etmesi, konjonktivite yol açan diğer unsurları oluşturur” dedi.

ÇOCUKLARDA GÖZ İLTİHABI BELİRTİLERİ

 • Gözden akan renkli ve akışkan sıvı,
 • Batma, yanma ve beraberinde gelen kaşıma isteği,
 • Göz ve çevresinde ağrılar,
 • Gözün kanlanması ve kızarması
 • Gözlerde genel bir kuruluk olması

GÖRME KAYBINA NEDEN OLABİLİR
Göz enfeksiyonlarının tedavi edilmediğinde daha ciddi göz hastalıklarına neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tuğrul Akın; “ Alerji konjonktivitte gözü sık sık kaşımak korneanın incelmesine, bunun sonucunda da “keratokonus” denilen ve kalıcı görme kusuruyla seyreden hastalığa neden olabilir. Virüslerle meydana gelen konjonktivit tedavi edilmezse, tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu gözün üzerinde bir leke oluşturup, görme seviyesini bozabilir” dedi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Tembelliği Tedavisi

GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİNDE AKILLI GÖZLÜK UYGULAMASI NEDİR?

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR?

Göz tembelliği bir gözün diğer göze oranla daha az görmesi ya da her iki gözün olması gerekenden daha az oranda görmesidir. Az görme yanında derinlik algısında da bozulmaya yol açar. Erken yaşlarda tespit edilirse tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Teşhis yaşı çok önemlidir, çünkü görme doğumla birlikte öğrenilen bir duyu olup 10 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır. Dolayısıyla 10 yaş öncesi tanı konulması tedavide başarıyı arttıracaktır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDENLERİ NELERDİR?

Göz tembelliğinin birçok nedenleri vardır. Bunlar şaşılık, her iki göz arasında yüksek derece farkına sebep olan hipermetrop, miyop ve astigmatizm gibi göz bozuklukları ve doğumsal katarakt gelmektedir.

İLK MUAYENENİN ÖNEMİ

Anne ya da babasında göz bozukluğu ve/veya göz tembelliği olan ya da gözlerinde kayma olan çocuklar mutlaka 3 yaşından önce göz hekimine muayene olmalıdırlar. Bilinen bir risk faktörü olmasa bile çocuklara 3 yaşına geldiğinde göz muayenesi yapılmalıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şaşılık ya da kayma şüphesi, televizyona yakından bakma, gözlerini aşırı kırpma, göz bebeğinde beyaz leke, kapak düşüklüğü varsa zaman kaybetmeden muayene olunması gerekir.

GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Şaşılık varsa düzeltilmeli, hipermetrop, miyop ya da astigmat gibi göz kusurları varsa uygun gözlükler kullanılmalı ve kapama tedavisi yapılmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte göz tembelliğinin tedavisi daha başarılı hale gelmektedir.

GÖZ TEMBELLİĞİNİN TEDAVİLERİNDEN BİRİ AKILLI GÖZLÜK

Göz tembelliği tedavisinde son zamanlarda uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de akıllı gözlüklerdir. Oyun amaçlı kullanılan 3 boyutlu sanal gözlükler daha iyi gören gözün belirli aralıklarla elektronik olarak kapatılması prensibi ile çalışır. Özel tasarımlı ve özel camlar kullanılan gözlükler ile sağlanmaktadır. Böylece tedavi daha etkin olarak yapılabilir ve çocuklar tedaviye uyumlu pozitif cevap verebilir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Lazer Tedavisi

“GÖZDE” Lazer Tedavisi No Touch Lazer
30 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada lazer ile görme kusurlarının tedavisi yapılmaktadır. Geçen yıllar içerisinde bu amaçla değişik teknikler kullanılmıştır. Hangi tekniğin hangi hastaya uygulanacağı başarıdaki en önemli faktördür. Göz lazer teknolojisinin ilerlemesiyle göze dokunmadan tedavi yapılmaya başlandı.

GÖZE DOKUNMADAN TEDAVİ: NO TOUCH LAZER

No Touch Laser, göze hiçbir kesici alet oturtulmadan, basınç uygulanmadan, ön saydam tabaka kesilmeden ve kaldırılmadan veya mekanik olarak doku çıkartılmadan sadece lazer ışığı ile yapılan bir tedavidir. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmemekte ve rahatsızlık hissi yaşamamaktadır. Bu yüzden gözüne dokunulmasından tedirgin olan hastalar tercih edebilir.

BU YÖNTEMLE GÖZÜN HANGİ KUSURLARI DÜZELTİLEBİLİYOR?

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi gözün kırma kusurlarının tedavisinde kullanılır. Bu kusurların tek tek veya birlikte olduğu tüm durumlar uygun vakalarda tek seansta düzeltilebilmektedir.

İŞLEM SÜRESİ NE KADAR?

Gözlerin damla ile anestezi ile uyuşturulmasından sonra her bir göz için bir dakikadan daha az sürede işlem sonuçlandırılmaktadır.

İNCE KORNEALI HASTALARA DA UYGULANABİLİYOR

En büyük avantajlarından biri kornea tabakası ince olduğu için klasik kesili lazer tedavisi yapılamayan hastalara da uygulanabilir olmasıdır. Ayrıca klasik lazer tedavisinden sonra görülebilen zar kırışması, zar altında iltihap gelişimi gibi sorunların bu yöntemde olmaması ve göz kuruluğunun daha az görülmesi diğer avantajlarıdır.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Daha önce korneası ince olduğu için lazer uygulanamayan hastalarda, kornea nakli geçirmiş hastalarda, katarakt ameliyatı geçirmiş ve göz içi lensi takılmış ancak beraberinde miyop, hipermetrop, astigmat gibi çeşitli kırma kusuru olan hastalarda da uygulanabilmektedir.

NEDEN NO TOUCH LASER?

İşlem süresinin kısa olması, ince göz dokularına da uygulanabilir olması, tedavisi sırasında göze temas olmaması, hasta konforunun ve güvenilirliğinin yüksek olması nedeniyle uygun gözlerde tercih edilmektedir.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu

Prof. Dr. Tuğrul Akın

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lensler

AKILLI LENSLER HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Uzak, yakın ve ara mesafede hastalara gözlüksüz bir yaşam sunan Akıllı Lenslerin ömür boyu net görüş özelliğini kaybetmediği bilinmektedir. Akıllı Lens operasyonunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur. Hastanın gözü damlalar ile uyuşturulur. Göze uyumlu ve kalıcı olan Akıllı Lensler, hastanın doğal göz içi lensi ile değiştirilir.

KİMLER TERCİH EDEBİLİR?

Kataraktı olan ve uzak, yakın görme sorunu yaşayan, kataraktı olmadığı halde gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen, lazer tedavisi için kornea dokusu uygun olmayan hastalar ve daha önce lazer ameliyatı olan ama yakın görüşü bozulan hastalar tercih edebilir. Uzak, yakın görme problemi yaşayanların, Akıllı Lens sayesinde bu sorundan kurtulduğu bilinmektedir. Ayrıca Akıllı Lensler, ara mesafe denilen alanda, sürekli bilgisayar ile çalışanlar, araba kullananlar ve ev hanımlarına tezgah üstünde işlerini gözlüksüz yapabilmeleri için net görüş sağlamaktadır.

ÇİFT GÖZLÜK KULLANIMI BİTİYOR

Bazı hastalar yakını ve uzağı görmek için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalır. Ancak bu gözlüklerin sürekli değiştirilmesi hastalara sosyal hayatında zorluklar yaşatabiliyor. Gözlükler ya kayboluyor ya da sürekli bir yerlerde unutuluyor. Akıllı Lenslerin (Göz İçi Kalıcı Lens) bu hastalar için geliştirilmiş göz tedavilerindeki son teknolojilerden biri olduğu bilinmektedir.

akıllı lensler
akıllı lensler
PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

AVRUPA’DA TÜRK DOKTOR BAŞARISI

AVRUPA’DA TÜRK DOKTOR BAŞARISI

Avrupa Oftalmoloji Kurulu ve Avrupa Katarakt Ve Refraktif Cerrahi Birliği’nin ortak düzenlediği FEBOS-CR üst ihtisas sınavını geçenUluslararası Üst Uzmanlık Diplomasını alan ilk ve tek Türk doktor Doç. Dr. Fırat Helvacıoğlu oldu.

Avrupa Cerrahlar Birliği bu sınava katılmak için başvuran yüzlerce aday arasında, ülkemizden sadece 4 göz cerrahını davet etti ve bu 4 hekimin 3’ü Veni Vidi Göz Grup doktorlarıydı.

Tüm dünyadan sadece 15 kişinin FEBOS-CR unvanını aldığı bu sınavda Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Doç. Dr. Fırat Helvacıoğlu katarakt ve refraktif cerrahi dallarında üst düzey bilgili olduklarını gösteren bir diplomayı alarak uzmanlığının yüksek mükemmellik standardına ulaştığını, bilgi ve beceresini Avrupa standartlarına uygun olduğunu kanıtladı.

GLOKOM TANISINDA HELVACIOĞLU ALGORİTMASI

Doç. Dr. Fırat Helvacıoğlu-FEBOS-CR, glokom hastalığının tanı ve takibinde OKT cihazı ile yapılan ölçümlerde çekim hatalarını değerlendiren, çekimlerin güvenilirliğini arttıran soyadını verdiği yeni bir algoritma geliştirdi. Algoritma, OKT cihazının glokom tanı ve takibinde kullandığı retina sinir lifi tabakası ölçümlerinin güvenilirliğini değerlendiriyor.

Doç. Dr. Fırat Helvacıoğlu, FEBOS-CR; “Şu an mevcut cihazlar, çekim kalitesini gösterir ancak çekimde oluşan ölçüm hatalarını değerlendiremezler. Hastalar için çok önemli kararlar verilmesine yardımcı olan bu ölçüm yönteminde, Helvacıoğlu Algoritmasının kullanılması ölçüm güvenilirliğini arttırmaktadır.”

 

glokom
PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Laser Göz Lazer Tedavisi

LAZER OLMAKTAN KORKUYORSANIZ NO TOUCH LASER SİZE ÇÖZÜM OLABİLİR

NO TOUCH LASER UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT GÖRME KUSURLARINDA GÖZE DOKUNMADAN UYGULANAN LAZER TEDAVİSİDİR.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Veysel Öztürk göze dokunmadan yapılan No Touch Laser tedavisini anlattı.

NO TOUCH LAZER İLE GÖZE DOKUNMAK YOK

Op. Dr. Veysel Öztürk; “Gözlüklerinden veya kontakt lenslerinden kurtulmak için yıllarca bekleyenler var. Tedavi sırasında gözlerine dokunulmasından korkup bu yüzden ameliyat masasından kalkanlar oluyor. Biz bu hastalara artık gözünüze dokunmuyoruz, doku kesmiyoruz, bıçak kullanmıyoruz diyebiliyoruz.”

SANİYELER İÇİNDE NUMARALAR SIFIRLANIYOR

Lazer ışığıyla yapılan tedavi saniyeler içinde tamamlanabiliyor. Hastalar, tedavinin bittiğini bile anlamıyorlar. Tedaviden önce göz damlası ile gözler uyuşturuluyor ve hasta ağrı veya acı hissetmiyor.”

KORNEASI İNCE OLDUĞU İÇİN LAZER OLAMAYANLAR İÇİN AVANTAJ

Yıllardır başarılı bir şekilde uyguladığımız lazer yöntemleri ne yazık ki bazı hastalara uygun olmuyordu. Korneadan doku kesmek veya zar kaldırmak zorunda olduğumuz için belli bir kornea kalınlığı gerekiyor, bu yüzden bazı hastalarımız lazer için uygun çıkmıyordu. Artık hastalarımızın korneası ince bile olsa No Touch Laser ile gözlüklerinden ve kontakt lenslerinden kurtulabiliyor.”

 GÖZ KURULUĞUNDAN ETKİLENMEDEN GÖRME KUSURLARINDAN KURTULABİLİRSİNİZ

Klasik lazer operasyonlarından sonra göz kuruluğu yaşanabiliyor. Ancak No Touch Laser göze temas olmadan yapıldığı için tedaviden sonra göz kuruluğu oluşmuyor.”

UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT TEDAVİSİNDE NO TOUCH LAZER

18 yaşından büyük hastaların gözlük numaraları artık ilerlemiyorsa uzak, yakın ve astigmat tedavisinde No Touch Laser uygulanabilir. Daha önce katarakt ameliyatı olmuş ancak yakın ve uzak görme sorunu yaşayan hastalar da No Touch Laser tedavisi olabilir.”

NEDEN NO TOUCH LAZER?

 • Tedavi sırasında göze temas olmaz.
 • İnce kornealı hastalara da uygulanabilir.
 • Tedaviden bir hafta sonra deniz, havuz ve spor aktiviteleri serbest.
 • Göze dokunulmadığı, gözden zar kaldırılmadığı için zar kırışması, zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez.
 • Operasyon saniyeler içinde tamamlanıyor.
 • Diğer lazer operasyonlarında yaşanan göz kuruluğu No Touch Laser’den sonra oluşmaz.
PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lens Tedavisi Nedir

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu – Op. Dr. Sadi Sızmaz – Göz Hastalıkları Uzmanı Akıllı Lens Tedavisi hakkında bilgilendiriyor;

AKILLI LENS TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

 • Uzak ve yakında görme zorluğu çeken gözlük kullanmak istemeyen kişilere,
 • Yüksek numaraları nedeniyle lazer yapılamayan ama Akıllı Lens için uygun bulunan hastalara,
 • Katarakt hastalarına,
 • Daha önce lazer ameliyatı olan ama yakın görüşü bozulan hastalara,

HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMİ İLE YAPILIYOR?

Operasyon öncesi gözler, damla anestezi ile uyuşturuluyor. Akıllı Lens tedavisinde genel anestezi uygulamaya ve hastanede yatmaya gerek yoktur.

TEDAVİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Akıllı Lensler operasyonu katarakt cerrahisi operasyonuyla aynı şekilde yapılmaktadır. Aynı anda iki göze birden yapılamayan tedavi, birer gün arayla 10 dakika gibi kısa süren bir operasyonla uygulanır.

GÜNLÜK YAŞAMA NE KADAR SÜREDE DÖNÜLÜYOR?

Hasta konforunu üst seviyede tutan bu operasyonda, tedaviden bir gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayrıca Akıllı Lensler her dokuya uyumludur ve alerji yapmaz.

AKILLI LENS TEDAVİSİNDEN SONRA KATARAKT OLUŞUR MU?

Akıllı lens ameliyatı ile uzak, yakın göz sorunları düzeltilir ve ileride bir daha katarakt oluşumu meydana gelmez.

KİMLER AKILLI LENS TEDAVİSİNE UYGUN DEĞİL?

 • Hamileler,
 • Retinal kanama problemi yaşayanlar,
 • Kornea yaralanması yaşayanlar,
 • Sarı nokta hastaları,
 • İleri seviyede göz tembelliği olup az görenler,

YÜKSEK NUMARALARA YAPILIYORMU?

Akıllı Lens özellikle yüksek göz bozukluklarında başarılı sonuçlar veriyor. Ancak bu tedavi için gözlerin her zaman çok yüksek numarada olması gerekmemektedir. Hastanın lazer için kornea kalınlığı yeterli değilse Akıllı Lens Tedavisi uygulanabilir.

HEM UZAK HEM YAKIN GÖZ BOZUKLUĞU AYNI ANDA DÜZELİR Mİ?

Akıllı Lensler ileri teknoloji ürünüdür ve uzak, yakın göz bozukluğunun yanı sıra günlük yaşamda hastaları oldukça etkileyen ara mesafe sorununa da çözüm sunmaktadır. Akıllı Lens tedavisiyle uzak, yakın ve ara mesafede iyi görüş elde etmek mümkündür.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Lazer Tedavisi No Touch Laser

Göz Lazer Tedavisi No Touch Laser

Göz lazer tedavisi  Ve No Touch Laser hakkında bilinmesi gerekenler 

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sadi Sızmaz göze dokunmadan yapılan lazer ameliyatının detaylarını anlattı.

GÖZLÜK VE KONTAKT LENSLERİNİZDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Lazer teknolojisi geliştikçe operasyon süreleri de kısalmaya başladı. No Touch Laser tedavisi ile hastaların saniyeler içinde miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusurlarından kurtulabildiği bilinmektedir.

KİMLERE UYGULANIR?

18 yaşın üzerindeki kişiler (üst yaş sınırı yok) 

Miyoplar (uzağı göremeyenler) 

Astigmatlar (bulanık görenler) 

Hipermetroplar (yakını göremeyenler) 

Korneası ince kişiler

Keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte) 

Kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar

Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar

İNCE KORNEALI HASTALARA NO TOUCH LASER YAPILIR MI?

Doktorunuz, kornea yapınız çok ince lazer olamazsın dediği için yıllardır tedavi olamıyorsanız, No Touch Laser size uygun olabilir. İnce kornealı hastalara uygulanabilen No Touch Laser tedavisinden sonra numaralar tekrarlamaz.

NO TOUCH LASER AVANTAJLARI

Göze dokunmadan yapılıyor.

İnce kornealı hastalara da uygulanabiliyor.

Tedavi sırasında ağrı ve acı hissedilmiyor.

Göz kuruluğu yaşanmıyor.

Tedaviden bir hafta sonra spor aktiviteleri serbesttir.

Göze dokunulmadığı, gözden zar kaldırılmadığı için zar kırışması, zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez.

Operasyon saniyeler içinde tamamlanıyor.

TEDAVİDEN SONRA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIMI ŞART

Göz numaralarınızın başarı ile sıfırlanması sonrasında gözlük veya kontakt lens takma ihtiyacınız sona erecektir. Tedavi olan kişilerin dikkat etmeleri gereken tek şey bir ay süreyle dışarıda güneş gözlüğü takmalarıdır. No Touch Laser tedavisinden sonra hastaların numarasız renkli kontakt lens kullanmalarında da hiçbir sakınca yoktur.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

No Touch Laser Tedavisi

No Touch Laser Tedavisi Uzak ,yakın ve astigmat tedavisinde kullanılan bir lazer tedavisidir.

No Touch Laser tedavisini klasik lazerlerden ayıran özellik nedir?

Bu tedavi ile  hastanın gözüne hiçbir temas olmadan ışık kaynağı ile tedavi edilmektedir.

İnce kornea hastalığı olan hastaların lazer operasyonu geçirmeleri No Touch Laser öncesinde mümkün değildi. No Touch Laser tedavisi ile lazer operasyonu farklı bir bakış açısı kazanmış oldu. İnce kornealı hastalar, ameliyattan korkan hastalar veya lazer operasyonuna göz yapısı uygun olmayan hastaların gözlüklerinden kurtulmaları için kullanılmaya olanak tanımaktadır. Tedavi yapılırken hasta ağrı sızı duymamaktadır.

Bu uygulama hangi göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır?

Miyop , hipermetrop  ve astigmat hastalarına uygulanabilmektedir. Uzak ,yakın mesafe olarak adlandırılan mesafeleri görmede problem yaşayan hastalar için ideal bir tedavi yöntemi olabilir. Korneası normalden dik veya ince olan hastalarda da uygulanabilmektedir.

Bu uygulama nasıl yapılmaktadır?

No Touch Laser uygulaması hastanın doktor tarafından belirtilen ışık kaynağına belirli saniyeler için bakması ile yapılmaktadır. Hastanın gözlerine bir alet veya doktor teması olmadan tedavisi saniyeler içinde gerçekleştirilmektedir. Uygulama her iki göze aynı gün yapılmaktadır.

Hasta ne kadar süre sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir?

Hastanın gözlerinde 36 saat kadar  yanma , batma ,ışığa duyarlılık gibi  yakınmalar oluşabilir. No Touch Laser Tedavisinden  sonraki 4 . günden itibaren hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir. Araba ve bilgisayar kullanma gibi günlük işlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bu süre hastanın göz yapısına göre daha uzun veya daha kısa olabilmektedir.

No Touch Laser Tedavisi yapılmasından 7 gün sonra hasta denize havuza girebilmektedir. Savunma sporları dahil istediği sporu yapabilme özgürlüğüne sahip olabilmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest