Göz Lazer Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

GÖZ LAZER AMELİYATLARI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Göze dokunmadan göz lazer ameliyatı nasıl yapılır?
No Touch Laser tedavisi ile hastalar saniyeler içinde miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusurlarından kurtulabilir. Operasyon öncesi özel damlalarla gözleriniz uyuşturuluyor ve operasyon sırasında sadece cihazdan gelen ışığa bakmanız yeterli oluyor.

Kimler No Touch Laser tedavisi olabilir?
18 yaşın üzerindeki kişiler, miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar, korneası ince kişiler, keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte), kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar, katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar

Hastalar işlemden önce nelere dikkat etmeli?
Hastalar eğer kontakt lens kullanıyorsa operasyondan bir hafta önce kullanmayı bırakmaları gerekir.

Normal hayata dönüş ne zaman?
Operasyonda 3 gün sonra günlük hayata dönülebilir. Ayrıca bir hafta sonra tüm spor aktiviteleri özgürce yapılabilir.

İşlem ne kadar sürüyor?
Lazer teknolojisi geliştikçe operasyon süreleri de kısalmaya başladı. Saniyeler içinde uzak, yakın ve astigmat numaraları sıfırlanabiliyor.
Hem uzağı, hem yakını göremeyenler No Touch Laser olabilir mi?
Evet, uzak ve yakın görme problemi yaşayanlar tek seansta bu problemden kurtulabilir.

Astigmat lazerle düzeltilir mi?
No Touch Laser ile hipermetrop, miyop ve astigmat hepsi aynı seansta tek bir seferde düzelir.

No Touch Laser güvenli midir?
Günümüzde, hem teknolojik gelişmelerin bize sunduğu imkanlar hem de lazer yapan ekiplerin yıllar içinde edindiği deneyimler sayesinde lazer ameliyatlarının güvenliği ve konforu çok artmıştır. Hastalar lazer tedavisi için bize başvurduğunda, korneanın kırıcılık ve ön-arka eğim haritalarını değerlendiririz, risk analizi yaparak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.
Lazer tedavisi sırasında gözü oynatmak riskli midir?
Operasyon sırasında hastanın gözünü oynatması da sorun olmuyor. Cihazın göz tanıma özelliği sayesinde operasyon sırasında göz hedeften çıkınca lazer durur, hedefe gelince tekrar başlar. Çünkü cihaz hastanın gözünü izliyor ve ona göre kendisini ayarlıyor.

Göz Lazer ameliyatı sonrası göz eski numarasına döner mi?
İleri teknoloji cihazlarla tedavi sürecinde başarı oranlarımız artmış, risklerimiz azalmıştır. Uygun hastaya uygun lazer yapıldığı sürece eski numaraların geri gelmesi mümkün değildir

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu
Göz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. Tülin Karakaya

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

KÖTÜ NOTLARININ SORUMLUSU, GÖZLERİNDEKİ BOZUKLUK OLABİLİR

Sömestr tatilinin gelmesiyle tatil planları yapan aileler, tatile çıkmadan önce çocuklarının göz muayenesini ihmal etmemeli. Belki de karnede gelen kötü notlar, tembelliğinin değil gözlerinin suçudur.

DİKKAT DAĞINIKLIĞININ NEDENİ GÖZLERİ OLABİLİR

Op. Dr. Ahmet Gökdere; “Belirgin göz kayması olan çocuklar sosyal hayattan kopuk veya hiperaktif olabilir. Miyop,
hipermetrop ve astigmatı olan çocuklar ise okuma yazma sırasında çabuk sıkılır ve dersi takip etmekte zorlanır.”
GÖZ TEMBELLİĞİ GÖRME KAYBINA NEDEN OLUYOR
“Göz tembelliği, şaşılık, gözyaşı kanal tıkanıklığı çocuklarda görülen göz hastalıklarının başında gelir. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilemeyen bazı rahatsızlıklar kalıcı görme kaybına neden olabilir. Göz tembelliğinin tedavisinde 8-9 yaş sınır olarak kabul edilir.”
AİLELER BELİRTİLERE DİKKAT!
Televizyona çok yakından bakma, gözleri sık kırpma veya ovuşturma, kitap okurken parmakla takip etme ihtiyacı duyma veya sık satır atlama, gözlerde sulanma, gözlerden birini kısarak bakma, çocuklarda göz probleminin belirtileridir.
GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALI?
Okul sürecindeki çocuklarda göz muayenesi düzenli olarak her sene yapılmalıdır. Bebeklerde olağan dışı bir durum yoksa 6. ve 12. aylarda uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.
ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?
• Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.
• Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

AKILLI LENSLER İLE TÜM MESAFELERDE NET GÖRÜŞ!

Yaşla birlikte, genelde 40 yaşından sonra, göz içi lensimizin yakına uyumu bozulur ve presbiyopi dediğimiz yakın görme bozukluğu ortaya çıkar. Merceğin yakın için yetmeyen gücünü, yakın gözlükleri ile düzeltmeye çalışırız. Birçok kişi için bu süreç biraz zordur, daha önce gözlük kullanmayan bir bireyin yakın için gözlük takmaya başlaması fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız edebilir. Yakın gözlüklerin numarası yıllar içinde göz içi lensin uyum gücündeki azalma ile doğru orantılı artar ve daha yüksek numaralara çıkar. Bu durum eğer gözlerimizde uzak görmede de var olan kusurlar ile birlikte ise daha da tatsız bir hal alabilir. Hem uzak, hem de yakın için iki ayrı gözlük kullanmak gerekebilir.

UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT TEDAVİ EDİLEBİLİYOR
Teknolojideki yeni gelişmeler sayesinde artık hastalarımızın kırma kusurlarının büyük çoğunluğunu her yaşta düzeltmek mümkündür. Yaşı ilerlemiş ve katarakt tanısı ile az gören uygun hastalara uygulanan uzak, yakın ve orta mesafeyi gösteren Akıllı Lensler ( Göz içi kalıcı lens) artık daha genç hastaların da kırma kusurlarını ortadan kaldırabilmektedir.

AKILLI LENSLERİN ÜÇ ODAKLI OLMASI HAYATI NASIL KOLAYLAŞTIRIR?
Fark etmeden günlük hayatımızda çok kullandığımız orta mesafedeki görüntülerin netliği hayatımı oldukça kolaylaştırır. Elimizde cep telefonumuz veya kitabımız varken 30-40 cm’den yakın görmemiz çok önemlidir. Fakat araba kullanırken baktığımız göstergeler veya masamızdaki bilgisayarımız 60-80 cm’de bulunan ara mesafededir. İşte bu iki odağı da net görmemizi sağlayan lensler üç odaklı Akıllı Lenslerdir. Araba kullanırken veya televizyon seyrederken gördüğümüz odak ise uzak mesafedir, bu görüntüde de Akıllı Lensler ile net görüş elde edilebilir.

KİMLER AKILLI LENS ADAYIDIR?

Teknolojinin gelişmesi Akıllı Lensleri uyguladığımız yaş grubunu da genişletmiştir. En önemli adaylar yakın ve uzak görüş için gözlük kullanmak istemeyen 40 yaş üstü hastalardır. İkinci grup katarakt sebebi ile az gören bireylerdir. Üçüncü grubumuzda ise daha genç yaşta, yüksek gözlük numaralı ve gözü lazere uygun olmayan ince kornealı hastalar yer alır.

ÖMÜRLÜK AKILLI LENS
Akıllı Lenslerin uygulanması, katarakt ameliyatına benzer bir yöntemdir. Kısa süren bir operasyonla uygulanan ve ömür boyu kalıcı olan bir tedavi yöntemidir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Prof. Dr. Tuğrul Akın Sorularınızı Yanıtladı

 Prof. Dr. Tuğrul Akın göz sağlığı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

 Hastaların konforunu ön planda tutan güvenli lazer tedavisi var mıdır?

 Evet, gelişen teknolojiler sayesinde çeşitli yöntemler ile gözlüklerden güvenli ve konforlu bir şekilde kurtulmak artık mümkün. Laser Comfort Plus+ tedavisi ile gözden parça çıkarılmaz, göze dokunulmaz. Miyop, hipermetrop ve astigmat göz sorunları düzeltilir. Saniyeler içinde operasyon tamamlanır.

 Lazer tedavisi sırasında gözü oynatmak riskli midir?

Laser Comfort Plus+ tedavisinde hasta gözünü oynatsa bile cihaz lazer işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmektedir.

 Bilgisayar göz kuruluğu yapar mı?

 Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak göz kuruluğunu arttırmaktadır. Direkt sebep olmasa bile risk faktörüdür.

Göz sağlığı için hangi besinleri tüketmek gerekir?

A, C, E vitaminleri, çinko, omega 3 ve omega 6 gibi güçlü antioksidanlar göz sağlığı için büyük önem taşıyor. Erken yaşlarda düzenli olarak ve bol miktarda meyve ve sebze yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda engelliyor. Göz sağlığına iyi gelen besinler; Ispanak, yeşil çay, ceviz, kabak, somon balığı havuç, üzüm, mısır, kivi.

Göz kapağı ameliyatlarında neden göz doktorlarına muayene olunmalıdır?

 Göz kapağı göze ait bir ek yapı olduğundan bu bölgenin hastalıkları göz doktorları tarafından değerlendirilmeli ve tedavisi de göz doktorları tarafından planlanmalıdır.

Ameliyatsız göz kapağı tedavisi nasıl yapılır?

 Göz kapağındaki gevşeme ve sarkmalar göz kapağına kesi yapılmadan lokal anestezi ile 20 dakikada tamamlanıyor. Tedaviden sonra günlük yaşantıya dönülebiliyor. Ameliyattan korkan hastalarımıza sunduğumuz bu konforlu tedavide ağrı hissedilmiyor.

Göz kapağı estetiğinde başarılı sonuçtan ne anlamamız gerekir?

Herkese aynı tip göz kapağı estetiği ameliyatı yaparak iyi sonuç almak mümkün değildir. Başarılı sonuç, hastanın kendine özgü anatomisini iyi değerlendirip, en iyi kozmetik sonucu elde ederken, gözü koruyarak, kişiye özel tedavileri uygulamaktır.

 

VENİ VİDİ GÖZ SAĞLIĞI GRUBU

GÖZ HASTALIKLARI UZMANI

Prof. Dr. Tuğrul Akın

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı görmeyi arttırdığı gibi hayatı da uzatabilir!

72 yıl yakını gözlüksüz göremeden yaşayan ve 55 yıl boyunca şişe dibi gözlükler kullanmak zorunda kalan Broklinden Jane Quinn, geçen yıl geçirdiği katarakt ameliyatı sonrası çok güzel görmekten çok heyecanlı.

Quine göre gözlüksüz görebilmek çok büyük özgürlük. Görmesi çok iyi, gece araba kullanabiliyor ve dalmaya gitmek için sabırsızlanıyor.

Biz de ona katarakt ameliyatının sadece görmesini arttırmaktan çok daha fazlasını verebileceğini söylemekten çok büyük heyecan duyuyoruz. Çok geniş çaplı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre katarakt ameliyatı onun hayatını bile uzatabilir.

20 yıl süren ve 65 yaş üstü 74.044 kataraktı olan kadının katıldığı çalışmada, 41.735 katarakt ameliyatı geçiren kadında ölüm riski %60 oranında daha az bulundu. Sonuçlar JAMA Oftalmoloji dergisinin Ekim ayında Dr. Victoira Tseng’in önderliğindeki ekip tarafından yayınlandı.

Katarakt gözdeki merceğimizin bulanıklaşması ve renk değiştirmesidir. Mercek normalde saydamdır ve irisin arkasında yerleşmiştir. Görevi şekil değiştirerek ışığı, gözün en arka bölümünde bulunan retinaya odaklamaktır. Katarakt geliştiğinde görüntüler bulanıklaşır, ışık hassasiyeti artar, gece görüş bozulur ve renklerin kontrastları kaybolur. 74 yaşında bir hastamız, okuduğu makaledeki altı sarı çizgili cümleleri görmediğini fark edince ameliyat vaktinin geldiğini anlamıştı.

Katarakt genelde yaşla birlikte olgunlaşır ve yeterince uzun yaşayan tüm insanlarda gelişebilir.

40 yaş üstü toplulukta görme azlığının en önemli sebebidir. Önemli risk faktörleri, UV ışınlar (güneş ışınları), sigara, obezite, hipertansiyon, diyabet, uzun süreli steroid kullanımı, yüksek miyopi ve aile hikayesidir.

%100 UV koruma sağlayan güneş gözlükleri ve şapkalar önemli koruyuculardır. E vitamininden yoğun yiyecekler (ıspanak, badem, ayçekirdeği, tatlı patates gibi) ve lutein ve zeaksantin gibi karotenidler (ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler) ve omega-3 yağ asitleri (ıspanak, somon, sardalye gibi yağlı balıklar) katarakt gelişim riskini azaltabilir.

Katarakt cerrahisi Amerika’da yapılan en sık cerrahi işlemdir. Amerika körlüğü önleme organizasyonuna göre yılda 3 milyondan fazla Amerikalı bu ameliyatı olmaktadır. Çok küçük aletler ile bulanık mercek gözden çıkarılır ve yerine yapay lens yerleştirilir. Yaklaşık yarım saatlik dinlenme sonrası hasta evine gidebilir.

Coleman bir röpörtajında, katarkt cerrahisi yaşam kalitesini arttırmakla kalmadığını insanların daha fazla yaşamasını sağladığını belirtti. Çalışmaya katılan kadınlardan katarakt ameliyatı olanların daha uzun yaşadığı gözlendi. Hatta bu grup başlangıçta ameliyat olmayanlara göre daha fazla kalp krizi, kronik akciğer hastalığı, peptik ülser ve glokom gibi hastalıklara sahipti.

Daha önceki çalışmalar da katarakt ameliyatının kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ölüm riskini azalttığını gösterdi. Colemana göre yeni çalışmanın sonuçları eski çalışmaları destekledi. Hastaların hayatlarının nasıl uzadığını göstermek için yeterli büyüklüğe sahip olması en önemli avantajı idi. Katarakt ameliyatı olan grubun, sadece kazalara karşı değil, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, nörolojik ve infeksiyon hastalıkları hatta kansere karşı korunmada oldukları ve ölüm risklerinin azaldığı gözlendi.

İnsanlar gördükleri zaman daha hareketli yaşar ve egzersiz yaparlar. Kronik kullandıkları ilaçları daha iyi görür ve doğru şekilde kullanırlar. Görmeleri ve kontrast duyarlılıkları artar ve yüksekten düşme, trafik kazası gibi kaza ölümü riskleri azalır.

Bir insana sahip olabileceği en iyi görmeyi vermek çok önemlidir.

Katarakt ameliyatının da bazı riskleri olmasına rağmen herhalde şu anda yapılan en başarılı ameliyattır. Yaklaşık %98 ‘den fazla başarı oranı vardır. Çok az görülebilen potansiyel komplikasyonları, infeksiyon, inflamasyon, retina dekolmanı veya bulanık ve çift görmedir.

1980 lerden beri katarakt cerrahisinde inanılmaz gelişmeler oldu. Genel anestezi altında günlerce hastanede kalarak yapılan ameliyatlar yerini, lokal anestezi altında çok kıssa sürelerde dikiş gerektirmeyen kesilerle yapılan ameliyatlara bıraktı. Diğer gözün ameliyatı ise 1-2 hafta gibi kısa bir aradan sonra yapılabilir.

Hastalarımızın söyledikleri genelde 5 dakika kısa bir sürede ağrısız mucize gibi bir işlemdi şeklindedir.

Eskiden olduğu gibi kataraktın sertleşmesi artık beklenmemektedir hatta ne kadar sertleşirse ameliyat o kadar zorlaşır.

Ameliyat sonrası ilk günlerinde hastaların araba kullanması önerilmez. Birkaç hafta boyunca ağırlık kaldırma gibi ciddi aktivitelerden uzak durulması önerilir. Her iki göz tam iyileşene dek yaklaşık 6 hafta süre ile yüzme önerilmez. Yaklaşık 1 ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.

Kataraktlı doğal merceklerin yerini yapay lensler alır. Bu lensleri doktorlar hastaların ihtiyaçlarına göre seçer. Tabiki bir kitap editörünün ihtiyaçları ile bir tenis oyuncusunun ihtiyaçları farklıdır.

Quinn’in ameliyat sonrası ciddi astigmatını ortadan kaldıran bir lens tercih edildi, şu anda sadece yakın için küçük bir gözlük kullanmakta. Uygun hastalarda, yakın orta ve uzak mesafeyi gösteren çok odaklı lensler de tercih edilebilir.

 

katarakt
katarakt

Kaynak

1 . https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/2657478?widget=personalizedcontent&previousarticle=0&redirect=true

2 . https://www.nytimes.com/2017/12/04/well/live/cataract-surgery-may-prolong-your-life.html

3 . http://www.bendbulletin.com/health/5821891-151/cataract-surgery-can-lengthen-life-and-improve-vision

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Ameliyatı

GÖZ AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

Hasta konforunu üst seviyede tutan göz ameliyatı yöntemleri mevcut. Bu yöntemler güvenli midir?
Teknoloji geliştikçe, göz hastalıkları tedavisinde kullanılan yöntemler de bundan payını alıyor. Hasta konforunu ön planda tutan ve tedavide yüksek başarı oranı sağlayan göz ameliyatı yöntemleri tüm dünyada tercih ediliyor. Tıbbi kurallar içinde uygulandığında, göz lazer ameliyatı güvenlidir.

Göze temas etmeden lazer nasıl yapılıyor?
No Touch Laser tedavisi göz dokusundan parça çıkarılmadan, doku kesilmeden uygulanıyor. Bu tedavide hastanın sadece cihazdan gelen lazer ışığına bakması yeterlidir.

No Touch Laser tedavisinin avantajları nedir?
Hasta ve lazer tedavi türü seçiminin çok ayrıntılı yapılması, hastanın kişiye özel tedavi görmesi ve tedavinin her basamağında maksimum konfora ulaşması No Touch Laser tedavisinin başlıca avantajlarıdır.

Akıllı Lens nedir?
Akıllı Lens 5-10 dakikalık bir işlem ile gözün içine yerleştirilen ve ömür boyu göz içinde kalan, gözün numarasını değişmeden sabitleyen, uzağı, yakını ve orta mesafeyi gözlüksüz net gösterebilen bir lenstir.

Hem miyop hem hipermetrop olan biri aynı operasyonda ikisinden de kurtulabilir mi?
No Touch Laser veya Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) tedavisinde miyop, hipermetrop ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

Korneası ince kişilere hangi tedavi uygulanabilir?
No Touch Laser tedavisi, korneası ince olduğu için göz kusurlarından kurtulamayan hastalar için seçkin bir tedavidir.

Katarakt ameliyatlarında çok odaklı lensler ne işe yarar?
Katarakt ameliyatlarında Akıllı Lens uygulanan hastalar ameliyattan sonra uzağı, yakını ve orta mesafeyi artık gözlüksüz net görürler.

Yakın gözlüğünden kurtulmak mümkün mü?
Evet, mümkündür. Bunun için No Touch Laser tedavisi veya Akıllı Lens (göz içi kalıcı lens) tedavisi yapılmaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Sağlığı Hakkında Sık Sorulanlar

GÖZ SAĞLIĞI HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

 Teknoloji gelişiyor. Ameliyatsız tedaviler, dokunmadan göz lazer ameliyatları… Yeni yılda hasta konforunu ön planda tutan hangi tedavileri göreceğiz?

Yeni yılda da, hastanın konforunu ön planda tutan, ağrısız, acısız, daha kolay uygulanabilen ama daha etkin sonuçlar alınan tedaviler devam edecek. Özellikle göze temasın olmadığı, kesi olmadan gözün tüm tabakalarında lazerle yapılan tedaviler daha çok ön plana çıkacak.

Akıllı Lens nedir?

Akıllı Lens gözün uzak, orta ve yakın mesafede görmesini sağlayan göz içi lensleridir. Bu lensler katarakt hastalarında gözlüksüz net bir görüş sağlamak için kullanılabildiği gibi, yüksek numarası nedeniyle lazere uygun olmayan, gözlük kullanmak istemeyen hastalarda da uygulanabilir.

Katarakt ameliyatlarında doğru cerrah seçimi neden önemlidir?

Ameliyat esnasında kullanılan cihazların uygulanmasında cerrah hem iki elini hem de iki ayağını aynı anda kullanılır. Bu beceriye sahip olmak ve cihazların teknik ayarlarını tam olarak öğrenmek, tüm işlemleri aynı anda uygulayarak katarakt cerrahisi yapmak tecrübe gerektirir. Hastaya en uygun göz içi lensini seçmek de en az yapılan cerrahinin kalitesi kadar önemlidir.

Katarakt ameliyatlarında çok odaklı lensler ne işe yarar?

Çok odaklı göz içi lensler, uzak, orta ve yakın mesafeyi görmemizi sağlar. Bu sayede doğal lensimizle görebildiğimiz mesafeleri göz içi lenslerle de görme şansını elde ederiz. Katarakt cerrahisi sonrası gözlük kullanmak istemeyen hastalar için güvenle uygulanan bir yöntemdir.

Ameliyatsız göz kapağı tedavisi mümkün müdür?

Evet mümkündür. Günümüzde bu tedaviyi plazma enerjisi ile sağlıyoruz. Plazma enerjisinin dokularda sağladığı buharlaşma ve kalan dokulardaki sıkılaşma etkisi tedavinin ana prensibidir. Böylece kapaktaki sarkma ve deformasyon giderilmiş olur.

 Göz sağlığımız için nasıl beslenmek gerekir?

Vücudumuzdaki hormon dengesini yeterli vitamin seviyeleri ile sağlamalıyız. Ayrıca yüksek karbonhidrattan uzak durmalı, protein ve sağlıklı yağ (zeytinyağı, tereyağı, omega-3 ve hindistancevizi yağı) alımımızı arttırmalıyız. Bol yeşillik, sebze ve balık vazgeçilmez besinlerimiz olmalı.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Sağlığı

GÖZ SAĞLIĞI HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Göz Sağlığı hakkında merak edilenleri sizler için doktorlarımızdan Doç.Dr.Fırat Helvacıoğlu yanıtladı.

Lazer ameliyatları güvenli midir?
Günümüzde, hem teknolojik gelişmelerin bize sunduğu imkanlar hem de lazer yapan ekiplerin yıllar içinde edindiği deneyimler sayesinde lazer ameliyatlarının güvenliği ve konforu çok artmıştır. Hastalar lazer tedavisi için bize başvurduğunda, korneanın kırıcılık ve ön-arka eğim haritalarını değerlendiririz, risk analizi yapılarak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.

Göze temas etmeden lazer nasıl yapılıyor?
Laser Comfort Plus+ tedavisinde gözden parça çıkarılmaz, göze dokunulmaz. Sadece lazer ışınları hastaların miyop, hipermetrop ve astigmat göz sorunlarını düzeltir. Göz kesilmediği için düzeltme sonrası zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez. Bu nedenle Laser Comfort Plus+ tedavisi güvenli lazer uygulamalarından birisidir.

Gözden hangi hastalıklar teşhis edilebilir?
Göz dibine bakarak sadece göz hastalıkları değil birçok sistemik hastalığın bulgularına ulaşılabilir. En sık teşhis edilen sistemik hastalıklar arasında şeker hastalığı, hipertansiyon gelir. Atar ve toplar damar sistemi gözde bulunduğundan, kalp damar sistemi ve bazı kanser türleri hakkında çok önemli bilgiler ediniriz.

Lasik ve Laser Comfort Plus+ arasındaki fark nedir?
Laser Comfort Plus+ kişiye özel uygulanan lazer tedavisidir. Lasik ameliyatlarında miyop, hipermetrop ve astigmat gibi sorunlarını düzeltmek için gözden parça çıkarmak gerekirken, Laser Comfort Plus+ tedavisinde göze dokunulmaz. Operasyon saniyeler içinde tamamlanır. Diğer lazer ameliyatlarında görülen göz kuruluğu Laser Comfort Plus+ tedavisinde oluşmaz. İnce kornea dokusuna sahip hastalara Laser Comfort Plus+ uygulanabilir. Laser Comfort Plus+ ile astigmat düzeltmede yüksek başarı sağlanır. Laser Laser Comfort Plus+ tedavisi olan hastalara, tedavi sonrası fiziksel aktivite kısıtlanmaz.

Lazer tedavisinden yıllar sonra katarakt ameliyatı olunabilir mi?
Olunur ancak göz içi lens hesaplamasında özel formüllerin kullanılması gerekmektedir. Kliniğimizde de kornea kırıcılığından ve eğiminden bağımsız efektif lens pozisyonunun hesaplandığı yeni nesil bir formül geliştirilmiştir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir mi?
Göz kapağı düşüklüğü ameliyattan korkan hastalarımıza sunduğumuz konforlu ameliyatsız yöntem ile tedavi edilir. Lokal anestezi ile 20 dakikada tamamlanır. Ağrı ve acı hissedilmez. Cerrahi operasyonlar kadar kalıcılık sağlayabilen bu tedavi ile ameliyatsız, dikişsiz göz kapağı sarkması şikayetlerinden kurtulmak mümkün oluyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Çocuk Göz Sağlığı

Aileler çocuklarının okul başarısı hep iyi olsun ister, ancak okul başarısında çocuk göz sağlığının önemi oldukça etkilidir.
Uzağı, yakını göremeyen, göz kayması olan çocukların derse odaklanması zorlaşır. Bu da ders notlarına olumsuz olarak yansır. Çocuklarınızı tembellik ile suçlamadan önce göz hastalığı olup olmadığını kontrol ettirmek de fayda vardır.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serhan Gazyağcı ders zili çalmadan çocukların göz muayenesinden geçmesi gerektiğini belirtti.

GÖZ BOZUKLUĞU DERSE ODAKLANMASINI ZORLAŞTIRIR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Sonbaharın gelişi ile birlikte yeni eğitim öğretim yılına da merhaba diyoruz. Okul öncesi hazırlık sürecinde aileler, çocuklarının okul ve kırtasiye ihtiyaçlarını eksiksiz tamamlamak için yarışır. Bu alışveriş telaşı içinde çoğu aileler bir şeyi unutuyor. Çocuklarının göz sağlığını… Aileler bilmelidir ki göz sağlığı derse odaklanmasını, sosyalleşmesini oldukça etkiler. Göremedikleri için derse odaklanamaz ve sonrasında başarısız olabilirler.”

ÇOCUKLAR GÖRMEDİKLERİNİN FARKINA VARMAZLAR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Çocuklar, görmelerindeki bozukluğun çoğu zaman farkına varmaz, bu sebeple sınıf içindeki faaliyetleri takip etmekte zorlanır. Tahtayı net göremediğinden derse olan ilgisi azalır ve bu okul başarısını olumsuz etkiler.”

AİLELERE VE ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Op. Dr. Serhan Gazyağcı; “Erken teşhis ve tedavi, çocuk göz sağlığında çok ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilir. Evde aileler çocuklarını sürekli takip etmeli, okulda ise öğretmenler öğrencilerin başarını etkileyen faktörlere göz rahatsızlığını da eklemelidir.”

 BU SORUNLARA DİKKAT!

Baş ve göz ağrıları, ders çalışırken çabuk yorulma, konsantrasyon eksikliği, gözlerde yanma-batma-sulanma ve gözleri kısarak bakma gibi belirtiler göz muayenesi gerektiren sorunlardır.”

ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?

·         Doktora gitmeyi ceza unsuru olarak algılatmayın.

·         Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.

·         Doktor ve sağlık görevlileri hakkında olumlu mesajlar verin.

·         Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Çocuk Göz Sağlığı

Çocuk Göz Sağlığı

OKUL SIRALARINDA GÖZ ENFEKSİYONUNA DİKKAT! Çocuk göz sağlığı ve çocuklarda meydana gelebilecek göz rahatsızlıkları hakkında bilgi veren Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Prof. Dr. Tuğrul Akın ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtti.

OKUL ÖNCESİ MUAYENENİN ÖNEMİ

Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Çocuklarımız göremediklerinin farkına varamazlar. Aileler bu konuda dikkatli olmalı, çocuklarını yılda en az bir kez göz muayenesine götürmeleri gerekir.”

Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen göz hastalıklarının göz iltihabı ya da konjonktivit olduğunu belirten Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Küçük çocukların birçoğu temizliğe önem vermediğinden göz iltihabı gibi hastalıkları bulaştırmaları çok kolaydır. Aileler ve öğretmenler göz sağlığını korumak için, çocukların kişisel temizliklerine dikkat etmesi gerektiğini öğretmelidir” dedi.

YÜZDE 70’İ BAKTERİ NEDENLİ ORTAYA ÇIKAR
Göz enfeksiyonunun yüzde 70’i bakteri, yüzde 25’i de virüs kaynaklıdır. Göz enfeksiyonuna neden olabilecek unsurları açıklayan Prof. Dr. Tuğrul Akın; “Gözyaşı yetersizliği ile rüzgara ya da güneş ışığına fazlaca maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu, göze kimyasal maddenin sıçraması, alerjik reaksiyon, toz, kıl veya kum gibi yabancı cisimlerin göze temas etmesi, konjonktivite yol açan diğer unsurları oluşturur” dedi.

ÇOCUKLARDA GÖZ İLTİHABI BELİRTİLERİ

  • Gözden akan renkli ve akışkan sıvı,
  • Batma, yanma ve beraberinde gelen kaşıma isteği,
  • Göz ve çevresinde ağrılar,
  • Gözün kanlanması ve kızarması
  • Gözlerde genel bir kuruluk olması

GÖRME KAYBINA NEDEN OLABİLİR
Göz enfeksiyonlarının tedavi edilmediğinde daha ciddi göz hastalıklarına neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tuğrul Akın; “ Alerji konjonktivitte gözü sık sık kaşımak korneanın incelmesine, bunun sonucunda da “keratokonus” denilen ve kalıcı görme kusuruyla seyreden hastalığa neden olabilir. Virüslerle meydana gelen konjonktivit tedavi edilmezse, tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu gözün üzerinde bir leke oluşturup, görme seviyesini bozabilir” dedi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest