Akıllı Lens Ameliyatı Merak Edilenler

GÖZ İÇİ LENS TEDAVİSİNDE SON TEKNOLOJİ: AKILLI LENS

Lazer tedavisi sizin için uygun değilse, ileri derecede yüksek göz numarasına sahipseniz varsa Akıllı Lens Tedavisini tercih edebilir, uzak, yakın ve ara mesafede kalıcı net bir görüş sağlayabilirsiniz.

GÖZE DİKİŞ ATILMIYOR

Akıllı Lens tedavisinde amaç, şeffaflığını, görüş kalitesini kaybetmiş doğal lensin çıkartılarak yerine uzak, yakın ve ara mesafede ömür boyu göz içinde kalacak yapay bir lensin konmasıdır.

KATARAKT CERRAHİSİNDE YÜKSEK BAŞARI SAĞLIYOR

Katarakt tedavisinde de kullanılan Akıllı Lensler, kataraktı ve görme bozukluklarını aynı anda giderir. Katarakt tedavisinden sonra hastalar, uzak ya da yakın gözlüğüne ihtiyaç duymaz.

Akıllı Lens operasyonu, hastanın ertesi gün normal hayata dönebileceği, hastanede yatmasını gerektirmeyen bir tedavidir.

GENEL ANESTEZİ KULLANILMIYOR

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte göz içi lens operasyonlarının süreleri de kısalmıştır. Ameliyat, iğnesiz, dikişsiz, genel anestezi olmadan ve ağrısız yapılmaktadır.

KATARAKT OLUŞMUYOR

Eğer 40 yaşında uzak, yakın görme sorunu yaşayan bir hasta, Akıllı Lens tedavisi olursa ileride gözünde katarakt oluşumu meydana gelmez.

ALERJİK RİSK TAŞIMIYOR

Akıllı Lensler ileri teknoloji ile gözün doğal yapısına uygun olarak üretilmiştir, dolasıyla gözün kabul etmemesi gibi bir durum ya da alerjik reaksiyon söz konusu değildir.

LENSLERİN KALİTESİ CERRAHİ BAŞARIYI ARTIRIR

Tedavi uygulanacak hastanın ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi çok önemlidir. Göz içine yerleştirilen lensler ömür boyu kullanılacağı için kullanılacak lense karar verilirken dikkat edilmelidir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Lazer Tedavisi

10 Soruda Göz Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Lazer tedavisinden korkan veya gözüne dokunulmasından rahatsız olan hastalara hangi göz lazer tedavisi yapılır?
Klasik lazer tedavilerini bilirsiniz göze dokunulur, kornea yüzeyi alkolle eritilir veya göze kesi uygulanır. Bunlardan korkan veya bir nedenle bu tedaviler için gözü uygun olmayan hastalar olabiliyor. Bu hastalara göze dokunmadan ve saniyeler içinde tamamlanan No Touch Laser tedavisini uygulanabiliyor. Konuyla ilgili diğer soruları doktorlarımızdan Op.Dr. Özer Kavalcıoğlu yanıtladı:

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılıyor?
Gözleri damla ile uyuşturulan hasta, sadece cihazdaki yeşil renkli ışığa bakıyor ve baktığı lazer ışığı gözde gerekli düzeltmeyi yapıyor. İşlem sırasında hastanın başını oynatması da sorun olmuyor. Çünkü cihaz, göze odaklanıyor ve hasta gözünü oynattığında tedavi otomatik olarak duruyor. Hasta yeniden cihazdaki ışığa baktığında da tedavi kaldığı yerden devam ediyor.

Göz Lazer Tedavisi riskli bir operasyon mu?
Göze dokunulmadığı, göze vakum uygulanmadığı veya gözden bir parça kesilmediği için tedavi sonrası zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez. Ayrıca lazer tedavisi öncesi risk analizi yaparak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.

Hasta operasyon sırasında bayıltılıyor mu?
Hayır, genel anesteziye gerek yoktur. Damla anestezi ile gözün en dışında bulunan ve kornea dediğimiz şeffaf kısım uyuşturulur.

İşlem ne kadar sürüyor?
Saniyeler içinde iki gözün lazer işlemi tamamlanabiliyor.

Operasyon sırasında hasta ağrı hissediyor mu?
Göze herhangi bir temas olmadığı, kesi yapılmadığı için operasyon sırasında hasta ağrı hissetmez.

Kimler için uygundur?
18 yaşın üzerindeki kişiler, miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar, korneası ince kişiler, keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte), kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar, katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar için uygundur.

Aynı anda hem uzak hem de yazık görme bozukluğu tedavi edilebiliyor mu?
Uzak, yakın ve astigmat göz bozukluğu aynı anda tek seansta tedavi edilebilir.

Gözlük numarasının tekrar ilerleme riski var mı?
Hangi hastaya hangi tedaviyi uygulayacağınız çok önemlidir. Uygun hastalara yapıldığı sürece gözlük numarasının tekrar ilerlemesi gibi bir durum oluşmaz.

İleride katarakt ameliyatı olmaya engel midir?
No Touch Laser tedavisi ileride olunabilecek herhangi bir göz tedavisine engel değildir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Çocuklarda Görme Problemi

Sömestr tatilinin gelmesiyle tatil planları yapan aileler, tatile çıkmadan önce çocuklarının göz muayenesini ihmal etmemeli. Belki de karnede gelen kötü notlar, tembelliğinin değil gözlerinin suçudur.

 

DİKKAT DAĞINIKLIĞININ NEDENİ GÖZLERİ OLABİLİR

Op. Dr. Ahmet Gökdere; “Belirgin göz kayması olan çocuklar sosyal hayattan kopuk veya hiperaktif olabilir. Miyop, hipermetrop ve astigmatı olan çocuklar ise okuma yazma sırasında çabuk sıkılır ve dersi takip etmekte zorlanır.”

 

GÖZ TEMBELLİĞİ GÖRME KAYBINA NEDEN OLUYOR

“Göz tembelliği, şaşılık, gözyaşı kanal tıkanıklığı çocuklarda görülen göz hastalıklarının başında gelir. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilemeyen bazı rahatsızlıklar kalıcı görme kaybına neden olabilir. Göz tembelliğinin tedavisinde 8-9 yaş sınır olarak kabul edilir.”

 

AİLELER BELİRTİLERE DİKKAT!

Televizyona çok yakından bakma, gözleri sık kırpma veya ovuşturma, kitap okurken parmakla takip etme ihtiyacı duyma veya sık satır atlama, gözlerde sulanma, gözlerden birini kısarak bakma, çocuklarda göz probleminin belirtileridir.

GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Okul sürecindeki çocuklarda göz muayenesi düzenli olarak her sene yapılmalıdır. Bebeklerde olağan dışı bir durum yoksa 6. ve 12. aylarda uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

 

ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?

  • Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.
  • Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.
PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

GÖZ KURULUĞUNDA LAZER TEDAVİSİ

Gözlerimizin net bir görüş için gerekli olan gözyaşının miktar veya kalite açısından yetersiz kaldığı durumlar “Göz Kuruluğu” olarak adlandırılır. Gözlerde gözyaşının bitmesi sonucu veya gözyaşı kalitesinin azalması ile göz kurur.
Göz Kuruluğu Belirtileri
• Göz içinde ve çevresinde yapışkan bir akıntı,
• Gözlerde meydana gelen kızarıklık ve aşırı göz yanması hissi,
• Lens kullanırken batma hissi, kaşınma hissi, aşırı duyarlılık ve bulanık görme hissi,
• Gözde batma hissi ve aşırı derecede karıncalanma,
• Göze cisim kaçmış gibi bir his vermesi, kronikleşen göz yorgunluğu gibi faktörler, göz kuruluğunu anlamak için yeterlidir.

IRPL IŞIK TEDAVİSİYLE GÖZDEKİ KURULUK KALICI BİR ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLİR

Kuru göz hastalığı genelde kronik ve tedavisi zor bir hastalıktır. Kullanılan ilaçların birçoğu kuruluk sebeplerini ortadan kaldırmaz ve gözlerin kurumasını engellemek için oküler yüzeyin nemli kalmasını sağlar. IRPL Işık tedavisi ile her iki göz kapağına özel bir jel sürüldükten sonra, cilt üzerine IRPL laser uygulaması yapılır. Çalışmayan ve tıkalı bezler açılır, hasta ısı hissi ile birlikte anında bir rahatlama hisseder. Göz yaşının yüzeyindeki yağ tabakası geri gelince kuruluk şikayetlerinde ciddi bir azalma ve iyileşme gözlenir. Tedavi, her iki göz kapağına özel bir jel sürüldükten sonra, cilt üzerine laser uygulamasıyla yapılır. Uygulama her iki göz için toplam 2 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında da, tedaviden sonra eve gidildiğinde de hasta herhangi bir rahatsızlık, ağrı hissetmez.
Tedavinin 15 gün arayla toplam 3-4 seans halinde yapılması gerekir. Hastalar herhangi bir kızarıklık veya ağrı durumu hissetmediği gibi sosyal yaşamına da aynı şekilde devam edebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi ve riski olmayan laser tedavisiyle hastalar kuru göz yakınmalarının tümüyle geçtiğini veya çok azaldığını hissederler.

Göz Kuruluğu tedavi edilmezse kişi gözünü açamaz duruma gelir ve göz kapakları göz yüzeyine yapışır. Bu yapışmalar, hastanın gözünü her açmaya çalıştığında canının yanmasına sebep olur. Eğer tedavi edilmezse kızarıklarla birlikte yeni damarlar ortaya çıkarak korneayı kapatır ve kalıcı görsel bozukluklara hatta körlüğe kadar gidebilecek durumlar ortaya çıkabilir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Lazer Tedavisi

10 SORUDA GÖZ LAZER TEDAVİSİ

Yıllardır gözlük ve kontakt lensleriniz ile sporda, denizde, sabah kalktığınızda sorunlar yaşadınız ve sürekli bunlardan kurtulmak için çareler aradınız.

Ancak lazer ameliyatları size hep korkutucu mu geldi? Veya bir sebeple doktorlar size ameliyat olamazsınız mı? Dedi.

Yıllardır göz lazer tedavisi olamayanlar veya lazer tedavisinden korkanlar artık çok şanslı!

Göze dokunmadan yapılan No Touch Laser tedavisinin tüm detaylarını Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Dilek Demer’e sorduk.

Göze dokunmadan lazer tedavisi nasıl yapılır?

Göze dokunmadan lazer, klasik yöntemlerde olduğu gibi gözden parça çıkarmadan, gözden doku kesmeden yapılır. Kısacası hastanın gözleri damla ile uyuşturulur ve tedavi sırasında cihazdan gelen ışığa bakması istenir, bu kadar basit.

No Touch Laser tedavisi ne kadar sürüyor?

Tedavinin kendisi gibi süreside şaşırtıyor, saniyeler içinde tedaviyi tamamlayabiliyoruz.

Astigmat No Touch Laser ile düzeltilir mi?

No Touch Laser ile uzak, yakın ve astigmat göz sorunlarının hepsi aynı seansta düzeltilebilir.

 

Kimler No Touch Laser tedavisi olabilir?

18 yaşın üzerindeki kişiler, miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar, korneası ince kişiler, keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte), kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar, katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar.

 

Göz Lazer Tedavisi No Touch Laser güvenli midir?

Göze dokunulmadığı, göze vakum uygulanmadığı veya gözden bir parça kesilmediği için tedavi sonrası zar altında iltihap oluşumu meydana gelmez. Ayrıca lazer tedavisi öncesi risk analizi yaparak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.
No Touch Laser’in avantajları nelerdir?

Uzak, yakın ve astigmat göz bozuklukları aynı anda düzeltilebilir.

Göze dokunmadan yapılır.

Gözden parça çıkarılmaz.

Tedavi sırasında ağrı​-acı ​duyulmaz.

Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.

Kalıcı göz kuruluğu​ oluşmaz.

İnce kornealı göz yapısına uygundur.

İleride katarakt ameliyatına engel değildir.

Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi (yüzme, boks sahil) yapılabilir.

 

Cihazdan gelen ışığa bakarken gözü oynatmak riskli midir?

Operasyon sırasında hastanın gözünü oynatması sorun olmuyor. Cihazın göz  tanıma özelliği sayesinde operasyon sırasında göz hedeften çıkınca lazer durur, hedefe gelince tekrar başlar. Çünkü cihaz hastanın gözünü izliyor ve ona göre kendisini ayarlıyor.

 

Peki, No Touch Laser tedavisinden sonra ne zaman sosyal hayata geri dönülüyor?

Operasyonda 3 gün sonra günlük hayata dönülebilir. Ayrıca tedaviden bir hafta sonra tüm spor aktiviteleri özgürce yapılabilir.

Ameliyattan yıllar sonra numaralar tekrar yükselir mi?

Uygun hastaya uygun lazer yapıldığı sürece eski numaraların geri gelmesi mümkün değildir.

Göz kuruluğu oluşur mu?

Gözden parça çıkarılmadığı, göze kesi uygulanmadığı için diğer lazer operasyonları sonrasında görülen göz kuruluğu No Touch Laser’de görülmez.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Göz Lazer Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

GÖZ LAZER AMELİYATLARI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Göze dokunmadan göz lazer ameliyatı nasıl yapılır?
No Touch Laser tedavisi ile hastalar saniyeler içinde miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusurlarından kurtulabilir. Operasyon öncesi özel damlalarla gözleriniz uyuşturuluyor ve operasyon sırasında sadece cihazdan gelen ışığa bakmanız yeterli oluyor.

Kimler No Touch Laser tedavisi olabilir?
18 yaşın üzerindeki kişiler, miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar, korneası ince kişiler, keratokonus hastaları (Cross tedavisiyle birlikte), kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar, katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar

Hastalar işlemden önce nelere dikkat etmeli?
Hastalar eğer kontakt lens kullanıyorsa operasyondan bir hafta önce kullanmayı bırakmaları gerekir.

Normal hayata dönüş ne zaman?
Operasyonda 3 gün sonra günlük hayata dönülebilir. Ayrıca bir hafta sonra tüm spor aktiviteleri özgürce yapılabilir.

İşlem ne kadar sürüyor?
Lazer teknolojisi geliştikçe operasyon süreleri de kısalmaya başladı. Saniyeler içinde uzak, yakın ve astigmat numaraları sıfırlanabiliyor.
Hem uzağı, hem yakını göremeyenler No Touch Laser olabilir mi?
Evet, uzak ve yakın görme problemi yaşayanlar tek seansta bu problemden kurtulabilir.

Astigmat lazerle düzeltilir mi?
No Touch Laser ile hipermetrop, miyop ve astigmat hepsi aynı seansta tek bir seferde düzelir.

No Touch Laser güvenli midir?
Günümüzde, hem teknolojik gelişmelerin bize sunduğu imkanlar hem de lazer yapan ekiplerin yıllar içinde edindiği deneyimler sayesinde lazer ameliyatlarının güvenliği ve konforu çok artmıştır. Hastalar lazer tedavisi için bize başvurduğunda, korneanın kırıcılık ve ön-arka eğim haritalarını değerlendiririz, risk analizi yaparak hastalarımız için en güvenilir yöntemi seçeriz.
Lazer tedavisi sırasında gözü oynatmak riskli midir?
Operasyon sırasında hastanın gözünü oynatması da sorun olmuyor. Cihazın göz tanıma özelliği sayesinde operasyon sırasında göz hedeften çıkınca lazer durur, hedefe gelince tekrar başlar. Çünkü cihaz hastanın gözünü izliyor ve ona göre kendisini ayarlıyor.

Göz Lazer ameliyatı sonrası göz eski numarasına döner mi?
İleri teknoloji cihazlarla tedavi sürecinde başarı oranlarımız artmış, risklerimiz azalmıştır. Uygun hastaya uygun lazer yapıldığı sürece eski numaraların geri gelmesi mümkün değildir

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu
Göz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. Tülin Karakaya

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

KÖTÜ NOTLARININ SORUMLUSU, GÖZLERİNDEKİ BOZUKLUK OLABİLİR

Sömestr tatilinin gelmesiyle tatil planları yapan aileler, tatile çıkmadan önce çocuklarının göz muayenesini ihmal etmemeli. Belki de karnede gelen kötü notlar, tembelliğinin değil gözlerinin suçudur.

DİKKAT DAĞINIKLIĞININ NEDENİ GÖZLERİ OLABİLİR

Op. Dr. Ahmet Gökdere; “Belirgin göz kayması olan çocuklar sosyal hayattan kopuk veya hiperaktif olabilir. Miyop,
hipermetrop ve astigmatı olan çocuklar ise okuma yazma sırasında çabuk sıkılır ve dersi takip etmekte zorlanır.”
GÖZ TEMBELLİĞİ GÖRME KAYBINA NEDEN OLUYOR
“Göz tembelliği, şaşılık, gözyaşı kanal tıkanıklığı çocuklarda görülen göz hastalıklarının başında gelir. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilemeyen bazı rahatsızlıklar kalıcı görme kaybına neden olabilir. Göz tembelliğinin tedavisinde 8-9 yaş sınır olarak kabul edilir.”
AİLELER BELİRTİLERE DİKKAT!
Televizyona çok yakından bakma, gözleri sık kırpma veya ovuşturma, kitap okurken parmakla takip etme ihtiyacı duyma veya sık satır atlama, gözlerde sulanma, gözlerden birini kısarak bakma, çocuklarda göz probleminin belirtileridir.
GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALI?
Okul sürecindeki çocuklarda göz muayenesi düzenli olarak her sene yapılmalıdır. Bebeklerde olağan dışı bir durum yoksa 6. ve 12. aylarda uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.
ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?
• Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.
• Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

AKILLI LENSLER İLE TÜM MESAFELERDE NET GÖRÜŞ!

Yaşla birlikte, genelde 40 yaşından sonra, göz içi lensimizin yakına uyumu bozulur ve presbiyopi dediğimiz yakın görme bozukluğu ortaya çıkar. Merceğin yakın için yetmeyen gücünü, yakın gözlükleri ile düzeltmeye çalışırız. Birçok kişi için bu süreç biraz zordur, daha önce gözlük kullanmayan bir bireyin yakın için gözlük takmaya başlaması fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız edebilir. Yakın gözlüklerin numarası yıllar içinde göz içi lensin uyum gücündeki azalma ile doğru orantılı artar ve daha yüksek numaralara çıkar. Bu durum eğer gözlerimizde uzak görmede de var olan kusurlar ile birlikte ise daha da tatsız bir hal alabilir. Hem uzak, hem de yakın için iki ayrı gözlük kullanmak gerekebilir.

UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT TEDAVİ EDİLEBİLİYOR
Teknolojideki yeni gelişmeler sayesinde artık hastalarımızın kırma kusurlarının büyük çoğunluğunu her yaşta düzeltmek mümkündür. Yaşı ilerlemiş ve katarakt tanısı ile az gören uygun hastalara uygulanan uzak, yakın ve orta mesafeyi gösteren Akıllı Lensler ( Göz içi kalıcı lens) artık daha genç hastaların da kırma kusurlarını ortadan kaldırabilmektedir.

AKILLI LENSLERİN ÜÇ ODAKLI OLMASI HAYATI NASIL KOLAYLAŞTIRIR?
Fark etmeden günlük hayatımızda çok kullandığımız orta mesafedeki görüntülerin netliği hayatımı oldukça kolaylaştırır. Elimizde cep telefonumuz veya kitabımız varken 30-40 cm’den yakın görmemiz çok önemlidir. Fakat araba kullanırken baktığımız göstergeler veya masamızdaki bilgisayarımız 60-80 cm’de bulunan ara mesafededir. İşte bu iki odağı da net görmemizi sağlayan lensler üç odaklı Akıllı Lenslerdir. Araba kullanırken veya televizyon seyrederken gördüğümüz odak ise uzak mesafedir, bu görüntüde de Akıllı Lensler ile net görüş elde edilebilir.

KİMLER AKILLI LENS ADAYIDIR?

Teknolojinin gelişmesi Akıllı Lensleri uyguladığımız yaş grubunu da genişletmiştir. En önemli adaylar yakın ve uzak görüş için gözlük kullanmak istemeyen 40 yaş üstü hastalardır. İkinci grup katarakt sebebi ile az gören bireylerdir. Üçüncü grubumuzda ise daha genç yaşta, yüksek gözlük numaralı ve gözü lazere uygun olmayan ince kornealı hastalar yer alır.

ÖMÜRLÜK AKILLI LENS
Akıllı Lenslerin uygulanması, katarakt ameliyatına benzer bir yöntemdir. Kısa süren bir operasyonla uygulanan ve ömür boyu kalıcı olan bir tedavi yöntemidir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Prof. Dr. Tuğrul Akın Sorularınızı Yanıtladı

 Prof. Dr. Tuğrul Akın göz sağlığı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

 Hastaların konforunu ön planda tutan güvenli lazer tedavisi var mıdır?

 Evet, gelişen teknolojiler sayesinde çeşitli yöntemler ile gözlüklerden güvenli ve konforlu bir şekilde kurtulmak artık mümkün. Laser Comfort Plus+ tedavisi ile gözden parça çıkarılmaz, göze dokunulmaz. Miyop, hipermetrop ve astigmat göz sorunları düzeltilir. Saniyeler içinde operasyon tamamlanır.

 Lazer tedavisi sırasında gözü oynatmak riskli midir?

Laser Comfort Plus+ tedavisinde hasta gözünü oynatsa bile cihaz lazer işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmektedir.

 Bilgisayar göz kuruluğu yapar mı?

 Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak göz kuruluğunu arttırmaktadır. Direkt sebep olmasa bile risk faktörüdür.

Göz sağlığı için hangi besinleri tüketmek gerekir?

A, C, E vitaminleri, çinko, omega 3 ve omega 6 gibi güçlü antioksidanlar göz sağlığı için büyük önem taşıyor. Erken yaşlarda düzenli olarak ve bol miktarda meyve ve sebze yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda engelliyor. Göz sağlığına iyi gelen besinler; Ispanak, yeşil çay, ceviz, kabak, somon balığı havuç, üzüm, mısır, kivi.

Göz kapağı ameliyatlarında neden göz doktorlarına muayene olunmalıdır?

 Göz kapağı göze ait bir ek yapı olduğundan bu bölgenin hastalıkları göz doktorları tarafından değerlendirilmeli ve tedavisi de göz doktorları tarafından planlanmalıdır.

Ameliyatsız göz kapağı tedavisi nasıl yapılır?

 Göz kapağındaki gevşeme ve sarkmalar göz kapağına kesi yapılmadan lokal anestezi ile 20 dakikada tamamlanıyor. Tedaviden sonra günlük yaşantıya dönülebiliyor. Ameliyattan korkan hastalarımıza sunduğumuz bu konforlu tedavide ağrı hissedilmiyor.

Göz kapağı estetiğinde başarılı sonuçtan ne anlamamız gerekir?

Herkese aynı tip göz kapağı estetiği ameliyatı yaparak iyi sonuç almak mümkün değildir. Başarılı sonuç, hastanın kendine özgü anatomisini iyi değerlendirip, en iyi kozmetik sonucu elde ederken, gözü koruyarak, kişiye özel tedavileri uygulamaktır.

 

VENİ VİDİ GÖZ SAĞLIĞI GRUBU

GÖZ HASTALIKLARI UZMANI

Prof. Dr. Tuğrul Akın

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı görmeyi arttırdığı gibi hayatı da uzatabilir!

72 yıl yakını gözlüksüz göremeden yaşayan ve 55 yıl boyunca şişe dibi gözlükler kullanmak zorunda kalan Broklinden Jane Quinn, geçen yıl geçirdiği katarakt ameliyatı sonrası çok güzel görmekten çok heyecanlı.

Quine göre gözlüksüz görebilmek çok büyük özgürlük. Görmesi çok iyi, gece araba kullanabiliyor ve dalmaya gitmek için sabırsızlanıyor.

Biz de ona katarakt ameliyatının sadece görmesini arttırmaktan çok daha fazlasını verebileceğini söylemekten çok büyük heyecan duyuyoruz. Çok geniş çaplı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre katarakt ameliyatı onun hayatını bile uzatabilir.

20 yıl süren ve 65 yaş üstü 74.044 kataraktı olan kadının katıldığı çalışmada, 41.735 katarakt ameliyatı geçiren kadında ölüm riski %60 oranında daha az bulundu. Sonuçlar JAMA Oftalmoloji dergisinin Ekim ayında Dr. Victoira Tseng’in önderliğindeki ekip tarafından yayınlandı.

Katarakt gözdeki merceğimizin bulanıklaşması ve renk değiştirmesidir. Mercek normalde saydamdır ve irisin arkasında yerleşmiştir. Görevi şekil değiştirerek ışığı, gözün en arka bölümünde bulunan retinaya odaklamaktır. Katarakt geliştiğinde görüntüler bulanıklaşır, ışık hassasiyeti artar, gece görüş bozulur ve renklerin kontrastları kaybolur. 74 yaşında bir hastamız, okuduğu makaledeki altı sarı çizgili cümleleri görmediğini fark edince ameliyat vaktinin geldiğini anlamıştı.

Katarakt genelde yaşla birlikte olgunlaşır ve yeterince uzun yaşayan tüm insanlarda gelişebilir.

40 yaş üstü toplulukta görme azlığının en önemli sebebidir. Önemli risk faktörleri, UV ışınlar (güneş ışınları), sigara, obezite, hipertansiyon, diyabet, uzun süreli steroid kullanımı, yüksek miyopi ve aile hikayesidir.

%100 UV koruma sağlayan güneş gözlükleri ve şapkalar önemli koruyuculardır. E vitamininden yoğun yiyecekler (ıspanak, badem, ayçekirdeği, tatlı patates gibi) ve lutein ve zeaksantin gibi karotenidler (ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler) ve omega-3 yağ asitleri (ıspanak, somon, sardalye gibi yağlı balıklar) katarakt gelişim riskini azaltabilir.

Katarakt cerrahisi Amerika’da yapılan en sık cerrahi işlemdir. Amerika körlüğü önleme organizasyonuna göre yılda 3 milyondan fazla Amerikalı bu ameliyatı olmaktadır. Çok küçük aletler ile bulanık mercek gözden çıkarılır ve yerine yapay lens yerleştirilir. Yaklaşık yarım saatlik dinlenme sonrası hasta evine gidebilir.

Coleman bir röpörtajında, katarkt cerrahisi yaşam kalitesini arttırmakla kalmadığını insanların daha fazla yaşamasını sağladığını belirtti. Çalışmaya katılan kadınlardan katarakt ameliyatı olanların daha uzun yaşadığı gözlendi. Hatta bu grup başlangıçta ameliyat olmayanlara göre daha fazla kalp krizi, kronik akciğer hastalığı, peptik ülser ve glokom gibi hastalıklara sahipti.

Daha önceki çalışmalar da katarakt ameliyatının kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ölüm riskini azalttığını gösterdi. Colemana göre yeni çalışmanın sonuçları eski çalışmaları destekledi. Hastaların hayatlarının nasıl uzadığını göstermek için yeterli büyüklüğe sahip olması en önemli avantajı idi. Katarakt ameliyatı olan grubun, sadece kazalara karşı değil, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, nörolojik ve infeksiyon hastalıkları hatta kansere karşı korunmada oldukları ve ölüm risklerinin azaldığı gözlendi.

İnsanlar gördükleri zaman daha hareketli yaşar ve egzersiz yaparlar. Kronik kullandıkları ilaçları daha iyi görür ve doğru şekilde kullanırlar. Görmeleri ve kontrast duyarlılıkları artar ve yüksekten düşme, trafik kazası gibi kaza ölümü riskleri azalır.

Bir insana sahip olabileceği en iyi görmeyi vermek çok önemlidir.

Katarakt ameliyatının da bazı riskleri olmasına rağmen herhalde şu anda yapılan en başarılı ameliyattır. Yaklaşık %98 ‘den fazla başarı oranı vardır. Çok az görülebilen potansiyel komplikasyonları, infeksiyon, inflamasyon, retina dekolmanı veya bulanık ve çift görmedir.

1980 lerden beri katarakt cerrahisinde inanılmaz gelişmeler oldu. Genel anestezi altında günlerce hastanede kalarak yapılan ameliyatlar yerini, lokal anestezi altında çok kıssa sürelerde dikiş gerektirmeyen kesilerle yapılan ameliyatlara bıraktı. Diğer gözün ameliyatı ise 1-2 hafta gibi kısa bir aradan sonra yapılabilir.

Hastalarımızın söyledikleri genelde 5 dakika kısa bir sürede ağrısız mucize gibi bir işlemdi şeklindedir.

Eskiden olduğu gibi kataraktın sertleşmesi artık beklenmemektedir hatta ne kadar sertleşirse ameliyat o kadar zorlaşır.

Ameliyat sonrası ilk günlerinde hastaların araba kullanması önerilmez. Birkaç hafta boyunca ağırlık kaldırma gibi ciddi aktivitelerden uzak durulması önerilir. Her iki göz tam iyileşene dek yaklaşık 6 hafta süre ile yüzme önerilmez. Yaklaşık 1 ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.

Kataraktlı doğal merceklerin yerini yapay lensler alır. Bu lensleri doktorlar hastaların ihtiyaçlarına göre seçer. Tabiki bir kitap editörünün ihtiyaçları ile bir tenis oyuncusunun ihtiyaçları farklıdır.

Quinn’in ameliyat sonrası ciddi astigmatını ortadan kaldıran bir lens tercih edildi, şu anda sadece yakın için küçük bir gözlük kullanmakta. Uygun hastalarda, yakın orta ve uzak mesafeyi gösteren çok odaklı lensler de tercih edilebilir.

 

katarakt
katarakt

Kaynak

1 . https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/2657478?widget=personalizedcontent&previousarticle=0&redirect=true

2 . https://www.nytimes.com/2017/12/04/well/live/cataract-surgery-may-prolong-your-life.html

3 . http://www.bendbulletin.com/health/5821891-151/cataract-surgery-can-lengthen-life-and-improve-vision

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest