Göz Lazer Tedavileri

Lazer olmak isteyip yıllardır ameliyat korkusuyla yaşadıysanız No Touch Laser tedavisi göze dokunmadan yapılmasıyla sizi korkularınızdan kurtarabilir.

Göze temas yok, ağrı yok saniyeler içinde uzak, yakın ve astigmat sorunundan kurtulmak mümkün.

Göze dokunmadan lazer tedavisi No Touch Laser hakkında merak edilenleri Veni Vidi Göz Sağlığı Grubundan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kadir Çolakoğlu anlattı.

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılıyor?

No Touch Laser saniyeler içinde uygulanır. Göze herhangi bir kesi veya vakum uygulanmaz. Sadece hastanın cihazdan gelen ışığa bakması istenir. Hasta operasyon sırasında gözünü veya başını oynatırsa cihaz kendini durdurur, gözün tekrar ışığa odaklanması sorasında tedavi kaldığı yerden devam eder.

Kimler Göz Lazer Tedavisi No Touch Laser olabilir?

18 yaşından büyük, uzak, yakın ve astigmat görme sorunu yaşayan, yapılan tetkikler sonucunda gözü lazere uygun olan kişiler No Touch Laser olabilir.

 Yüksek astigmat tedavi edilebilir mi?

Uzak, yakın görme sorununun yanında yüksek astigmat da No Touch Laser ile tedavi edilebilir.

 Lazer tedavisinin başarısı neye bağlıdır?

Lazer operasyonları kişinin göz yapısına ve numaralarına göre belirlenir. Uygun hasta ve tedavi ile birlikte hekimin tecrübesi de operasyonun başarını etkiler.

No Touch Laser tedavisi sırasında ağrı olur mu?

Hasta için oldukça kolay ve acısız bir yöntemdir. Uygulama yapılmadan önce hastanın gözlerine anestetik damla damlatılır. Bu sayede hasta operasyon sırasında ağrı veya acı hissetmez.

 Lazer göz kuruluğu yapar mı?

Operasyon sırasında göze bir kesi yapılmadığı veya vakum uygulanmadığı için kalıcı göz kuruluğu yaşanmaz.

 No Touch Laser yönteminin avantajları nelerdir?

*Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.

*İnce kornealı hastalara uygulanabilir.

*Göze dokunmadan yapılır.

*Gözden parça çıkarılmaz.

*Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.

*Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.

*Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.

*Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.

*Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi yapılabilir.

 

 

 

 

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Akıllı Lens (Trifokal Lens)  tedavisi nedir?

Akıllı Lens  (Trifokal Lens)   göz içi kalıcı lenslerdir. Her hastanın gözüne ömrü boyunca bir kez yerleştirilir. Hastaya uzak, yakın ve orta mesafede  ömür boyu net görme yetisi kazandırır.

Hangi hastalara uygulanır?

Miyop, hipermetrop, astigmat ve katarakt hastalarına uygulanabilir. Göz numarası göz lazer tedavileri için yüksek olan veya herhangi bir sebepten göz lazer tedavisi olamayan hastalara göz yapılarının uygun bulunması durumunda uygulanır.

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatları nedir?

Akıllı Lenslerin (Trifokal Lens)  fiyatlarını belirleyen birçok etken bulunur. Hastanın göz yapısı, daha önce geçirdiği ameliyatlar, göz numarası, kataraktın ilerleme durumu göz ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi için önemlidir.

Göz rengi değişikliğine sebep olur mu?

Göz içi kalıcı lenslerdir. Kontakt lenslerde olduğu gibi gözün dış yüzeyinde değildir. Saydam bir yapıdadır. Hastanın göz renginin değişmesine sebebiyet vermez.

Denize havuza veya duşa girerken çıkarılması gerekir mi?

Akıllı Lensler  (Trifokal Lens) göz içi kalıcı lenslerdir. Kısa süreli  operasyon ile hastanın gözüne cerrahlar tarafından yerleştirilir. Ömür boyu hastanın gözünde varlığını devam ettirir.

Operasyon nasıl yapılıyor?

Uygulama öncesinde hastanın gözüne damla damlatılır. Uygulama yapılırken hasta ağrı, sızı hissetmez.  2 mm’lik bir kesiden hastanın göz içi lensi alınır yerine uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan lens yerleştirilir. Tedavi 10 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Hasta aynı gün taburcu olur. Birgün ara ile ikinci gözü ameliyat edilir. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde günlük yaşantısına devam edebilir.

Ameliyattan  sonra hastanın göz numarası ilerler mi?

Tedaviden sonra hastanın göz numarası ilerlemez. Hasta ömür boyu gözlük ve kontakt lens kullanımına ihtiyaç duymadan hayatına devam edebilir.  

 

Katarakt Tedavisinde Akıllı Lens Uygulaması

Katarakt nedir?
Katarakt temel olarak gözün içinde bulunan ve görmemizi sağlayan doğal merceğimizin genellikle zamana bağlı olarak deforme olması ve işlevini yerine getirememesidir.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Eskiden katarakta neden olan gözümüzün içindeki lensi çıkartır ve yerine farklı bir lens takardık. Bu sadece kataraktı tedavi ederdi; ancak hastanın yakın ve uzak görme sorunu varsa bu kalırdı. Artık katarakt cerrahisinde yerleştirdiğimiz Akıllı Lenslerle hastanın uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Akıllı Lens nedir, neden Akıllı Lens diyoruz?
Akıllı Lensler artık kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Kişi, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın ve orta mesafede net görebiliyor.

Akıllı Lenslerdeki orta mesafenin neden önemlidir?
Tablet, bilgisayar, dijital göstergeler, kitap, dergi vs. bu alanda görüşümüze giriyor. Bu alanın net olması bu nedenle günümüz koşullarında önemli. Hatta bazı meslek grupları için zaruri. Akıllı Lens tedavisi bu orta mesafede de etkili bir görüş sağlıyor ve büyük bir artı kazandırıyor.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?
Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle ilgili değildir; giderek daha fazla oranda kırılma kusurlarının giderilmesinde (gözlüğe ihtiyaç duymadan daha konforlu yaşam) başvurulan yöntem olmaktadır. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok ilerlemiştir.

Akıllı Lens tedavisinde son teknoloji Zepto’yu kullanıyorsunuz. Zepto teknolojisi nedir?
ZEPTO teknolojisiyle katarakt cerrahisi her zamankinden mükemmel hale getirildi. ZEPTO teknolojisi, femtosaniye lazerden tam 1 milyon kez daha hızlı işlev görüyor! ZEPTO teknolojisiyle yapılan katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Bu kadar hızlı bir tedavinin avantajları nelerdir?
ZEPTO teknolojisi, ameliyat süresini kısaltıyor, göze yerleştirilen merceklerde odak noktası kaymalarına neden olmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi en yüksek düzeyde gerçekleşiyor. ZEPTO teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirebilir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için konforu artırır.

Katarakt Tedavisinde Akıllı Lensler

Katarakt nedir?

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır.

Belirtileri nelerdir?

Görüşte puslanma ve bulanıklaşma, ışığın fazlaca rahatsızlık vermesi ve başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkündür. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılmaktadır. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş doğal göz içi lensinin yerine Akıllı Lens adı verilen kişinin hem kataraktını tedavi eden hem de uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayan yapay bir lens takılır.

Akıllı Lens nedir, neden Akıllı Lens diyoruz?

Eskiden katarakt nedeniyle çıkartılan merceğin yerine takılan lens sadece kataraktı tedavi edebiliyordu. Akıllı Lensler artık bu noktada devreye girerek kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Kişi, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın ve orta mesafede net görebiliyor.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?

 Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle ilgili değildir; giderek daha fazla oranda kırılma kusurlarının giderilmesinde (gözlüğe ihtiyaç duymadan daha konforlu yaşam) başvurulan yöntem olmaktadır. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok ilerlemiştir.

Akıllı Lens tedavisinde başarılı sonuçtan ne anlamamız gerekir?

 Akıllı Lens tedavisinde başarı, genel olarak operasyon öncesi ileri tetkik yöntemleriyle hastaya en uygun lensin seçimi,  operasyon ve  operasyon sonrası izleme aşamalarının hepsinde oluşur. Çok sayıda deneyim, cerrahi yetkinliği geliştirdiği gibi, operasyon öncesi veriler ve operasyon sonuçları olarak daha çok sayıda veriden oluşan bir uzman sistem veri tabanını da geliştirir. Bu başarı (hastanın operasyon sonrası memnun kalma) oranını %100’e daha da yaklaştıran önemli bir unsurdur.

Yazın, bu Akıllı Lens operasyonunu gerçekleştirmenin herhangi bir komplikasyon riski var mıdır?

Tedavi süreçlerinde ve komplikasyon olasılıklarında göz alanında mevsimsel herhangi bir fark yoktur Doktorların yönergelerini, talimatlarını uygulamanız halinde de zaten herhangi bir sorun yaşanmaz.

Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Akıllı Lenslerin avantajları nelerdir?

 • Ömürlük lenslerdir, yıllar geçtikçe deforme olmaz.
 • Uzak, yakın ve orta mesafeyi tek lens ile görme imkanı sunar.
 • Tedavi sonrasında denize, havuza girilebilir.
 • Hastada katarakt oluşumu meydana gelmez.
 • Tedavi yapıldıktan sonra numaralar geri gelmez.
 • Gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmektedir.
 • Renk geçişlerini net bir şekilde fark etme olanağı sunar.

Akıllı Lens tedavisinde kullandığınız Zepto teknolojisi nedir?

ZEPTO teknolojisiyle katarakt cerrahisi her zamankinden mükemmel hale getirildi. ZEPTO teknolojisi, femtosaniye lazerden tam 1 milyon kez daha hızlı işlev görüyor! Bu kadar kısa bir sürede, katarakt ön yüzeyi müthiş bir kusursuzlukla açılıyor ve kataraktın temizlenmesiyle birlikte bu açıklığın içine göz içi lensi yerleştiriliyor. Açıklığın kusursuz olması, alınan sonuçların da neden mükemmel olduğunu açıklıyor. ZEPTO teknolojisiyle yapılan katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Bu kadar hızlı bir tedavinin avantajları nelerdir?

ZEPTO teknolojisi, ameliyat süresini kısaltıyor, göze yerleştirilen merceklerde odak noktası kaymalarına neden olmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi en yüksek düzeyde gerçekleşiyor.

Özellikle küçük göz bebekleri olan kadınlarda, femtosaniye lazer katarakt cerrahisi için iyi bir aday olmayan hastalarda, ilerlemiş katarakt ve kataraktlı çocuklarda, doğal göz içi lensinin normal olması gereken yerden kaydığı durumlarda, ZEPTO teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirebilir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için konforu artırır.

 

KATARAKT TEDAVİSİNDE ZEPTO ® YÖNTEMİ

Zepto Yöntemi

Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur. Katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklığa denir. Hastalar görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi şikayetler  ile hekime başvurur.

Gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyat ile bulanıklaşan göz içi merceğin çıkarılıp, yerine yeni mercek konulması ile tedavi sağlanabilir.

Katarak tedavisinde son yirmi yılda büyük ilerleme olduğu görülmektedir. Eskiden katarakt tedavisi; kataraktı ses dalgalarıyla eriten fako yöntemi ile yapılıyordu. Uzun zamandır kullanılan fako yöntemine femtosaniye lazer yöntemi de eklendi ve iki yöntem birlikte kullanılmaya başlandı.

Teknolojinin gelişmesiyle katarakt tedavisinde ZEPTO ® yöntemi kullanılmaya başlandı ve işlem her zamankinden iyi hale getirildi. Femtosaniye lazerden daha hızlı işlev gören ZEPTO ® teknolojisi ile kısa bir sürede, katarakt ön yüzeyi açılıyor ve kataraktın temizlenmesiyle birlikte bu açıklığın içine göz içi lensi yerleştiriliyor. Bu yöntem ile yapılan katarakt ameliyatında göz içinde yerleştirilen çok odaklı akıllı lenslerin verdiği görüntü kalitesi daha yüksek oluyor. Bu yöntemle göz içine yerleştirilen lenslerde(merceklerde) odaklama problemleri yaşanmıyor. Katarakt tedavisinde kullanılan Akıllı Lensler hastaya  yakın, uzak ve orta  mesafeyi bir arada görme yetisini kazandıran göz içi lenslerdir. Bu lenslerin kullanım süresi yoktur, ömürlüktürler. Bu tedaviden sonra hastalar  1 . günden itibaren eski yaşantısına devam edebilmektedir.

Katarakt tedavisinde kullanılan yöntemler ve göz içi lensler hakkında detaylı bilgi almak için 444 0 481 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Akıllı Göz İçi Lensler

Akıllı göz içi lensler ile katarakta veda edin! Katarakt ameliyatlarında kullanılan Akıllı Lensler sayesinde kişi hem kataraktından hem de uzak, yakın görme sorunundan kurtuluyor.

Katarakt nedir?

Katarakt temel olarak gözün içinde bulunan ve görmemizi sağlayan doğal merceğimizin genellikle zamana bağlı olarak deforme olması ve işlevini yerine getirememesidir.

Belirtileri nelerdir?

Görüşte puslanma ve bulanıklaşma, ışığın fazlaca rahatsızlık vermesi ve nadiren yakını göremezken ilerleyen yaşlarda yakın görüşte netleşme yaşanabilir. Buna da biz ikincil görüş diyoruz.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın tek tedavisi günümüzde cerrahidir. Eskiden katarakta neden olan gözümüzün içindeki bu lensi çıkartır ve yerine farklı bir lens takardık. Bu sadece kataraktı tedavi ederdi; ancak hastanın yakın görme sorunu varsa bu kalırdı. Uzak görme problemi varsa bu devam ederdi. Teknoloji ve tıbbın gelmiş olduğu son noktada katarakt cerrahisinde yerleştirdiğimiz Akıllı Lenslerle biz hastanın uzak, yakın ve orta mesafede de net görüşe kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Akıllı Lens nedir?

Eskiden katarakt nedeniyle çıkartılan merceğin yerine takılan lens sadece kataraktı tedavi edebiliyordu. Akıllı Lensler artık bu noktada devreye girerek kişinin uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlıyor.

 Neden biz bu lenslere akıllı diyoruz?

Uzak, yakın ve orta mesafede net bir görüş imkanı sağlıyor. Böylece katarakt operasyonu için hastaneye giriş yapan hasta, hastaneden çıktığında hem kataraktından kurtuluyor hem de uzak ve yakın gözlüklerinden kurtuluyor.

Sizin bu tedaviyi anlatırken vurguladığınız bir orta mesafe var. Bu tam olarak nedir?

Hasta konforunu günümüzde en çok arttıran detaylardan biri bizim ara mesafe ya da orta mesafe dediğimiz bu görüş alanı. Gözümüzden bir kol mesafesi kadar olan alana orta mesafe diyoruz.

Neden bu alan önemli?

Çünkü tablet, bilgisayar, dijital göstergeler, kitap, dergi vs. bu alanda görüşümüze giriyor. Bu alanın net olması bu nedenle günümüz koşullarında önemli. Hatta bazı meslek grupları için zaruri. Akıllı Lens tedavisi bu orta mesafede de etkili bir görüş sağlıyor ve büyük bir artı kazandırıyor.

 

Yazın, bu Akıllı Lens operasyonunu gerçekleştirmenin herhangi bir komplikasyon riski var mıdır?

Göz alanında mevsimsel herhangi bir fark yoktur tedavi süreçlerinde ve komplikasyon olasılıklarında. Hatta yaz aylarına girerken özellikle göz alanında hasta talebi artmaktadır. Doktorların yönergelerini, talimatlarını uygulamanız halinde de zaten herhangi bir sorun yaşanmaz. Çünkü mevsimsel etkilere maruz kalmanın avantajı ya da dezavantajı yoktur.

Belli bir kullanım süresi ya da bakım gereksinimi var mıdır?

Elbette Akıllı Lenslerin de bir kullanım süresi var. Ancak bu insan ömrünün üzerinde. 100 yılı aşkın bir şekilde herhangi bir sorun olmaksızın kullanılabiliyor. Bu süreçte de herhangi bir bakımı, yenilemesi, değiştirilmesi gibi şeyler söz konusu olmuyor. Tedavi bir kere uygulanıyor ve hastalar hayatlarının geri kalanında katarakt ve uzak, yakın ya da orta mesafede görüş problemi yaşamıyor.

Akıllı Göz İçi Lensler Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Peki hasta çeşitli nedenlerle katarakt olmadan Akıllı Lens tedavisini oldu. İleride hastada yine de katarakt oluşma ihtimali var mıdır?

En başta belirttiğimiz gibi kataraktın oluşum lokasyonu gözün içindeki doğal mercektir. Biz bu merceği değiştiriyoruz ve yerine yenisini takıyoruz. Bu yeni merceğin ömrü de insan ömründen daha uzun olduğu için tahrip olması ya da fonksiyonunu yitirmesi mümkün değil. Diyelim hasta 40 yaşında çeşitli nedenlerle Akıllı Lens oldu ve kataraktı gelişmemişti. Kişi, 90 yaşına gelse bile katarakt sorunu yaşamaz.

Akıllı Göz İçi Lenslerin avantajları nelerdir?

 • Ömürlük lenslerdir, yıllar geçtikçe deforme olmaz.
 • Uzak, yakın ve orta mesafeyi tek lens ile görme imkanı sunar.
 • Tedavi sonrasında denize, havuza girilebilir.
 • Hastada katarakt oluşumu meydana gelmez.
 • Tedavi yapıldıktan sonra numaralar geri gelmez.
 • Gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmektedir.
 • Renk geçişlerini net bir şekilde fark etme olanağı sunar.

 

 

 

Akıllı Lens Ameliyat Yorumları

Akıllı Lens Tedavisi

Akılllı Lens göz içi kalıcı lensdir. Katarakt tedavisinde kullanıldığı gibi göz numarası yüksek olan hastalara, göz yapısı lazere uygun olmayan hastalara, miyop hipermetrop ve astigmat hastalarına da uygulanabilir.

Akıllı Lensler yaşa bağlı gelişen görme problemlerinde de etkilidir. Her hastaya ömrü boyunca bir kez uygulanır. Tedavi FAKO yöntemi olarak bilinen cerrahi yöntem ile dakikalar içinde tamamlanır. FAKO yönteminde 2 mm’lik bir kesiden girilerek işlevini yitiren göz içi lens alınır. Yerine uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan Akıllı Lens yerleştirilir. Uygulama yapılırken ve sonrasında ağrı olması beklenmez. Uygulamanın yapıldığı gün hasta taburcu olur. Hasta konforunun yüksek olduğu bir tedavidir.  İkinci göz bir gün ara ile yapılır. Genelde hastalar ilk ameliyatın ağrısız geçmesinden dolayı ikinci gözünün ameliyatına daha rahat ve korkmadan girerler.

Hastaya anestezi verilir mi?

Uygulama öncesinde hastanın gözleri damla anestezi ile uyuşturulur. Hasta uygulama yapılırken ağrı, sızı hissetmez.

Göz numarası tekrar eder mi?

Akıllı Lens  uygulanmadan önce hastanın gözünün topografik haritası çıkarılır. Kornea yapısı incelenir. Detaylı muayene, tetkikler ve hesaplamalar sonrasında hastanın göz yapısının uygunluğuna cerrah karar verilir. Akıllı Lensler doğru hastaya uygulandığı müddetçe göz numarası geri gelmez. Hastaya ömür boyu gözlüksüz bir yaşam sunar.

Akıllı Lens için yaş aralığı var mıdır?

Göz yapısı uygun bulunan 18 yaş ve üzerindeki hastalara uygulanabilir.

Tedaviden sonra hastalar günlük yaşantısına ne zaman dönebilir?

Bandajları açıldıktan sonra günlük yaşantılarına dönebilirler. Tedaviden sonra ağrı olması beklenmez.

Renk seçeneği var mıdır?

Göz içi kalıcı lensler kontakt lenslerde olduğu gibi gözün dış yüzeyinde değildir. Renksiz ve saydam bir yapıdadır.

 

No Touch Laser güvenilir bir yöntem midir?

No Touch Laser

Tedavi öncesinde göz lazer uygunluk testi ile hastanın göz yapısının uygunluğu belirlenir. Klasik lazer tedavilerinde hastaların gözüne vakum uygulanması, gözden parça çıkarılması, alkol ile eritilmesi gibi yöntemler kullanılır. No Touch Laser tedavisinde ise bu yöntemler olmadan hastanın gözüne temas edilmeden tedavi yapılır. Tüm bu sebeplerle No Touch Laser tedavisi güvenilir bir tedavidir.

Kimlere uygulanabilir?

 • Miyop hastalarına
 • Astigmat hastalarına
 • Hipermetrop hastalarına
 • Kornea yapısı ince olan hastalara
 • Klasik göz lazer tedavisi olan, göz numarası sıfırlanmayan hastalara

Tedavi nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

No Touch Laser  tedavisi öncesinde  hastanın gözleri damla ile uyuşturulur. Hasta uygulama yapılırken ağrı hissetmez. Tedavinin yapılması için hastanın belirtilen ışık kaynağına bakması yeterlidir. Tedavi 50 saniye gibi bir sürede tamamlanır.

Yaz mevsiminde No Touch Laser tedavisi yapılabilir mi?

Tedavinin yapılmasının mevsimler ile ilgisi yoktur. Yaz ve kış aylarında No Touch Laser tedavisi hastanın göz yapısı uygun bulunması durumunda uygulanır.

18 yaşından küçüklere göz lazer tedavisi uygulanır mı?

18 yaşından küçük hastalarda göz gelişimi devam ettiği için göz lazer tedavisi yapılması tavsiye edilmez. Tedavinin uygulanması durumunda hastanın göz numaraları geri gelebilir.

Avantajları nedir?

 • Göze cihaz teması olmaz.
 • Hasta aynı gün taburcu olur.
 • Göz kesi, dikiş, vakum gibi yöntemler uygulanmaz.
 • Göz cihaz oturulmaz.
 • Tedavi yapılırken ağrı hissedilmez.
 • Tek seansta her iki gözün tedavisi yapılır.
 • Kornea yapısı ince olduğu için göz lazer tedavisi olamayan hastalara da tedavi olma imkanı sunar.
 • İyileşme süreci hızlıdır.
 • Hasta tedaviden 4-5 gün sonra istediği sporu yapabilir. Günlük yaşantısına devam edebilir.

Denize, havuza girilebilir.

 • Daha önce göz lazer tedavisi olan hastalara da göz yapıları uygun bulursa uygulanabilir.
 • Katarakt ameliyatı sonrasında gözünde numara kalan hastalara da göz yapıları uygun bulunursa uygulanabilir.
 • Ameliyattan korkan, gözüne temas edilmesini istemeyen hastalara da gözlüklerinden kurtulma olanağı sağlar.
 • Korneanın kesilmesine bağlı olarak hastanın gözünde ektazi (korneanın yapısının bozulması ) oluşmaz.
 • Kesi atılmadığı için gözü nemlendiren sinirler zarar görmez. Buna bağlı olarak klasik göz lazer tedavilerinde olduğu gibi şiddetli göz kuruluğu yaşanmaz.
 • Etkisi kalıcıdır. Tekrar göz numaralarının gelmesi beklenmez.

 

Akıllı Lens Tedavisi

Akıllı Lens

Katarakt göz merceğinin buğulanması ve hastanın net görme yetisini kaybetmeye başlamasıdır. Katarakt, görmede zamanla azalma, ışığa karşı hassasiyet, gece görüşünde bozulma, renklerde solma, okumada zorluk gibi belirtilerle de tanımlanabilir. Katarakt hastası gözlük kullanımı ile de net görüş elde edemez. Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahi yöntemlerdir. Bu cerrahi yöntemle buğulanan lens alınır, yerine yapay lens yerleştirilir. Yerleştirilen göz içi lens seçimi hastanın yaşam konforunda etkilidir. Hasta seçtiği göz içi lens ile gözlük kullanımına son verebilir. Tek odaklı lenslerde hasta uzak ve yakın mesafeyi net görmek için gözlük kullanır. Çift odaklı merceklerde uzak ve yakın mesafeyi net görürken ara mesafeyi net göremez. Akıllı Lensler olarak adlandırılan trifokal lenslerde ise hasta uzak, yakın ve ara mesafeyi ömür boyu gözlüksüz net görebilir.

Akıllı Lensler sadece katarakt hastalarına mı uygulanır?

Akıllı Lensler katarakt tedavisinde uygulandığı gibi, miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisinde de kullanılır. Göz lazer tedavilerine göz yapısı uygun olmayan veya göz numarası yüksek olan  hastalara da cerrah uygun bulursa uygulanabilir.

Akıllı Lens ameliyatı dakikalar içinde tamamlanır. Ameliyat öncesinde hastanın gözleri damla ile uyuşturulur. 2 mm’lik bir kesiden FAKO yöntemi ile işlevini yitiren lens alınır, yerine Akıllı Lens yerleştirilir. Uygulama yapılırken ve sonrasında hastanın ağrısı olması beklenmez. Hasta bir gün sonra günlük yaşantısına devam edebilir. Tedaviden sonra günlük yaşantısını değiştirmesi gerekmez. Hasta rahatlıkla denize, havuza girebilir. Spor ve aktif yaşantısına devam edebilir.

Tedavinin etkisi kalıcıdır. Hastaların en fazla merak ettiği sorulardan birisi de göz numarasının ilerlemesi durumudur. Tedaviden sonra hastanın göz numarası ilerlemez. Tekrar gözlük kullanıma dönmesi gerekmez. Ömür boyu hastanın gözünde varlığını devam ettirir. Akıllı Lens fiyatları ise hastanın göz yapısına göre belirlenebilir.

 

 

No Touch Laser (TransPRK)

No Touch Laser (TransPRK) tedavisi

Gelişen göz lazer teknolojileri hastalara cihaz teması olmadan, kesi atılmadan, vakum uygulanmadan göze cihaz teması olmadan tedavi olma imkanı sunar.  Bu temassız göz lazer tedavisi  No Touch Laser veya TransPRK olarak bilinir.

No Touch Laser (TransPRK) tedavisi kimlere uygulanır?

 • Miyop hastalara
 • Hipermetrop hastalara
 • Astigmat hastalara
 • Göz numarası göz lazer ameliyatı ile sıfırlanamayan hastalara
 • Katarakt ameliyatı olan ancak göz numarası kalan hastalara
 • Kornea yapısı ince olan hastalara
 • Keratokonus hastalarına (cross lazer ile birlikte)

No Touch Laser (TransPRK) tedavisinin klasik göz lazer tedavisinden farkı nedir?

Klasik göz lazer tedavilerinde birçok yöntem kullanır. Bu yöntemler gözden flap tabaka kaldırılma, dikiş, kesi atma, alkol ile eritme gibi yöntemlerdir. No Touch Laser (TransPRK) tedavisinde  ise hastanın sadece belirtilen ışık kaynağına bakması tedavinin yapılması için yeterlidir. Uygulama öncesinde hastanın gözleri damla anestezi ile uyuşturulur. Tedavi 30 saniye gibi bir sürede tamamlanır. Hasta aynı gün taburcu olur.  Göze cihaz teması olmadan tamamlanır. Hasta konforunun ön planda olduğu bir yöntemdir.

Göz lazer tedavilerinden sonra hastaların korkularından birisi de göz numaralarının geri gelmesidir. Klasik göz lazer tedavilerinde göz numaraları geri gelebilirken,  No Touch Laser (TransPRK) tedavisinde doğru hastaya uygulandığı sürece hastanın göz numarası geri gelmez. Göz lazer tedavilerinde sık rastlanan şiddetli göz kuruluğu da bu tedavide şiddetli değildir.

No Touch Laser (TransPRK) ince kornealı hastalara uygulanır mı?

No Touch Laser tedavisi kesi, dikiş atılmaz, vakum uygulanmaz, gözden parça çıkarılmaz. Sadece lazer ışınları  ile tedavi yapılır. Tüm bu sebeplerle ince kornealı hastalara da göz yapıları uygun bulunursa uygulanabilir.

Hasta ne kadar süre sonra günlük yaşantısına dönebilir?

Tedavinin yapıldığı gün hasta taburcu olur. Birkaç gün sonra günlük yaşantısına devam eder. Bir hafta sonra denize,  havuza girebilir.

Yaz aylarında göz çizdirme tedavisi yapılır mı?

Göz ameliyatlarının mevsim değişiklikleri ile ilgisi yoktur. Göz yapısı uygun olan hastaya her mevsimde göz lazer tedavileri uygulanabilir.